Rugsėjo 16–21 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto (VU FLF) Italų kalbotyros ir literatūros katedra surengė jau trečiąją mokomąją dialektologijos ekspediciją, kurioje dalyvavo italų filologijos programos studentės ir dėstytojai.
„Dialektai – vienas unikaliausių ir labiausiai žavinčių Italijos kultūros aspektų. Deja, ilgą laiką kalbėjimas dialektu laikytas neišsilavinimo požymiu, tad žmonės sąmoningai stengėsi savo tarmę keisti. Jaunoji italų karta dažniau renkasi vartoti standartinę italų kalbą, tad dialektai lieka tik senosios kartos atmintyje. Džiugu, kad atsiranda vis daugiau žmonių ir organizacijų, suprantančių dialektų išsaugojimo svarbą. Viena tokių yra Ligūrijos regione veiklą nuo 1957 m. vykdanti „Associazione San Matteo“, – pasakoja viena iš ekspedicijos dalyvių, italų filologijos trečiakursė Karilė Mozerytė.
Į trečiąkart organizuojamą ekspediciją Ligūrijoje šiemet vyko aštuoni tyrėjai: VU FLF dėstytojai doc. dr. Diego Ardoino, Alessandra Calì ir prof. dr. Vytautas Kardelis, doktorantė Julija Šabasevičiūtė ir italų filologijos trečio kurso studentės Ramunė Blankaitė, Karolina Grigaitė, Karilė Mozerytė ir Gabija Radžiūtė.
Pagrindinis ekspedicijos tikslas – pažinti Ligūrijos regiono dialekto variantus ir pamėginti išskirti kiekvieno jų charakteristikas bei ypatumus. Pagalbos kreiptasi į informantus – vietinius gyventojus, kurie kalba tarmiškai.
„Prieš pradedant darbą reikėjo surasti atspirties tašką. Dialektologijos mokslas tiria tarmes istoriniame ir socialiniame kontekste, todėl nusprendėme sujungti šiuos aspektus ir kalbėti su informantais apie jau istorija virtusius daiktus. Daiktus, kuriuos naudodavo mūsų pašnekovai, jų tėvai ar seneliai. Apsilankėme Červo miestelio etnografijos muziejuje, kuriame eksponuojami XIX–XX a. daiktai, susiję su namais, ūkiu, laisvalaikiu. Nufotografavome didžiąją dalį eksponatų, atrinkome pačias informatyviausias nuotraukas, jas sutvarkėme ir sukatalogizavome pagal objektų charakteristikas. Taip pokalbiai su informantais įgavo bendrą formą ir turinį – turėjome ne tik galimybę klausytis jų šnektos, bet ir išgirsti dalelę istorijos iš pirmųjų lūpų. Visus pokalbius įrašinėjome, tad turimus failus galime tirti pasitelkdami kompiuterines programas – transkribuoti tekstą, jį padalyti į smulkesnes dalis, atidžiai išnagrinėti atskirus garsus, o sukauptus duomenis panaudoti tolesniuose tyrimuose“, –ekspedicijoje vykdytą tyrimą pristato K. Mozerytė.
Čerialės miestelyje ekspedicijos dalyviai susitiko su profesoriumi Franco Gallea, kuris pasidalijo mintimis apie Ligūrijos dialektų skirtumus, jų atsiradimo priežastis ir pasiūlė gausų literatūros sąrašą ateities studijoms. Lankantis Genujoje profesorius Franco Bampi pristatė dialekto gaivinimu, krašto kultūros ir tradicijų puoselėjimu užsiimančios asociacijos „A Cumpagna“ veiklą. San Bartolomeo al Marės miestelyje ekspedicijos dalyviai bendravo su istoriku, Vakarų Ligūrijos studijų centro prezidentu Giorgio Fedozzi, o Ventimilijoje aplankė pirmąją Ligūrijos regiono biblioteką, veikiančią nuo XVII a. vidurio.
Baigiantis ekspedicijai visi VU FLF atstovai buvo pakviesti dalyvauti 62-ąjį kartą San Bartolomeo al Marėje rengiamoje Šv. Mato šventėje, kurios šūkis – „Kur tradicija susitinka su gera virtuve“. Šios šventės metu tyrėjai miestelio bendruomenei pristatė savo darbo rezultatus ir ateities projektų idėjas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!