490 m. prieš m. e. graikų kariuomenė, vadovaujama karvedžio Miltiado, mūšyje Atikos Maratono lygumoje nugalėjo beveik triskart didesnę persų kariuomenę. Pasakojama, kad po mūšio graikų karys Filipidas atbėgo apie 42 km iš Maratono lygumos į Atėnus pranešti apie graikų pergalę prieš persus ir vos pasakęs tai mirė. Šis epizodas įamžino Maratono vardą.
2010-aisiais sukako 2500 metų nuo Maratono mūšio – vieno reikšmingiausių įvykių senovės Graikijos istorijoje, turėjusio didžiulę įtaką ir visai Europos kultūrai. Šiai sukakčiai paminėti daugelyje pasaulio miestų vienu metu organizuojamos parodos. Vilniuje parodą rengė Graikijos Respublikos ambasada Vilniuje ir Vilniaus universiteto biblioteka.
Į Maratono mūšio 2500-osioms metinėms skirtos parodos atidarymą gausiai susirinko Vilniuje reziduojančių užsienio šalių ambasadoriai: Bulgarijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Italijos, Japonijos, Kazachstano, Lenkijos, Nyderlandų, Portugalijos, Prancūzijos, Vengrijos, Vokietijos; Ukrainos ir Turkijos ambasadų atstovai. Taip pat dalyvavo Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Graikija grupės pirmininkas Gediminas Navaitis, graikų bendruomenės Lietuvoje nariai, Vilniuje studijuojantys graikų studentai, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinis direktorius Aurelijus Žiedas, treneris Česlovas Kundrotas, universiteto bendruomenės nariai, studentai, bibliotekos svečiai ir daugelis kitų.
Graikijos Respublikos ambasadorius Constantine Catsambis savo kalboje sakė, kad jam didelė garbė Vilniaus universiteto bibliotekoje atidaryti parodą, kuri tuo pačiu metu keliauja po pasaulio sostines ir yra Maratono mūšio metinėms skirtų renginių dalis.
Per parodos atidarymą kalbėjęs VU rektorius prof. habil. dr. Benediktas Juodka pabrėžė, kad garbingų svečių gausa rodo, jog šios parodos atidarymas yra reikšmingas pasaulio kultūros įvykis. VU Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedros vedėja doc. Nijolė Juchnevičienė nušvietė istorinius mūšio įvykius. Taip pat žodį tarė 28-ojo Atėnų maratono, skirto Maratono mūšio sukakčiai, čempionės Rasos Drazdauskaitės treneris, ilgų nuotolių bėgikas, Lietuvos olimpinės rinktinės narys, nacionalinis čempionas ir rekordininkas Česlovas Kundrotas. VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė džiaugėsi, kad ši paroda atkeliavo ir eksponuojama būtent VU bibliotekoje, kuri šiais metais švenčia 440 metų sukaktį, o tarptautinės parodos atidarymas juos padarys dar reikšmingesnius.
Graikijos užsienio reikalų ministerijai bei Kultūros ir turizmo ministerijai parėmus, paroda parengta iš privačios Maratono mūšio tyrėjo Georgijaus Dolianičio bibliotekos. Archyvinė medžiaga pateikta skaitmenine forma. Pirmą kartą originali G. Dolianičio paroda buvo eksponuota per jo paskaitų ciklą „Maratono mūšis – amžinas heroizmo pavyzdys ir nuolatinis įkvėpimo šaltinis“. Paskaitos ir paroda vyko Maratono bėgimo muziejuje (Maratone, 2010), Kalamatoje, Peloponeso universitete (2010), Limoje (Peru, 2010), Santjage (Čilė, 2010) ir kt.
Vilniaus universiteto bibliotekoje vykusioje parodoje buvo išlaikytas toks pat eksponatų išdėstymas ir komentavimas, koks buvo ir originalioje G. Dolianičio parodoje. Paroda suskirstyta į dvi dalis. Pirmojoje „Maratono mūšis – amžinas heroizmo pavyzdys“ atsispindėjo antikos rašytojų veikalų, kuriuose minimas Maratono mūšis, XVIII ir XIX a. leidimų ištraukos apie Maratono mūšį, antikos poetų ir rašytojų užuominos apie graikų švietimą ir auklėjimą, kurie išugdė Maratono kovotojus, legendinių Maratono kovotojų Miltiado, Aristeido, Temistoklio, Aischilo, Kalimacho, Kinaigeiro atvaizdai, dalis Maratono mūšio trofėjų, skirtų visų graikų šventovėms Atėnuose, Delfuose, Olimpijoje ir kt.
Antrojoje dalyje – „Maratono mūšis – nuolatinis įkvėpimo šaltinis“ buvo pasakojama apie Michelį Bréalą, maratono bėgimo įkvėpėją ir taurės steigėją, 1896 ir 1906 m. maratono bėgimus ir kt.
1896 m. maratono bėgimas – ilgiausia lengvosios atletikos bėgimo rungtis – įtrauktas į olimpinių žaidynių programą. Pasaulyje yra penki miestai (Bostonas, Niujorkas, Los Andželas, Londonas ir Berlynas), kurių maratonai yra prestižiškiausi. Iš viso pasaulyje kasmet įvyksta apie 800 maratono bėgimų. 2010 m. ir Vilniuje vyko jau septintasis tarptautinis maratonas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!