Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje įvykdoma vis daugiau įvairių kibernetinių nusikaltimų, kurių padarinius pajaučia tiek visuomenė, tiek įvairios įmonės, patiriami milžiniški nuostoliai. Lietuvoje kiekvieną valandą įvykdomos maždaug 6 kibernetinės atakos. Nacionalinio kibernetinio saugumo centro duomenimis, kasmet Lietuvoje registruojama beveik 55 tūkst. kibernetinių incidentų – tai yra beveik tiek pat, kiek realybėje įvykdoma nusikalstamų veikų, todėl auga kvalifikuotų kibernetinės saugos specialistų poreikis.
Kaip pasakoja Vilniaus universiteto (VU) Informacinių sistemų ir kibernetinės saugos studijų programos komiteto pirmininkas prof. Audrius Lopata, kibernetiniai nusikaltėliai nėra išrankūs – jų aukomis gali tapti tiek stambios tarptautinės organizacijos ar valstybių specialiosios tarnybos, tiek individualios įmonės savininkai ar pradinių klasių moksleiviai. Todėl atpažinti kibernetines grėsmes ir gebėti apsisaugoti nuo jų aktualu kone kiekvienam piliečiui.
Anot profesoriaus, siekiant apsaugoti organizacijos turtą, užtikrinti nenutrūkstamą veiklą, apsaugoti įmonės, klientų, darbuotojų duomenis, būtini keli dalykai – ne tik saugumą užtikrinanti programinės bei techninės įrangos visuma, bet ir kibernetinio saugumo specialistai, turintys plataus spektro IT žinių ir įgūdžių, pradedant nuo informacinių sistemų projektavimo, programavimo iki nusikaltimų el. erdvėje tyrimų bei kibernetinės saugos teisinio reglamentavimo.
Augantis specialistų poreikis
„Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame kyla elektroninio karo tarp valstybių grėsmės, intensyviai auga kibernetinių incidentų ir elektroninių nusikaltimų skaičius, tarptautinės įmonės ir valstybės siekia maksimaliai apsisaugoti nuo ekonominio šnipinėjimo, tokie specialistai yra ypač reikalingi“, – teigia prof. A. Lopata.
Pasak VU Kauno fakulteto studijų programos „Informacinės sistemos ir kibernetinė sauga“ kūrėjų, pagal šią programą rengiami kibernetinės saugos specialistai, turintys ne tik fundamentinių ir taikomųjų informatikos inžinerijos ir kibernetinės saugos žinių, bet ir gebėjimų analizuoti, projektuoti ir kurti informacines sistemas.
Nuolat augantis kibernetinės saugos specialistų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, poreikis šiuo metu jaučiamas ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinėje rinkose.
„Neabejotina, kad ateityje šis poreikis bus gerokai didesnis, nes didėjant elektroninių nusikaltimų skaičiui ir sunkėjant jų pobūdžiui, šios srities specialistų reikės vis daugiau“, – sako prof. A. Lopata ir priduria, kad tam įtakos turės bent keli veiksniai. Pirma – didėjantis duomenų ir informacijos apsaugos teisinės aplinkos griežtinimas ES ir kitose pasaulio šalyse. Antra – elektroninių nusikaltimų skaičiaus didėjimas ir jų stambėjimas. Trečia, tarptautinių įmonių ir valstybių noras apsisaugoti nuo ekonominio šnipinėjimo. Ir galiausiai, elektroninio karo tarp valstybių grėsmė.
Plačios įsidarbinimo galimybės
Informacinių sistemų saugos technologijas išmanantys specialistai gali sėkmingai konkuruoti ne tik Lietuvos, bet ir pasaulinėje darbo rinkoje. Lietuvoje įsitvirtina „nutolusios darbo vietos“ koncepcija, kuri užtikrina galimybę nuotoliniu būdu dirbti tarptautinėms įmonėms, bet tam reikia specifinių žinių. Tarptautinės įmonės labai vertina specialistus, kurie turi reikiamos specializacijos įgūdžių, įrodančių specialisto kompetencijas.
„Studijų programos absolventas gali dirbti įvairaus dydžio verslo ir valstybinėse organizacijose informacinių sistemų saugos specialistu, informacinių sistemų analitiku, programuotoju, informacinių sistemų testuotoju, duomenų bazių administratoriumi, informacinių sistemų projektų vadovu, informacijos saugumo analitiku, saugumo valdymo specialistu ar vadovu, organizacijos IT saugumo auditoriumi. Toks kvalifikuotas specialistas geba imtis verslo iniciatyvų, teikti konsultacijas ar atlikti tiriamąjį saugių informacinių sistemų kūrimo ir valdymo darbą“, – plačias įsidarbinimo galimybes ir specialistų kvalifikaciją apibūdina prof. A. Lopata.
Pirma tokia studijų programa Lietuvoje
Informacinių sistemų ir kibernetinės saugos studijų programos išskirtinumas tas, kad tai pirmoji akredituota bakalauro studijų programa Lietuvoje, skirta kibernetinės saugos įgūdžiams formuoti. Į šios studijų programos turinio kūrimą buvo įtraukti ir verslo atstovai, jie pateikė konkrečių reikalavimų ir nurodė kompetencijas, būtinas šiems specialistams. Tai dar labiau padidino šios programos, kasmet sulaukiančios vis daugiau ne tik Lietuvos, bet ir užsienio studentų dėmesio, patrauklumą.
Šios studijos paklausios ir dėl įvairiapusiškumo, kelių sričių žinių bei įgūdžių derinimo – rengiami kibernetinės saugos specialistai įgauna ne tik fundamentinių ir taikomųjų informatikos inžinerijos bei kibernetinės saugos žinių, bet ir gebėjimų analizuoti, projektuoti, kurti informacines sistemas.
Pasak prof. A. Lopatos, įvairovės ir pasirinkimo galimybių absolventai gali tikėtis ir po studijų – kvalifikuoto kibernetinės saugos specialisto laukia perspektyvus, įdomus ir gerai apmokamas darbas Lietuvos ir užsienio, privataus ir valstybinio sektoriaus įstaigose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!