Gegužės 15 d. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute vyko dėstytojos doc. dr. Ingos Vinogradnaitės apdovanojimo ceremonija. Jai buvo suteiktas VU TSPMI studentų korporacijos „RePublica“ įsteigtas Professoris Optimi (PO!) titulas.
Socialinių mokslų filosofijos bei politikos tyrimų metodų dėstytoja I. Vinogradnaitė, dėkodama studentams už įvertinimą, džiaugėsi proga skaityti paskaitą tema, susijusia ne su institute dėstomais dalykais, o su kitais akademiniais interesais. Jau kelerius metus besidominti istorijos politika docentė skaitė pranešimą „Atmintis, istorija, politika: kam reikalinga istorijos politika?“.
„Ar pripažįstant liberalias vertybes ir jomis grįstas institucijas galima pritarti valstybės teisei kištis į istorinį pasakojimą?“ – klausė doc. dr. I. Vinogradnaitė ir pažymėjo, kad atsakymas gali būti teigiamas, tačiau jį pagrįsti sudėtinga. Viena vertus, valstybei pasirinkus vieną pasakojimą kaip tinkamiausią ir jį diegiant per istorijos pamokas, valstybinių švenčių minėjimus, paminklus etc., kai kurios grupės gali likti už jo ribų. Kita vertus, galbūt esama tokių istorinių pasakojimų, kuriuos žūtbūt verta įtvirtinti, nes jie prisideda prie tautos išlikimo?
Pasak dėstytojos, ją pačią į klausimą, kam reikalinga istorijos politika, įtikina atsakymas, grįstas etiniu pareigos argumentu. Ar turiu pareigą su pagarba atsiminti Sąjūdį? Taip, jei tauta ar valstybė man svarbi: rūpintis reiškia atsiminti. Vis dėlto žmogaus atmintis ribota, taigi valstybė padeda savo piliečiams atsiminti per vykdomą istorijos politiką. „Neturiu pareigos jaustis lietuve, bet jei jaučiuosi – turiu pareigą prisiminti tuos, kurie sukūrė šiandienos valstybę, ir puoselėti istorinius pasakojimus, kurie svarbūs tautai“, – kalbėjo doc. dr. I. Vinogradnaitė.
Inga Vinogradnaitė VU TSPMI dirba nuo 1998 m., čia 2005-aisiais apsigynė daktaro disertaciją „Politinis atstovavimas ir teisingumas: diskursyvinė lietuviškosios politinės vaizduotės analizė“. Šiuo metu ji yra direktoriaus pavaduotoja mokslui, Politikos teorijos katedros docentė, aktyviai užsiimanti pedagogine bei moksline veikla. Jos moksliniai interesai apima diskurso analizę, istorinę atmintį, politinį dalyvavimą, viešąsias erdves bei jų transformacijas. Doc. dr. I. Vinogradnaitė yra ne tik straipsnių Lietuvos bei užsienio akadameniuose leidiniuose autorė, bet ir tokių knygų kaip „Neatrasta galia: Lietuvos pilietinės visuomenės žemėlapis“, „Vertybių nykimas? Rimtas požiūris į atsakomybę“, „Partinės demokratijos pabaiga? Politinis atstovavimas ir ideologijos“, „Kalbėjimas paraštėse: alternatyvios viešosios erdvės Lietuvoje“, „Istorija kaip politinio mąstymo veiksnys“ bendraautorė.
Korporacijos „RePublica“ įsteigtas PO! apdovanojimas nuo 2002 m. už pasiekimus bei nuopelnus politikos mokslų srityje jau yra atitekęs devyniems dėstytojams. Be doc. dr. I. Vinogradnaitės, jį yra gavę prof. Zenonas Norkus, prof. Ainė Ramonaitė, prof. Egdūnas Račius, prof. Egidijus Motieka, prof. Egidijus Kūris, prof. Vytautas Radžvilas, prof. Alvydas Jokubaitis, prof. Jonas Čičinskas. Korporacija „RePublica“, įkurta 2001 m., yra savarankiška, nepolitinė visuomeninė organizacija, jungianti VU TSPMI studentus ir instituto alumnus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!