Besibaigiančius metus Vilniaus universiteto biblioteka palydės naujo katalogo „Vilniaus universiteto bibliotekos plantenai“ pristatymu ir parodos „Labore et constantia“ atidarymu lapkričio 18 d. 17 val. P. Smuglevičiaus salėje. Renginys skiriamas ne tik VU bibliotekos 445 metų sukakčiai, bet ir Europos akademinio kultūros paveldo dienoms paminėti.
Naujame kataloge „Vilniaus universiteto bibliotekos plantenai“ suregistruoti ir moksliškai aprašyti Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomi Christophe’o Plantino, garsiausio prancūzų kilmės XVI a. antros pusės spaustuvininko bei leidėjo, ir jo palikuonių, veikusių Nyderlanduose, leidiniai. Plantenų rinkiniai, saugomi svarbiausiose Lietuvos bibliotekose, nėra sulaukę išsamių Lietuvos mokslininkų tyrimų. Šis katalogas būtų pirmasis leidinys Lietuvoje, susisteminantis didžiąją dalį išlikusių plantenų ir supažindinantis su jų specifika bei tuometiniu knygos kultūros kontekstu.
Kataloge esantis išsamus Plantino-Moretų leidyklos – reikšmingiausios XVI–XVIII a. Vakarų Europos leidybinės įmonės – veiklos apžvalginis straipsnis su Vilniaus universiteto bibliotekos plantenų kolekcijos tyrimo aprašymu yra svarbus savo įžvalgomis apie Lietuvos ir XVI–XVIII a. Europos leidybinius, mokslinius, studijų bei asmeninius ryšius, kurie turėjo įtakos ir plantenų kolekcijos Vilniaus universiteto bibliotekoje susiformavimui. Reikšminga, kad bibliotekos plantenų rinkinyje yra ir Lietuvai svarbios knygos – M. K. Sarbievijaus „Lyrika“, M. K. Radvilos-Našlaitėlio „Kelionė į Jeruzalę“, o iššifruoti garsių veikėjų – mecenatų M. Giedraičio, K. Sapiegos ir kt. provenienciniai įrašai atskleidžia tuometinės LDK ryšius su Europos kultūra. Plantenų katalogas yra reprezentacinis, iliustruotas leidinys, populiarinantis senąjį Lietuvos kultūros paveldą ir įsiliejantis į bendrą Europos kultūros paveldo apsaugos ir aktualinimo programą.
Vilniaus universiteto bibliotekoje pristatomą naują plantenų katalogą iliustruoja paroda „Labore et constantia (liet. Darbu ir atkaklumu)“ su 1558–1746 m. Plantino-Moretų dinastijos leidykloje išleistomis knygomis. Europos kultūros paveldo dalis – Plantino-Moretų leidiniai – pasižymi itin kokybišku parengimu, ypač aukšta poligrafijos kultūra, menišku apipavidalinimu, iliustracijų ir spaudmenų įvairovę sulydančiu į darnią visumą.
Parodoje, be garsių antikos rašytojų – Gajaus Julijaus Cezario, Marko Tulijaus Cicerono ir kt. darbų, yra šventųjų, Bažnyčios tėvų bei mokytojų, religinių rašytojų, tokių kaip šv. Jonas Auksaburnis, šv. Jeronimas, šv. Augustinas Aurelijus, šv. Tomas Akvinietis ir kt., raštų. Šiame garbingame būryje – ir Lietuvą garsinę autoriai Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, Sarmatų Horacijumi vadintas Motiejus Kazimieras Sarbievijus.
Visos šios knygos ne tik kalba autorių balsais, bet ir liudija, kad juos skaitė garsūs LDK aukštuomenės, dvasininkijos, valstybės ir kultūros veikėjai.
Parodą bibliotekoje bus galima apžiūrėti 2015 m. lapkričio 18 d. ir 2016 m. sausio 11 – gegužės 13 d.
Komentarų nėra. Būk pirmas!