Balandžio 26-oji – Tarptautinė intelektinės nuosavybės diena. Vilniaus universitetui (VU), kurio bendruomenė kuria intelektinės nuosavybės kūrinius, tai yra gera proga padiskutuoti, kokią vertę generuoja intelektinė nuosavybė ir kaip VU bendruomenės nariams intelektinės nuosavybės teisės sudaro galimybes plėtoti pažinimą, konceptualizuoti, kurti naujus produktus, procesus, metodus ir sistemas. VU Tarybos pirmininkės dr. Eglės Radzevičienės teigimu, mokslo ir studijų institucijų kuriamos žinios yra ne tik šių institucijų gerovės pagrindas, bet ir žinių ekonomikos variklis.
„Universitete puoselėjama intelektinės nuosavybės kūrimo kultūra sudaro galimybes keistis naujomis žiniomis su kolegomis, perduoti ir dalintis jomis su studentais, kurie, tikėtina, taip pat ilgainiui prisideda prie intelektinės nuosavybės kūrimo savomis idėjomis. Universiteto bendruomenės kuriami intelektiniai produktai kuria vertę ir universiteto partneriams, tiek viešajame sektoriuje, tiek versle. Naujos, mokslu grįstos idėjos, pažangios technologijos, universiteto tyrėjų sukurti išradimai generuoja pridėtinę vertę ekonomikai ir garantuoja kitokio, pažangaus gyvenimo kokybę. Tai yra ypač svarbu Lietuvai, kuri kukli gamtinių išteklių, bet turtinga intelektinio potencialo. Aš labai didžiuojuosi, kad man teko mentoriauti keletui su universitetu susijusių startuolių, padedant jiems žengti pirmuosius žingsnius į verslą. Na, o pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos proga universiteto bendruomenei noriu palinkėti išradingumo, sutelktumo ir smalsumo. Pastarasis, nors visuomet kelia naujų klausimų, bet veda naujų, drąsių, originalių sprendimų link“, – įsitikinusi dr. E. Radzevičienė.
VU mokslo prorektorė prof. Edita Sužiedėlienė pabrėžia intelektinės nuosavybės svarbą universitetui: „Kurdami naujas žinias kuriame universitetą tokį, koks jis yra šiandien ir bus rytoj. Tačiau kartu kiekvienas iš mūsų kuriame ateities viziją, turėdami unikalių kompetencijų, originalią požiūrio perspektyvą, gebėjimą klausti, analizuoti ir kritiškai vertinti. Universiteto bendruomenės diskursas skatina diskusijas ir visuomenėje, keičia ir įkvepia ją. Tokia ir turi būti universiteto kuriamos intelektinės nuosavybės vertė – turtinga pažinimu, siūlanti mokslu grįstas naujas žinias, bet kartu paliekanti erdvės naujiems klausimams, iniciatyvoms ir formuojanti pagrindą ateities pažangai.“
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, intelektinės nuosavybės diena pradėta minėti nuo 2000 m. Šia diena siekiama paskatinti intelektinės nuosavybės produktų kūrimą. Daugiau apie Tarptautinę intelektinės nuosavybės dieną – Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos, vienijančios 191 valstybę, tinklalapyje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!