VU Matematikos ir informatikos fakulteto trečio kurso informatikos studentas Liudas Čereškevičius ir antrakursis Vygantas Butkus, studijuojantis ekonometriją, eilinį kartą įrodė, kad lietuviai gabūs ekonomikai. „Hewlett-Packard“ vadybos ir ekonomikos modeliavimo pratybų (VEMP) varžybose jie užėmė garbingą antrąją vietą, aplenkdami daugiau nei tūkstantį komandų iš viso pasaulio.
Ekonomikos simuliacijų žaidime, vykdomame internetu, jų komanda sugebėjo prasimušti į finalinį etapą Meksikoje, kuriame tik per plauką nusileido varžovams iš Ukrainos. Lietuviai jau ne pirmus metus iš eilės patenka į VEMP finalus, o šiemet tai padarę Vilniaus universiteto studentai ypač džiaugėsi neprailgusia kelione į tolimą šalį bei parsivežtais prizais.
Žaidimas svarbiau už laurus
Vilniaus kavinėje sutikę papasakoti apie savo pergales bei kelią į jas trečiakursis informatikas Liudas Čereškevičius ir antro kurso ekonometrijos studentas Vygantas Butkus nesureikšmina šio svarbaus pasiekimo (visame pasaulyje populiariose varžybose jie nusileido tik Ukrainos duetui). Svarbiau už laurus jiems pats žaidimas, kurio taisykles „Shell20“ komandos atstovai išaiškino jau pačioje pokalbio pradžioje. Internetinėse varžybose žaidėjai rungiasi sukurdami savo įsivaizduojamas gamybos bendroves, kurios valdomos siekiant gauti kuo daugiau pelno. Tą galima atlikti operuojant investicijomis į produkciją, reklamą ar kokybės kėlimą, nustatant gaminių kainą ir kt. Pagal VEMP dalyvių tarptautinėje rinkoje „uždirbtas“ pajamas sudaromi žaidėjų reitingai. Daugiau nei tūkstantis komandų taip buvo atrinktos per tris etapus, po kurių liko 8 geriausios, patekusios į VEMP finalą. Baigiamasis turnyras kasmet keliauja po įvairias šalis, o šį kartą jis apsistojo egzotiškojoje Meksikoje. Iš 34 Lietuvos komandų finalą pasiekė vienintelė „Shell20“, kuri gana nesunkiai įveikė visus varžovus savo pogrupiuose.
Komandos pavadinimas atnešė sėkmę
Šiųmetiniai pasaulio vicečempionai dar sėdėdami mokyklos suole mėgino prasimušti į VEMP aukštumas. Nors Vygantui ir pavyko kartą tapti geriausiu Lietuvoje, bet tikroji sėkmė juos aplankė tik tada, kai jie susipažino VEMP vasaros stovykloje ir nusprendė kartu siekti tikslo. VU studijuojantys vilnietis Vygantas ir Liudas iš Švenčionių dabar sako, kad tik sudėjus jų abiejų požiūrius bei žinias išėjo reikalingas lydinys, kuris leido taip lengvai šuoliuoti per VEMP etapus. Žaidėjai puikiai papildo vienas kitą, tad komandoje nėra ir ryškaus lyderio. Paklausus, ką reiškia neįprastas jų dueto pavadinimas „Shell20“, draugai juokiasi: iš tikrųjų komanda turėjo vadintis „Roofless“ – tai yra jų pseudonimų internete junginys. Tačiau organizatoriams dėl didelio krūvio nepavykus laiku užregistruoti visų norinčių, 20 komandų vėliau eilės tvarka buvo suteikti bendriniai pavadinimai „Shell“. Lietuviai liko paskutiniai – dvidešimti, tačiau paskui įrodė, kad pagal savo sugebėjimus yra pačiame viršuje. Be to, Liudas ir Vygantas juokauja, kad toks pavadinimas jiems tik laimės atnešęs, kadangi abu yra dvidešimties metų amžiaus.
Meksikoje į lietuvius žiūrėjo pagarbiai
Pagrindiniai VEMP rėmėjai „Hewlett- Packard“ visiškai apmokėjo finalininkų kelionę į Meksiką ir turiningą savaitę joje. Kitoje pasaulio pusėje lietuvių laukė nauji iššūkiai: išvarginęs aštuonių valandų laiko skirtumas bei sudėtingesnė VEMP versija – Globe. Nepaisant Lietuvos statuso kaip mažos ir ne pačios įtakingiausios šalies, Liudas ir Vygantas tikina, jog vos atvykę pajuto, kad į lietuvius žiūrima pagarbiai, jie laikomi vienais iš geriausių ekonomikos specialistų. Užsibrėžtas tikslas patekti į pirmąjį trejetuką bei favoritų statusas šiek tiek slėgė jaunųjų ekonomistų pečius – jie pripažįsta, kad finalo dieną jautė nemenką psichologinę įtampą. Tačiau puikiai ją įveikė. Nuo ryto iki pavakarės vykusiame paskutiniajame turnyre lietuviai iš pat pradžių išsiveržė į lyderių gretas ir nuolat konkuravo su pirmaujančiais ukrainiečiais. Iki paskutinių minučių vijęsi savo pagrindinius varžovus Vygantas ir Liudas, deja, taip ir nesugebėjo užkopti ant aukščiausiojo laiptelio. Tačiau jie per daug neapgailestauja dėl to nedidelio taškų skirtumo, kainavusio čempionų titulą, tikindami, kad pralaimėti puikiai žaidusiems konkurentams buvo tikrai ne gėda. Jų manymu, iki pirmos vietos pritrūko dar šiek tiek laiko ir sėkmės, bet svarbiausia, kad buvo įgyvendintas pagrindinis tikslas. Lietuviams finale į akis krito pastebimas buvusios Sovietų Sąjungos respublikų ekonomistų pranašumas prieš kolegas iš Vakarų. Net tradiciškai stiprių JAV vieną iš dviejų komandų sudarė Amerikos rusai. Būtent su Rytų europiečiais Liudas ir Vygantas Meksikoje daugiausiai ir bendravo bei užmezgė potencialiai naudingų kontaktų.
Lauktuvių – tekila
Lietuviams savaitė Meksikoje tikrai neprailgo. Organizatoriai pasiūlė tokią daugybę ekskursijų po visą šalį, kad dieną prieš finalą VU studentai net paprašė niekur nebevažiuoti, nes norėjo pailsėti. Svečiai buvo išsamiai supažindinti su turtinga Meksikos kultūra bei istorija. Pailsėti po visą dieną trukusių kelionių žaidėjai galėjo viešbutyje sostinės Meksiko centre, kuris, Liudo žodžiais, „nežinia kelių žvaigždučių, bet savo džiakuzi turėjom“. Atvykėliai iš Lietuvos skundėsi tik tuo, tai, kad meksikietės merginos gerokai nusileidžia lietuvaitėms, bet organizatoriai čia niekuo negalėjo padėti. Paklausus, ką parsivežė iš egzotiškos šalies, Vygantas atsako: „Keturis butelius tekilos“, bet Liudas čia pat jį pataiso: „Šešis iš tikrųjų“.
VEMP įaugęs į kraują
Pašnekovus susimąstyti priverčia klausimas, kur slypi puikių lietuvių rezultatų šaknys (net du kartus Lietuvos atstovai yra ir laimėję konkursą). Vygantas ir Liudas spėlioja, kad galbūt „kaltas“ didelis VEMP populiarumas šalyje. Pavyzdžiui, čempionų ukrainiečių gimtinėje retas moksleivis ar studentas yra apskritai girdėjęs apie šį žaidimą. VU studentai taip pat išskiria ir nuostabą keliantį lietuvių gabumą ekonomikos mokslams. Todėl paklausti, ar rekomenduotų jaunimui žaisti VEMP, laureatai nedvejodami atsako: „Aišku“.
Tuo tarpu patiems Vygantui ir Liudui kelias į pasaulinio VEMP finalą užvertas – kartą ten patekusieji praranda galimybę tai pakartoti ateityje. Tačiau pasiekę savo pasaulyje, jie bandys pasirodyti ir Europoje. Nepaisant to, kad europinis VEMP yra mažiau prestižinis, Vygantas ir Liudas nepraranda noro jame dalyvauti, nes šis žaidimas jau įaugęs jiems į kraują. Nors VEMP ir atima daug laiko, jo lieka ne tik studijoms, bet ir kitiems pomėgiams. Liudas sako dainuojantis ir grojantis gitara, o ir į paskaitas kartais užeinantis. Nors kyla klausimas, ar daug siejasi jo specialybė informatika su VEMP, Liudas atsako, kad svarbiausia yra tai, ką nešiojiesi galvoje. Tuo tarpu Vygantas prisipažįsta stodamas į Universitetą niekaip negalėjęs pasirinkti tarp ekonomikos, informatikos ar matematikos, todėl priėmęs kompromisinį sprendimą – ekonometriją. Pagrindinis šių studijų privalumas, anot Vyganto, galimybė ateityje laisvai pasirinkti, kur toliau gilintis.
Laimėjimas papuoš CV ir atvers naujas galimybes
Studentai Vygantas ir Liudas kol kas nedirba, tačiau galimybių mato daug. Jie tiki, kad užimta antra vieta pasaulinėje VEMP olimpiadoje gražiai įsikomponuos į CV bei pridės „svorio“ būsimo darbdavio akyse. Kaip pavyzdį jie atskleidžia jau tą pačią dieną po straipsnio apie jų pasiekimus viename laikraštyje sulaukę pasiūlymo dirbti. Paklausus ar VEMP remėja „Hewlett- Packard“ nerodė susidomėjimo perspektyviais ekonomistais, šie atsako, kad nėra girdėję atvejų, jog užsirekomendavę VEMP patektų tiesiai į vieną didžiausių naujųjų technologijų firmų pasaulyje, ar bent jie viešai neskelbiami.
Mindaugas Augustis, Žurnalistikos instituto I k. studentas
Komentarų nėra. Būk pirmas!