Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai pirmą kartą Lietuvoje atliko operaciją, kurios metu pacientui, sergančiam komplikuota hemofilijos forma (genetiškai paveldima liga, kai kraujas nekreša arba kreša labai sunkiai), pašalino pakitusius dviejų kojos sąnarių – kelio ir čiurnos – audinius ir padidino sąnarių judesio amplitudę, taip sumažindami spontaninių kraujavimų į šiuos sąnarius riziką.
Santariškių klinikų medikai atliko sėkmingą operaciją 19 metų jaunuoliui, sergančiam hemofilijos A forma. Tai labai reta komplikuota hemofilijos forma, kuria Lietuvoje serga 11 žmonių.
Anot pacientą operavusio Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro gydytojo ortopedo-traumatologo Liudviko Kervio, jaunuolis jau pusę metų negalėjo vaikščioti, sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje. Medikų komanda, apsvarsčiusi visas galimybes, įvertinusi kraujavimo ir kitas galimas rizikas operacijos metu ir po jos, nusprendė rinktis artroskopinę kojos sąnarių operaciją.
„Iki operacijos pacientą kamavo skausmai, dėl dažnų kraujavimų buvo labai riboti kelio ir čiurnos sąnarių judesiai, smarkiai apribota galimybė judėti. Vaikštant intensyvėja kraujavimas į sąnarius, o nevaikštant – nyksta raumenys. Dėl to smarkiai mažėja sąnarių judesių amplitudė. Turint omeny jauną paciento amžių, prastėjančią gyvenimo kokybę, paties jaunuolio nusiteikimą ir pasiryžimą, buvo nuspręsta pirmą kartą tokia liga sergančiam pacientui atlikti dviejų kojos sąnarių operaciją. Dabar jo laukia ilga reabilitacija“, – nuveiktu darbu dalijasi L. Kervys.
Hemofilija – tai įgimta, genetiškai paveldima liga, kai organizmas negamina reikalingų kraujo krešėjimo faktorių. Šia liga paprastai serga tik vyrai, ji trunka visą gyvenimą, pasireiškia sunkiai stabdomu kraujavimu. Dėl dažnų kraujavimų pažeidžiami sąnariai, juose kaupiasi geležies apykaitos produktai, kurie sukelia pakartotinius kraujavimus ir lemia negrįžtamus degeneracinius pakitimus.
„Pacientai gydomi suleidžiant kraujo krešėjimo faktorius, tačiau retais atvejais sergančiojo organizmas „kovoja“ su suleistais krešėjimo faktorių preparatais, gamindamas prieš juos antikūnus. Tokiais atvejais kraujavimai pasireiškia dažniau ir būna sunkesni, labiau nukenčia žmogaus sąnariai, o ligą valdyti darosi dar sunkiau“, – apie hemofiliją pasakoja Santariškių klinikų gydytoja hematologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos asistentė Lina Kryžauskaitė.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose veikia Hemofilijos ir krešėjimo sutrikimų koordinacinis centras, gavęs Europos hemofilijos konsorciumo (Europeant Hemophilia Consortium) sertifikatą. Šiame centre prižiūrimi nepagydomomis krešėjimo ligomis sergantys ligoniai nuo gimimo per visą jų gyvenimą, jiems garantuojama visavertė diagnostika, ilgalaikė stebėsena, taikomas šiuolaikinis gydymas ir medikai gali efektyviai kovoti su pagrindinėmis šių ligų komplikacijomis.
Parengta pagal VUL Santariškių klinikų informaciją
Komentarų nėra. Būk pirmas!