Vilniaus universitete (VU) birželio 27 dieną lankėsi Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) generalinė direktorė dr. Fabiola Gianotti. Pasirašiusi Lietuvos ir CERN susitarimą dėl asocijuoto nario statuso suteikimo, popiet F. Gianotti susipažino su naujausiais VU mokslo centrais bei jų laboratorijose atliekamais tyrimais.
CERN delegacija, kurią sudarė dr. F. Gianotti, Charlotte Warakaulle ir dr. Christoph Schäfer, lankėsi prof. J. Vaitkaus, prof. V. Šikšnio ir kitose laboratorijose, kuriose dirbantys mokslininkai pademonstravo atliekamus tyrimus, naudojamus prietaisus ir technologijas.
„Pastaraisiais metais Vilniaus universiteto technologinis vystymasis įvairiose srityse yra neįtikėtinas: lazerinės ir kompiuterių technologijos, gamtos mokslai. Jūs labai greitai augate ir manau ateityje turėsite dar daug galimybių stipriai išsiveržti į priekį šiose ir kitose srityse“, – teigė CERN direktorė.
Daugybę metų su dalelių fizika dirbusi F. Gianotti ypač domėjosi Fizinių ir technologijos mokslų centre vykdomais tyrimais. Pasak jos, fiziniai ir gamtos mokslai, inžinerija yra ir išliks svarbūs, todėl naujų specialistų ruošimas itin svarbus.
„Vilniaus universitetas yra viena iš lyderiaujančių ir svarbiausių aukštojo mokslo institucijų Lietuvoje. Jūsų mokslininkai kartu su CERN dirba jau 10–15 metų, tikiuosi dabar galėsime dar labiau išplėsti mūsų bendradarbiavimą“, – dėstė F. Gianotti.
Įspūdį paliko ne tik mokslo centrai – automatizuotos VU Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro (MKIC) sistemos, visą parą veikiančios skaityklos, poilsio erdvės ir pro langus atsiveriantys peizažai taip pat pritraukė svečių dėmesį. Ypač daug pagyrų sulaukė MKIC įrengtas vaikų kambarys, kuriame jaunieji mokslininkai gali palikti savo atžalas su vaikiškomis knygomis ir žaidimais.
„Šie dalykai svarbūs – tai labai modernu ir progresyvu. Vilniaus universitete matau vertybių ir veiklos sinergiją – jūs iš tiesų sudarote galimybes jauniems žmonėms įsitraukti į mokslinę veiklą. Tiesą sakant, visa studentų miestelio architektūra labai įkvepia tyrimams, aplinkui tiek daug šviesos, atrodo, kad bandote pagauti kiekvieną fotoną“, – teigė CERN direktorė.
Europos branduolinių tyrimų organizaciją sudaro 22 narės, Lietuva tapo penktąja asocijuota nare. VU su CERN pirmąkart kontaktą užmezgė dar 1993 m. Lietuvių indėlis į medžiagotyros mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus ir prasidėję didžiojo hadronų greitintuvo pasaulinio skaičiavimo tinklo projektai sudarė pagrindą 2004 m. pasirašyti bendradarbiavimo su CERN sutartį. Bendra veikla vykdyta medžiagotyros, teorinės ir eksperimentinės dalelių fizikos, informacinių technologijų srityse. Tikimasi, kad asocijuotos narystės sutartis atvers dar platesnes bendradarbiavimo galimybes ne tik mokslui, bet ir verslo sektoriui.
Komentarų nėra. Būk pirmas!