Vilniaus universitete (VU) tęsiamas popietės diskusijų-susitikimų su geriausiais 2017 m. VU dėstytojais ciklas.
Šįkart pokalbiui pasiūlyta tema apie grįžtamojo ryšio teikimo svarbą ir formų įvairovę. Diskusijoje patirtimi dalijosi Gyvybės mokslų centro profesorė Edita Sužiedėlienė ir Komunikacijos fakulteto docentas Juozapas Blažiūnas. Jie sakė esantys dėkingi šiandienos studentams, kuriems reikia grįžtamojo ryšio, kurie jo prašo, provokuoja jį ir vertina.
Jauniems žmonėms reikalingas individualus dėmesys
Grįžtamojo ryšio svarbą šiems dėstytojams įrodo ir nominuojant juos geriausio dėstytojo rinkimuose pateikti pagrindimai. Apie prof. E. Sužiedėlienę ten rašyta: „Paskaitų metu dėstytoja (…) noriai atsakinėja į kiekvieną studento užduotą klausimą ir stengiasi paaiškinti taip, kad studentas suprastų. Grįžtamasis ryšys po atsiskaitymų dažnai tiekiamas individualiai studentams, aptariant kiekvieną neaiškų klausimą, taip pat dėstytoja noriai priima grįžtamąjį ryšį iš studentų semestro metu ir pagal pateikiamus pasiūlymus atnaujina dėstymo metodus bei kurso medžiagą. (…) Atsiskaitymų vertinimas yra objektyvus ir kiekvieno taško praradimas pagrindžiamas argumentais.“
Pasak prof. E. Sužiedėlienės, nors ir atrodo, kad šiuolaikinis jaunimas mėgsta anonimiškumą, bet jiems kaip niekad anksčiau reikalingas ir individualus dėmesys, pastebėjimas, padrąsinimas. Tad ji, net ir turėdama porą šimtų studentų, stengiasi rasti būdų pasiūlyti asmeniškesnį ryšį.
„Man labai padeda virtuali mokymosi aplinka (VMA). Ten aš ne tik keliu medžiagą, bet ir komentuoju studentų atliktus darbus, diskutuoju. Vėliau – siūlau susitikti pasikonsultuoti individualiai. Žinoma, ir tam reikia laiko, bet atsiperka“, – įsitikinusi dėstytoja.
Ryšio kūrimas ir baimės barjerai
Nominuodami geriausio dėstytojo rinkimuose doc. J. Blažiūną kolegos ir studentai rašė: „Po atliktų užduočių (…) dėstytojas studentams suteikia kokybišką ir konstruktyvų grįžtamąjį ryšį. Dėstydamas paskaitą ar vesdamas seminarus dėstytojas naudoja interaktyvius metodus, įtraukiančius auditoriją bei skatinančius diskusiją. Užsiėmimų metu kuriama jauki ir draugiška atmosfera, todėl studentai nebijo klausti jiems rūpimų klausimų, o dėstytojo atsakymai būna aiškūs ir išsamūs. Su dėstytoju paprasta bendrauti ir internetinėje erdvėje, dėstytojas greitai atsako į studentų kreipimąsi, mielai konsultuoja ir ne darbo valandomis.“
Geriausias Komunikacijos fakulteto dėstytojas doc. J. Blažiūnas sako, kad kaskart stengiasi studentams pateikti ne tai, kas jau išdėstyta, o taip formuluoti užduotis, kad kartu būtų galima ieškoti ir atrasti. Jis pastebi, kad tiesioginio ryšio su studentais užmezgimą neretai apsunkina dalies studentų uždarumas bei įtarumas. Tai ypač būdinga pirmakursiams, kurie labai daug ko bijo – barjerą kalbėti viešai, turėti kitokią nuomonę neretai dar atsineša iš mokyklos. Tad svarbu, kad dėstytojas jau nuo pirmų dienų nekurtų dirbtinių kliūčių, o atvirkščiai – padrąsintų, skatintų formuoti lygiavertį santykį.
Dėstytojas įsitikinęs, kad pirmame kurse padėti pamatai ateity, vėlesniuose kursuose, duos naudos abiem pusėms. Juk kai studentai apsipranta, jiems būna pakankamai komfortiška, tada gali diskutuoti labai įdomiai, atsiveria lobynai.
– – – – – – – –
Kita popietės diskusija su geriausiais 2017 m. VU dėstytojais „Praktinių įgūdžių aktualumas ir ugdymo praktika“ planuojama 2018 m. gegužės 8 d. 14.00–15.30 val. VU centriniuose rūmuose, 239 seminarų kambaryje (Universiteto g. 3, Vilnius).
Renginyje patirtimi dalysis:
- Chemijos ir geomokslų fakulteto profesorė Saulutė Budrienė,
- Istorijos fakulteto asistentė dr. Loreta Skurvydaitė.
Kviečiame registruotis užpildant anketą.
Susitikimus su geriausiais 2017 m. dėstytojais organizuoja VU Studijų kokybės skyrius, įgyvendindamas VU 2018–2020 m. strateginio veiklos plano projektą „Dėstytojų pedagoginių kompetencijų stiprinimo sistemos sukūrimas“.
Daugiau informacijos: el. p. inga.milisiunaite@cr.vu.lt, tel. 8 5 268 7160, mob. 8 610 42086
Komentarų nėra. Būk pirmas!