Gegužės 1-4 d. Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakultete svečiavosi ir paskaitas tarptautinės komunikacijos studentams skaitė Kimmo Lipponenas – Suomijos socialinių įmonių asociacijos vadovas, prieš tai dirbęs „Nokia“ socialinės atsakomybės vadovu, buvęs Bostono koledžo ir Suomijos olimpinio komiteto, Europos futbolo federacijų asociacijos UEFA tarybos narys.
Kalbamės su K. Lipponenu apie socialines įmones ir socialinę atsakomybę.
Esate Suomijos socialinių įmonių vadovas. Koks yra šios asociacijos tikslas ir nuveikti darbai?
Mes siekiame sutelkti Suomijos socialines įmones, kurios vykdo savo verslą atsakingai, etiškai ir rūpinasi savo veiklos daroma įtaka aplinkai. Po pirmų penkerių metų toliau kryptingai siekiame šios vizijos. Asociacijoje narių nuolat daugėja, esame gerai žinomi tarp verslininkų ir imamės rimtų iniciatyvų, prie kurių įgyvendinimo prisideda socialinės įmonės.
Kalbant apie socialiai atsakingas įmones kartais kyla klausimas, ar jų vykdoma socialinė veikla nėra tik būdas pritraukti vartotoją. O kaip yra su socialinėmis įmonėmis – kokie jų tikrieji tikslai?
Socialinio verslo kūrimas nėra būdas pritraukti vartotojus, socialinė atsakomybė socialinėms įmonėms yra tapusi įprasta, kasdiene veikla. Socialinės įmonės savo veikloje deda vis daugiau pastangų socialinėms problemoms spręsti – joms tai yra pagrindinė veiklos kryptis.
Kokią naudą teikia socialinės įmonės visuomenei?
Socialinės įmonės duoda skirtingą naudą visuomenei, viskas priklauso nuo to, kokioje srityje jos vykdo veiklą. Kai kurios socialinės įmonės aprūpina studentus, žmones su negalia (fizine ar psichine) pigiais butais, kai kurios rūpinasi jaunimo ar senjorų problemomis, kitos organizuoja mokymus, įvairius užsiėmimus žmonėms, kuriems to trūksta. Socialinės įmonės dažniausiai sprendžia tokio pobūdžio problemas, kurių sprendimas yra tieisogiai susijęs su jų vykdoma veikla.
Skirtingose valstybėse šiek tiek skiriasi supratimas apie socialines ir socialiai atsakingas įmones. Kokia padėtis yra Suomijoje?
Suomijoje socialinės įmonės nėra labdaros ar paramos organizacijos. Jos gali priklausyti ne komercinių tikslų siekiančioms įstaigoms, organizacijoms ar susibūrimams, bet pati jų komercinė veikla turi teikti pelną, kitaip tokios socialinės įmonės ilgai neišsilaikys. Pati socialinių įmonių idėja yra plėtoti verslą taip, kad jis darniai vystytųsi socialiniu, ekonominiu ir aplinkos atžvilgiais.
Esate dirbęs ir sporto institucijose. Kiek sporto klubai ar valstybinės sporto šakų federacijos reikšmės teikia socialinei atsakomybei Suomijoje?
Suomijos sporto bendruomenė deda daug pastangų stengdamasi mažinti problemas šalyje. Tai yra daugiausia įtakos turinti grupė, kuri gali organizuoti sporto užsiėmimus vaikams ir jaunimui, taip svariai prisidėdama prie sveikos gyvensenos propagavimo ir socialinės atskirties mažinimo šalyje. Sportas savaime turi pagarbos kitam, garbingo žaidimo aspektų, todėl tai persiduoda ir sporto bendruomenei, kuri labai greitai perima tam tikras socialines iniciatyvas, pvz., kovą su rasizmu.
Europoje populiariausia sporto šaka yra futbolas, o kiekvienam futbolo klubui labai svarbi vietos bendruomenė. Kiek didieji Europos futbolo klubai dėmesio skiria visuomeninėms problemoms ir įsitraukia į jų sprendimą?
Klubai deda daug pastangų. Futbolas yra svarbi gyvenimo mokykla, futbolas kaip žaidimas naudingas žmonių sveikatai. Tiek patys klubai, tiek nacionalinės ir tarptautinės futbolo asociacijos, tiek patys žaidėjai skatina lygybę ir įvairiais būdais pasisako prieš rasizmą. Didelis žiniasklaidos skiriamas dėmesys futbolui padeda iškelti viešumon socialines problemas ir su jomis kovoti.
Kartais atrodo, kad įvairių grėsmių akivaizdoje ne visi žmonės elgiasi vieningai – kol vieni galvoja, kaip sumažinti žmonijos veiklos daromą žalą Žemei, kiti toliau žiūri tik savo verslo interesų. Kokių globalių pokyčių reiktų, kad žmonija taptų socialiai atsakinga?
Manau, svarbiausia suprasti, kad atsakingi esame visi – ir moksleiviai, ir tarptautinės iniciatyvos, tokios kaip Jungtinių Tautų darnaus vystymosi programa. Tik visi kartu galime pasiekti norimų pokyčių.
Komentarų nėra. Būk pirmas!