Rektoriaus veiklos pagrindiniai tikslai yra tiesiogiai susiję su bendraisiais Vilniaus universiteto tikslais, glaustai išdėstytais Vilniaus universiteto Statute. Kiekvienas rektorius turi siekti kuo aukštesnių studijų ir mokslinių tyrimų Vilniaus universitete kokybinių bei kiekybinių rodiklių. Būtina nuolat ieškoti naujų veiksnių, užtikrinančių vienodą visų Universiteto fakultetų plėtrą.
Studijos
Vienas aktualiausių šiandienos klausimų yra ateities studijų pobūdis – mokamas ar nemokamas aukštasis mokslas. Šiandien, mano manymu, dar anksti kalbėti apie perėjimą prie visiškai mokamo aukštojo mokslo, nes toks perėjimas nepagerins nei dėstytojų ekonominės padėties, nei su ja iš dalies susijusios studijų kokybės.
Tokia studijų sistema turėtų išlikti mažiausiai dar penkerius metus. Tačiau, mano manymu, studijų trukmė turėtų kuo greičiau būti pakeista. Perėjimas nuo šešiamečio prie penkiamečio mokymo pirmojoje ir antrojoje studijų pakopose yra būtinas norint integruotis į Europos Sąjungos universitetinių studijų sistemą. Tai leistų intensyviau kurti jungtines studijų programas ne tik su Europos Sąjungos, bet ir kitų valstybių universitetais. Norint šį tikslą įgyvendinti būtina plėsti studijų užsienio (ypač anglų) kalbomis Vilniaus universitete galimybes.
Taip pat būtina skatinti studentų dalyvavimą mobilumo ir tarptautinių studijų mainų programose.
Reikia stiprinti ryšius su Lietuvos verslo ir pramonės institucijomis plėtojant mokymo praktikos atlikimo galimybes.
Būtina tobulinti studijų programas. Studijos turi būti intensyvesnės, daugiau dėmesio turi būti skiriama savarankiškam mokymuisi. Todėl yra būtina kokybiškesnė mokomoji literatūra, informacinės aplinkos plėtra. Studijų kokybės užtikrinimas ir kėlimas į aukštesnį lygmenį išlieka vienu pagrindinių uždavinių.
Mokslas
Reikėtų šiek tiek reformuoti mokslo politiką Universitete. Laikinai Vilniaus universiteto Mokslo fondo lėšas galima būtų kasmet koncentruoti atskirų mokslo krypčių (biomedicininių, fizinių, humanitarinių, socialinių, technologinių) plėtotei, o ne atskiriems moksliniams kolektyvams remti. Tokia laikina reforma leistų žengti kokybišką šuolį mokslinės įrangos ar kitų priemonių modernizavimo linkme.
Tačiau būtina skatinti tuos mokslinius kolektyvus, kurie yra pasiekę išskirtinių mokslinių rezultatų, aktyviai dalyvauja rengiant visų lygių mokslinius projektus, o ypač tarptautinius.
Reikia intensyvinti kūrybinį bendradarbiavimą su Lietuvos ūkio subjektais, plėtoti užsakomųjų mokslinių projektų tinklą. Mažinti uždirbtų lėšų atskaitymo į centralizuotą fondą dalį.
Būtina aktyviai ieškoti rėmėjų ir mecenatų, galinčių paremti inovatyvių mokslo programų bei temų plėtrą ir įgyvendinimą Vilniaus universitete, taip pat skatinti mokslinius tiriamuosius darbus, atnešančius ne tik finansinės, bet ir kitokios naudos Universitetui.
Ypač reikia skatinti tarpdisciplininius mokslinius tyrimus.
Būtina aktyvinti studentų mokslinės draugijos veiklą, kuo daugiau įtraukti į mokslinius tyrimus doktorantų ir žemesniųjų pakopų studentų.
Nuolat materialiai skatinti geriausius Universiteto mokslininkus, tobulinti skatinimo formas. Manyčiau, kad Rektoriaus mokslo premija turi būti keičiama į Vilniaus universiteto mokslo premiją.
Būtina plėtoti tarptautinį mokslinį bendradarbiavimą, sudaryti palankias sąlygas užsienio tyrėjams atlikti mokslines stažuotes Vilniaus universitete, skatinti mūsų dėstytojus bei mokslininkus reguliariai tobulinti mokslinę kvalifikaciją geriausiuose mokslo centruose.
Reikia remti nacionalinių ir tarptautinių mokslinių konferencijų organizavimą Vilniaus universitete, didinti finansinių lėšų fondą, kuris maksimaliai patenkintų mūsų dėstytojų poreikius dalyvaujant tarptautinėse mokslinėse konferencijose.
Plėtros strategija
Būtina pastatyti daugiafunkcinį modernų Vilniaus universiteto bibliotekos pastatą, kuris atliktų ne tik švietėjišką ir edukologinę funkcijas, bet ir taptų humanitarinių bei socialinių mokslų mokslinių tyrimų centru.
Siekčiau sukurti modernų universitetinį medžiagų tyrimų centrą, kuriame būtų sukomplektuota visa šiuolaikinė medžiagų technologijų ir tyrimo įranga. Šio tyrimų centro paslaugomis galėtų naudotis biomedicininių, fizinių ir technologinių mokslų tyrėjai bei mokslininkai.
Reikia perkelti Matematikos ir informatikos, Chemijos, Gamtos mokslų fakultetus į Saulėtekio teritoriją, o Medicinos fakultetą – į Santariškių rajoną.
Būtina statyti šiuolaikinės infrastruktūros naujus studentų bendrabučius, taip pat ir modernizuoti mokomųjų ir mokslo laboratorijų įrangą, atnaujinti tyrimų kryptis, gerinti auditorinių korpusų kokybę.
Administravimas
Siekčiau, kad Vilniaus universitetas aktyviai dalyvautų keičiant bei tobulinant Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymą. Reikėtų siekti, kad būtų įvesta pataisa, panaikinanti pakartotinio pareigų užėmimo Vilniaus universitete konkurso būdu tvarką. Konkursai turi būti rengiami tik laisvo etato pareigoms eiti. Visais kitais atvejais turi būti atliekamos atestacijos.
Reikia užtikrinti efektyvų, lankstų ir kūrybišką dialogą tarp administracijos ir studentų, aktyviau diegti lanksčias, individualias studijų programas, skatinti labai gerai besimokančius, sudaryti reikiamą infrastruktūrą neįgaliųjų studentų mokymuisi, gerinti buities sąlygas esamuose bendrabučiuose.
Būtina sudaryti kuo palankesnes sąlygas jauniems dėstytojams ir mokslininkams kuo greičiau kilti karjeros laiptais.
Siekčiau sumažinti centrinės administracijos darbuotojų skaičių.
Reikia gerinti Ūkio skyriaus, Strateginės plėtros, Viešųjų pirkimų tarnybų darbą, decentralizuoti automobilių parką, taip pat tobulinti centrinės ir fakultetų bei institutų administracijų darbą.
Reikia užtikrinti, kad Universiteto administracija tarnautų visai bendruomenei.
Komentarų nėra. Būk pirmas!