Lapkričio 9–12 dienomis Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto pirmajame aukšte vyksta paroda „Gyvenamoji erdvė Vidurio ir Rytų Europoje“, kurioje atsispindi žvilgsnis į Budapešto, Leipcigo, Sofijos, Sankt Peterburgo ir Vilniaus miestus.
Vidurio ir Rytų Europos miestai pastaruoju laiku tapo populiariomis, turistų mielai lankomomis vietomis. Nepaisant to, kad dėl įvairių priežasčių šie miestai tampa vis patrauklesni, informacija apie juos neretai apsiriboja keliais stereotipais: viena vertus, tai atnaujinti miestų centrai, pilni kavinių ir restoranų, su prabangiomis pėsčiųjų gatvėmis, antra vertus, tai ir monotoniški blokinių namų, reikalaujančių skubaus remonto, kvartalai, galintys tapti socialinių problemų židiniais. Nors visa tai Vidurio ir Rytų Europos miestuose iš tiesų yra, tačiau neatspindi visos pokyčių, vykusių šiuose miestuose nuo 1990 metų, įvairovės. Dar mažiau žinoma, kaip patys gyventojai vertina šiuos pokyčius ir tai, kas yra išlikę.
Todėl ši paroda siekia parodyti, kaip per šį laikotarpį pasikeitė gyvenamieji kvartalai, kaip gyventojai vertina savo rajoną, kas vyksta už gražiai restauruotų fasadų miestų centruose, kokie gyventojai atsikrausto, kokie išsikrausto, o kokie lieka toliau gyventi ir kodėl gyvenimas blokinių namų kvartaluose ir toliau išlieka patrauklus.
Paroda „Gyvenamoji erdvė Vidurio ir Rytų Europoje“ yra dalis keturis metus vykdyto tarptautinio tyrimų projekto „Tarp nuvertėjimo ir kilimo spiralės – socialinė erdvinė kaita ir pastovumas kai kurių Rytų ir Vidurio Europos miestų regionuose (2007–2010)“. Budapešte, Sofijoje, Sankt Peterburge, Vilniuje ir Leipcige buvo pasirinkta po penkis gyvenamuosius kvartalus, kuriuose tirti ir lyginti vykstantys procesai. Buvo apklausta daugiau nei 3 tūkst. namų ūkių, taip pat vesti dešimtys giluminių interviu su savivaldybių atstovais, planuotojais, nekilnojamojo turto vystytojais, architektais, bendruomenių atstovais ir kitais vietiniais ekspertais. Vokietijos tyrimų draugijos (DFG) finansuotam projektui vadovavo Leibnico Regioninės geografijos instituto komanda.
Šios parodos siekis – pažvelgti už fasadų ir suteikti naujų prasmių moksliniams atradimams. Iš kitos pusės, pačių gyventojų autentiški pasakojimai gyvai atskleidžia skirtingus kasdienio gyvenimo pasaulius Rytų ir Vidurio Europos miestuose.
Komentarų: 3
2010-11-10 12:48
rudeninėKaip įdomu, reiks nulekti.
2010-11-12 13:45
urbanistėAr nebus pratęstas parodos laikas? Niekaip nespėsiu, o norėtųsi pažiūrėti
2010-11-15 10:23
Dovilė KrupickaitėNorintys plakatus dar gali pažiūrėti GMF bibliotekoje (klauskite bibliotekininkės).