Pirmą kartą Lietuvoje surengta (ne)konferencija „Rock&roll bibliotekininkas 2010: bibliotekininkystės idėjų forumas!“ parodė, kad bibliotekininkų bendruomenė atvira įvairiems požiūriams apie bibliotekų vaidmenis ir pati geba pasiūlyti kūrybiškų minčių. (Ne)konferencijos formatas pasirodė esąs tinkamiausias ieškant atsakymų į klausimus apie bibliotekų plėtros perspektyvas skaitmeniniame amžiuje.
Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje gruodžio 2 d. vykusi (ne)konferencija suburė bibliotekų darbuotojus, bibliotekininkystės studentus ir mokslininkus iš įvairių Lietuvos miestų – Kauno, Vilniaus, Utenos, Rokiškio, Tauragės, Alytaus, Visagino, Šilutės, Klaipėdos ir Jonavos. (Ne)konferencijos interaktyvumas, diskusijos grupėse rūpimais bibliotekininkystės klausimais tapo pagrindine renginio sėkmės prielaida bendruomenėje, jaučiančioje stiprų profesinio forumo poreikį.
(Ne)konferencijoje kelti esminiai bibliotekų plėtros klausimai. Plenarinį pranešimą skaitęs projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas dr. Kęstutis Juškevičius klausė ar bibliotekininkai pasirengę artėjantiems reikšmingiems pokyčiams, kurie privers iš naujo permąstyti bibliotekos vaidmenis visuomenėje. Ilgai trukęs asmeninio kompiuterio dominavimas eina į pabaigą – perversmą kelia įrenginiai valdomi prisilietimui jautriais ekranais, balsu ir gestais. Stiprius pokyčius pranašauja ir tai, kad Amazon.com pirmą kartą istorijoje pardavė daugiau elektroninių knygų nei popierinių.
Diskusijose išryškėjo daugiau klausimų ir idėjų. Koks gi yra tikrasis bibliotekininkas ir kaip kinta bibliotekininko veikla, savybės, darbo aplinka ir karjeros galimybės? Elektroninės informacijos šviesoje viešosioms bibliotekoms sunku išlaikyti išimtinį informacijos teikėjų vaidmenį. O gal vietoj to vertėtų labiau atsiverti bendruomenei ir lanksčiai priimti tai, ką bendruomenės nariai ir organizacijos gali patys sukurti bibliotekoje? Nauji bibliotekų pastatai – ar XXI amžiuje reikia statyti naujas bibliotekas? Naujas pastatas – naujos „sienos”, naujos paslaugos, nauja ideologija? Biblioteka prekybos centre? Kokia bibliotekos fizinės erdvės paskirtis skaitmeniniame amžiuje?
„Vienareikšmiško atsakymo į klausimą kuo virs biblioteka skaitmeniniame amžiuje dar nėra.Tačiau džiugina tai, kad Lietuvos bibliotekininkų bendruomenė turi įdomių minčių ir idėjų, geba iškelti probleminius klausimus, pajėgi bendradarbiauti, pasitelkti kitų organizacijų patirtį ir svarstyti netradicinius požiūrius į biblioteką. Renginio dalyvių aktyvumas ir noras dalytis patirtimi parodė, kad pirmasis bibliotekininkystės (ne)konferencijos bandymas buvo itin sėkmingas“, – sakė (ne) konferencijos organizacinio komiteto pirmininkė dr. Zinaida Manžuch.
Įdomiausias mintis, pasisakymus galima rasti renginio Twitter paskyroje https://twitter.com/RRLibrarian2010. Dalyviai (ne) konferencijos metu turėjo galimybę rašyti savo pastabas ir tuo naudojosi – buvo publikuota kelios dešimtys pasisakymų. Pagrindinė informacija apie (ne)konferenciją pateikiama socialiniame tinkle Rock&roll bibliotekininkas 2010 (https://bibliotekininkas.crowdvine.com/). Socialiniame tinkle galima pasiskaityti bibliotekininkų bendruomenės diskusijas įvairiais aktualiais klausimais, pavyzdžiui, bibliotekininkystės studijas, reklamą bibliotekose, apskričių viešųjų bibliotekų viziją.
Renginį organizavo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų institutas kartu su Utenos A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka, projektu Bibliotekos pažangai ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.
(Ne) konferenciją idėjomis palaikė ir finansiškai rėmė Utenos rajono savivaldybė, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Amerikos centras, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto biblioteka, UAB „Protraining Academy“, MEZON mobilusis 4G internetas, laikraštis „Verslo žinios“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!