Mieli skaitytojai,
Pavasaris į mūsų nuotaikas ir jausmus įnešė daug optimizmo.
Džiugu, kad Lietuva garsėja ne tik krepšininkais, gražiomis moterimis, bet ir… lazeriais. Lazeriai – sritis, kurioje, anot straipsnio autoriaus doc. dr. M. Vengrio (FF), mes esame neblogi vidutiniokai net tarp išsivysčiusių šalių. Pastaruosius dešimtį metų Lietuvos lazerių pramonė demonstravo rodiklius, kurie kartais atrodo kiek nepadoriai. Autorius nagrinėja tokios sėkmės priežastis ir sako, kad kol išlieka ambicijos būti lyderiais, viskas bus gerai.
Tyrinėjimų rubrikoje nagrinėjama tema apie lietuvių kalbos likimą emigracijoje – pirmą kartą Filologijos fakulteto mokslininkai pažvelgė į šią problemą sociolingvistiniu aspektu. Nors tyrimas rodo, kad su kiekviena karta emigracijoje lietuvių kalbos vartojimas po truputį mažėja, mokslininkų išvada optimistinė – lietuvių kalba emigracijoje nemirs, nes „niekas nenorės būti ta paskutine mama, kuri sustabdo lietuvių kalbą šeimoje“.
Doc. dr. R. Laužiko tyrinėjimų objektas – valgymo kultūra XVIII a. Vilniaus universitete. Autorius pateikia ir kelis autentiškus to laikotarpio receptus. Žinoma, šiais laikais supilti saldaus vyno kibirėlį į uogienę būtų didelė prabanga, bet paragauti uogienės vyne turbūt nė vienas neatsisakytume.
Neretai chemikas susiduria su įvairiais netikėtumais, kai reakcijos vyksta ne taip, kaip buvo suplanuota. Kokie atradimų džiaugsmai ir nusivylimų kartėlis lydi Organinės chemijos katedros mokslininkus, pasakoja doc. dr. I. Čikotienė. Ar kada susimąstėte, kodėl universiteto centrinių rūmų arkadoje stovi būtent Kristijono Donelaičio skulptūra? „Spectrum“ bando sekti laiko pėdsakais ir ieško atsakymo į šį klausimą.
Vilniaus universitetas šiemet mini 435-ąsias įkūrimo metines. Šia proga pirmą kartą publikuojame unikalų dokumentą – Vilniaus jėzuitų kolegijos steigimo privilegiją, kurią iš lotynų kalbos išvertė prof. emeritė E. Ulčinaitė. Šio dokumento originalas saugomas Jėzuitų archyve Romoje.
Aprašomas Mato Pretorijaus rankraštis – unikumas, saugomas Vilniaus universiteto muziejuje. Neseniai universiteto bibliotekoje rasti vertingi piešiniai su žymaus profesoriaus mediko J. P. Franko įrašais paskatino prisiminti šį Europos medicinos istorijoje žinomą asmenį ir daug universiteto istorijai nusipelniusį jo sūnų Jozefą. Apie jį ir klinikinės medicinos išsivystymą universiteto muziejaus direktorius dr. R. Kondratas JAV apsigynė disertaciją.
Orientalistikos centro mokslininkai pradėjo naują rubriką, skirtą Azijos kultūrų tyrimams universitete. Pirmasis straipsnis – apie libertinizmą al-Gazalio persiškajame palikime.
Gerų skaitinių!
„Spectrum“ redakcija
Komentarų: 5
2014-04-22 16:21
EdmundasGal ,,Spectrum” galėtų tapti visai visuomenei skirtu mokslo populiarinimo žurnalu ir pakeisti a.a. ,,Mokslą ir gyvenimą”, kurio dalininkas beje buvo ir VU, ir kuris jo neišsaugojo…
2014-04-23 10:44
JVŠaunus doc.M.Vengrio straipsnis (jau ne pirmas) įrodantis talentą pateikti žinias visuomenei. Tačiau šis straipsnis parodo, kad autorius nerūpestingai pateikia faktus. Teigiama, kad:
1) “trys nekvaili jaunuoliai (A. Piskarskas, E. Maldutis ir A. Stabinis) iš VU išvyko studijuoti lazerių fizikos į MVU”. Tuo tarpu tais metais į MVU išvyko A. Piskarskas, E. Maldutis ir I.Gulbinaitė, o A.Stabinis išvyko vėliau studijuoti ne lazerinės fizikos, o kitos radiofizikos krypties, o grįžęs į Vilnių įsijungė į lazerių fizikos tyrėjų komandą, nes jo krypčiai plėtoti nebebuvo galimybių, o savo žinias galėjo lengvai perkelti ir į lazerių fiziką;
2)”Paragavę lazerių fizikos geroje kompanijoje – N.Basovo ir A.Prochorovo grupėje …”, tuo tarpu lazerių fizikos žinias jie gavo pasaulinio garso profesorių R.Chochlovo ir S.Achmanovo komandoje MVU, o N.Basovo ir A.Prochorovo grupės dirbo SSRS MA Fizikos institute.
3)”vaikinai grįžo į Vilnių kupini ambicijų užsiimti čia lazerių mokslu. Tai buvo gana ekstensyvios mokslo
plėtros laikai, todėl rezultatų laukti ilgai nereikėjo:
pirmasis lazeris VU sušvito 1966 m.”. Tuo tarpu pirmieji lazeriai sušvito Vilniuje šiems vaikinams nedalyvaujant, nes du iš jų grįžo 1969 m., o lazerių prisireikė tiems, kurie tyrinėjo puslaidininkius, ir kuriems padėjo N.Basovas.
2014-10-10 20:35
VytautasKaip būtų galima užsiprenumeruoti žurnalo „Spectrum“ elektroninę versiją neužsiprenumeruojant visų VU naujienų?
2014-10-13 10:07
Informacijos ir ryšių su visuomene skyrius„Spectrum“ elektroninę versiją užsiprenumeruoti galite čia: http://issuu.com/vu_lt/stacks/bc651c9d73b2429e83a9eced7e452201
2017-09-25 16:17
EdmundasMikui Vengriui galėčiau atsakyti, kad ,,Mашприборинторг” atsirado tais laikais, kai buvo labai mgstama trumpinti griozdiškus pavadinimus, ir ši sąvoka reikštų maždaug ,,mašinų, prietaisų užsienio prekybos skyrius”.