Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje parodos „Frustra vivit, qui nemini prodest – Veltui gyvena tas, kas niekam nenaudingas“, skirtos Kazimiero Leono Sapiegos 400-osioms gimimo metinėms, atidarymu ir katalogo „Bibliotheca Sapiehana“ pristatymu buvo pradėtas jubiliejinių renginių ciklas „Vilniaus universiteto bibliotekai – 440“.
Iškilmingą renginį pradėjo senovinių šokių ansamblis „Festa Cortese“. Buvo perskaityta ištrauka iš Kristinos Sabaliauskaitės istorinio romano „Silva Rerum“, pripažinto geriausia 2009 m. knyga suaugusiems, kuriame aprašomas Sapiegų bibliotekos knygų grožis, jų išskirtinumas ir svarba.
VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė pasidžiaugė ką tik iš spaustuvės atvežtu katalogu „Bibliotheca Sapiehana“. Katalogą ir parodą pristatė jo sudarytoja VU bibliotekos Retų spaudinių skyriaus darbuotoja Aušra Trinkūnaitė, kalbėjo istorikas Arvydas Maciulevičius, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis, Knygotyros ir dokumentotyros instituto docentė, daktarė Alma Braziūnienė.
„Bibliotheca Sapiehana“ – tai garsios XVI-XVII a. vidurio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Sapiegų giminės – Leono Sapiegos ir trijų jo sūnų, Jono Stanislovo, Kristupo Mikalojaus ir Kazimiero Leono – bibliotekos katalogas. Sapiegos į LDK istoriją įėjo ne tik kaip puikūs politikai, bet ir kaip dosnūs mecenatai bei fundatoriai, skyrę pinigų vienuolynų ir bažnyčių statymui. Tarp jų dovanų – 1655 m. K. L. Sapiegos testamentu Vilniaus Jėzaus draugijos kolegijai padovanotos Sapiegų asmeninės bibliotekos knygos (apie 3 tūkstančiai tomų), gavusios Bibliotheca Sapiehana vardą. Savo dydžiu ir svarba tai buvo antroji tokia knygų donacija Vilniaus universitetui (po Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto dovanotos bibliotekos, kurią sudarė apie 4-5 tūkstančių knygų). Katalogas gausiai iliustruotas Sapiegų bibliotekos knygų vaizdais. Atrenkant iliustracijas, siekta parodyti knygų įrišimus: ir puikiai išsilaikiusius pergamentinius, ir odinius, puoštus rulečių, rėžtukų ir pavieniais ornamentiniais, dažnai auksintais įspaudais.
„Bibliotheca Sapiehana ypač svarbi ne tik Vilniaus universitetui, bet ir visai Lietuvos kultūros istorijai. Šis katalogas suteikia progą visiems susipažinti su šia išskirtine XVI-XVII a. LDK asmenine biblioteka“, – kalbėjo Knygotyros ir dokumentotyros instituto docentė, daktarė A. Braziūnienė.
„Galvodama apie parodą, skirtą K. L. Sapiegos 400-osioms gimimo metinėms, supratau, kad geriausia jį pristatyti per jo asmenines knygas“, – sakė A. Rinkūnaitė.
Pirmojoje parodos dalyje apžvelgiamas K. L. Sapiegos gyvenimas: eksponuojami vadovėliai, iš kurių jis mokėsi, Europos miestų, kuriuos K. L. Sapiega aplankė laisvu nuo studijų metu, vaizdai, 1645 m. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesoriams padovanotos knygos iš jo asmeninės kolekcijos. Antrojoje parodos dalyje galima pamatyti tik nedidelę dalį knygų iš garsiosios Sapiegų giminės bibliotekos. Tai puikiai į pergamentą ar odą įrištos įvairios tematikos – istorijos, religijos, karo ir artilerijos meno, gamtos mokslų, geografijos, literatūros, retorikos – knygos su įspūdingomis vario graviūrų iliustracijomis, kuriose įamžintas tuometinės Brazilijos gamtovaizdis, Amerikos čiabuvių papročiai, pvz., kanibalizmas, įvairių Europoje vykusių mūšių scenos, Lenkijos karališkosios šeimos genealoginis medis. Visi parodoje esantys eksponatai – originalūs XVI-XVII a. spaudiniai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!