Vienas svarbiausių ir neatidėliotinų naujo Lietuvos Respublikos Seimo ir naujos šalies Vyriausybės uždavinių – įgyvendinti apgalvotą ir ryžtingą šalies aukštojo mokslo reformą.
Savo susirūpinimą dėl įstrigusios aukštojo mokslo reformos šių metų gruodžio 1 d. Lietuvos Respublikos Prezidentui, naujajam Seimo pirmininkui ir Ministrui pirmininkui išsiųstame kreipimesi (www.vilnensis.vu.lt) išdėstė Vilniaus universiteto Rektorius ir Senato pirmininkas.
Dėl ilgus metus vykusios nevaldomos šalies aukštojo mokslo plėtros išpūstas aukštųjų mokyklų, ypač universitetų, tinklas ir šiurkščiai pažeistos universitetuose, kolegijose bei profesinio ugdymo įstaigose besimokančių asmenų skaičius. Visuotiniu reiškiniu tapo įvairiuose universitetuose vykdomos dubliuojančios daug finansinių ir materialinių išteklių reikalaujančios studijų programos.
Sėkmingos reformos pagrindas turėtų būti viso mokslo ir studijų institucijų tinklo optimizavimas, pažeistos pusiausvyros tarp povidurinio švietimo sektorių atkūrimas ir esminė vykdomų studijų programų pertvarka. Tik tada galima tikėtis, kad būtinas sektoriaus biudžetinio finansavimo didinimas ir ES struktūrinė parama leis iš esmės pagerinti kokybiškas studijų programas pajėgiančių vykdyti aukštųjų mokyklų materialinę bazę ir padidinti kvalifikuotų dėstytojų ir darbuotojų atlyginimus.
Universiteto akademinė bendruomenė puikiai supranta tą atsakomybę, kuri reformų laikais tenka seniausiai ir didžiausiai šalies aukštajai mokyklai. Rengiant Vilniaus universiteto 2007 – 2013 metų strateginį veiklos planą atsižvelgta į Europos universitetų asociacijos 2004 metais atliktos tarptautinės ekspertizės rezultatus ir akademinės bendruomenės pateiktus pasiūlymus. Nuosekliai įgyvendindamas strateginio plano priemones, Vilniaus universitetas planuoja pradėti valdymo optimizavimo reformą, kurią atlikus turėtų mažėti padalinių, taip pat ir fakultetų, skaičius.
Lietuvos Respublikos Seimo rinkimus laimėjusių ir į valdančiąją koaliciją susibūrusių partijų rinkimų programose yra daug konkrečių ir ryžtingų nuostatų, įtrauktų į Lietuvos Respublikos naujos Vyriausybės programą. Vilniaus universitetas yra pasiruošęs priimti reformos keliamus iššūkius ir kviečia visas šalies aukštąsias mokyklas geranoriškai bei konstruktyviai prisidėti prie jos įgyvendinimo. Sprendžiant esmines šalies mokslo ir studijų sistemos pertvarkos problemas, nereikėtų į Seimo ar Vyriausybės posėdžius perkelti vieno ar kito universiteto vidinio sutvarkymo reikalų. Tai ne tik nepadėtų ieškoti konstruktyvaus dialogo, bet ir reikštų didžiulę nepagarbą Konstitucijos garantuojamai aukštųjų mokyklų autonomijai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!