Neseniai įsigaliojo nauja Filologijos fakulteto struktūra, tačiau fakulteto pertvarka tuo nesibaigė. Artėja dekano rinkimai, kuriems jau ruošiasi laikinai einantis dekano pareigas dr. Antanas Smetona.
Pirmieji pertvarkymai jau atlikti
Vasario 1 d. įsigaliojo nauja Filologijos fakulteto struktūra. Rusų filologijos ir Slavų filologijos katedros sujungtos į Slavistikos katedrą, ten iš 24 etatų lieka 17. Dekanas aiškina, kodėl slavistų etatų mažinama daugiausia: „Buvo aiški disproporcija: kai vokiečių filologijoje 130-čiai studentų dėstė 10 dėstytojų, slavų programose 130-čiai studentų dėstė 24 dėstytojai.“ Baltistikos ir bendrosios kalbotyros katedra pervardinta Baltistikos katedra ir sumažinta 2,5 etato. Vietoj Lenkų filologijos katedros įkurtas Polonistikos centras (sumažinta 2 etatais). Suformuotas A. J. Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centras, kuris iš universitetinio pavaldumo perėjo į fakultetinį ir buvo sujungtas su Literatūros istorijos ir teorijos katedra.
Laikinai einantis pareigas Filologijos fakulteto dekanas dr. Antanas Smetona tikina, kad fakulteto reforma vyksta pagal planą. Dekanas mano, kad struktūriniai ir etatų pertvarkymai leis fakultetui atsikvėpti finansiškai. A. Smetona pastebi, kad fakulteto bendruomenė anksčiau buvo truputį pasyvesnė, o vykstant reformai tapo aktyvesnė.
Kai kurie konkurso nelaimėję dėstytojai dėstys toliau
„Turime apie 1400 studentų, vadinasi, turi būti apie 120 dėstytojų. Anksčiau jų buvo 150. Pagal Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) patvirtintą finansavimo metodiką, Filologijos fakultete 12-ai studentų turėtų tekti vienas dėstytojas. Jeigu 1400 studentų padalintume iš 12, gautume 116. Reikia nepamiršti, kad yra ir tų retųjų filologijų, pvz., skandinavų, čekų, kroatų, joms ministerijos instrukcijos leidžia, kad 7 studentams tektų 1 dėstytojas“, – informuoja A. Smetona.
Dekanas mano, kad kol kas svarbiausia „tilpti“ į skiriamą finansavimą: „Jeigu pasirodys, kad pagal finansavimą mes turime mažiau etatų, niekas netrukdys dėstytojams kelti atlyginimus, skirti premijas, steigti mokslininkų etatus.“
Kai kurie konkurso nelaimėję dėstytojai dar kiek laiko dėstys Filologijos fakultete, mat fakultetas yra įsipareigojęs vykdyti studijų programas. „Jei dėstytojas ir nelaimėjo konkurso, o jo dalykas yra studijų programoje iki rugsėjo, jis ir dėstys iki rugsėjo. Serbų programos liko pusantrų metų, taigi dėstytojas dirbs pusantrų metų, o kaip toliau, dar neaišku. Tapsime lankstesni: jeigu sugalvosime priimti studentus į serbų filologiją, turėsime dėstytoją, jeigu sugalvosime nepriimti, mums nereikės laikyti dėstytojo be krūvio“, – konstatuoja dekanas. Per konkursą sumažėjo 5,5 slavistų etato, bet atleisti bus tik 3, nes kiti laimėjo konkursą mažesnei etato daliai, nei turėjo iki šiol. Anot dekano, tie dėstytojai, kurie nelaimėjo konkurso ir kurių dėstomi dalykai nėra neišvengiamai būtini arba nepakeičiami, bus atleisti iš karto.
Į dekano postą – kol kas tik vienas kandidatas
Kovo 2 dieną vyks Filologijos fakulteto dekano rinkimai. Rinkimų kampanija jau paskelbta, tačiau kol kas daugiau kandidatų, be A. Smetonos, nėra. Laikinai einantis pareigas Filologijos fakulteto dekanas A. Smetona sako, kad jei bus išrinktas dekanu, imsis peržiūrėti studijų programas ir dėstymą. A. Smetona mano, kad turi mažėti paskaitų krūvis, didėti konsultacijų ir seminarų apimtys, reikia svarstyti, kaip tradicines programas įvilkti į naują „rūbą“. Filologijos fakulteto vadovas mano, kad reikėtų rengti universalesnius studentus.
Jei būtų išrinktas dekanu, A. Smetona siūlytų įvesti modulinę sistemą: du trečdalius programos sudarytų specialybės modulis, o kitą trečdalį pasirenkamasis modulis, t. y. dalykų grupė, o ne pasirenkamieji dalykai, kurie, anot dekano, dabar pasirenkami be sistemos. „Paprastai didžioji dalis studentų renkasi savo krypties modulį, bet jiems būtų sudaryta galimybė rinktis ir kitos krypties modulį. Pavyzdžiui, jeigu filologas įsivaizduoja, kad sugebės atidaryti leidyklą arba knygyną, jam reikia turėti ir ekonomikos žinių“, – komentuoja A. Smetona. Dekanas priduria, kad dar neaišku, kiek tai pavyktų įgyvendinti, nes reikia derinti su bendra Universiteto politika, su Studijų kokybės ir vertinimo centru. Be to, reikės atsižvelgti ir į mokslo ir studijų reformą.
„Iš ERASMUS mainų parsivežti kreditai parašomi vietoj tam tikrų dalykų, kurie turėtų būti studijuojami pagal programą. Jeigu anglistas parsiveža anglų filologijos dalykų, tai ne problema, bet jeigu lituanistas vietoj lietuvių sintaksės atsiveža čekų arba estų sintaksės kreditą, o mes jam išduodame lietuvių filologijos bakalauro diplomą, tai jau blogai, – kalba dekanas. – Jeigu būtų modulių sistema, lietuvių sintaksė ir kiti pagal programą privalomi dalykai būtų privalomajame modulyje, ir jokio įsiterpimo į programą neliktų.“
Pertvarkos vaisius skinsime po penkerių metų
Pasak A. Smetonos, ar pertvarka ką nors davė fakultetui, bus galima pamatyti po penkerių metų dekano kadencijos. Ankstesnės publikacijos žiniasklaidoje, anot dekano, nepakenkė fakulteto reputacijai: „Per atvirųjų durų dienas Saulėtekyje besidominčiųjų studijomis Filologijos fakultete dėmesiu nesiskundėme. Be to žinome, kad visokia reklama yra gerai. O visi viešumon iškilę reikalai apskritai buvo mums parama: jei kam ir kilo pagunda pasitaikius progai kaip nors nederamai susidoroti su fakultetu, viešumas to neleido“, – žiniasklaidoje maždaug prieš pusmetį pradėtos pertvarkos sukeltą šurmulį komentuoja dr. A.Smetona.
Komentarų nėra. Būk pirmas!