Lietuvos laukia įdomūs laikai. Viena vertus, technologijų srityje ji sparčiai žengia į priekį. Pavyzdžiui, sėkmingai veikia aukštos kvalifikacijos darbuotojais apsirūpinusios įmonės: „Continental“, „Hella Holister“, „Thermo Fisher Scientific Baltics“, „Axioma“, „Teltonika“. Tačiau kita vertus, Lietuvoje kyla ir nemažai iššūkių: mūsų šalis, kaip ir visa Europa, sensta, migracija kelia papildomų rūpesčių, trūksta kvalifikuotų darbuotojų, o nekvalifikuoti darbuotojai nepaklausūs. Tą rodo ir iš Lietuvos pasitraukiančios ir nedarbą didinančios kompanijos, tokios kaip „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“, „Wavin Baltic“. Manoma, kad prie šių problemų sprendimo galėtų prisidėti kuriama išsilavinusių žmonių ir išmanių mašinų visuomenė.
Mūsų ateitis – išsilavinusių žmonių ir išmanių mašinų visuomenė
Svarbu jau dabar jaunimą ruošti gyventi ir dirbti žmonių ir išmanių mašinų visuomenėje. Tokioje visuomenėje žmonių pagalbininkai bus pramoniniai robotai, automatai, išmanūs daiktai, lietuviškai bendraujantys robotai humanoidai, savavaldės mašinos, judančios žeme, oru, vandeniu. Mašinos su dirbtiniu protu, išmintimi, pažinimo gabumais.
Ateities mašinos – tai kompiuteriai, judantys, su žmonėmis pasišnekantys, sąveikaujantys su aplinka per sensorius (jutiklius), aktuatorius (veikiklius). Tai – savavaldžiai robotai, pramoniniai robotai, robotai humanoidai. Tai kruopščios, klusnios, kantrios, nestreikuojančios, greit dirbančios, nepavargstančios mašinos, kurias galima apmokyti daryti pageidaujamus darbus.
Įsidėmėtina, kad tokiai veiklai ir žmonės turi būti parengti taip, kad su išmaniomis mašinomis dirbti ir bendrauti mokėtų, galėtų ir norėtų.
Ateičiai rengtis reikia jau dabar
Tam, kad pasiruoštume tokiai ateičiai, mokyklose reikia pradėti robotinio raštingumo bandomuosius mokymus; bibliotekose kurti robotizuotos visuomenės pavyzdžių židinius; universitetuose kartu su verslu plėtoti valdymo teorinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus, nagrinėti technologijas, kurti kalbų technologijas, užtikrinančias lietuvių kalbos – šnekamosios ir rašytinės – vartojimą žmonių ir robotų bendruomenėje.
Žiniasklaidoje svarbu tėvams, vaikams, jaunimui sistemingai ir vaizdžiai pasakoti apie išsilavinusios visuomenės, aukštos kvalifikacijos darbuotojų reikšmingumą, aiškinti robotizuotos visuomenės profesijų perspektyvas, jos svarbą ir ypatumus.
Taip veikdami parengsime aktyvius darbuotojus, kuriančius, gaminančius, eksploatuojančius ir eksportuojančius didelės pridėtinės vertės produkciją, parengsime visuomenės narius pasiturinčiam ir patogiam gyvenimui.
Kryptingai veikdami pasieksime, kad Lietuva taptų išsilavinusių žmonių ir mašinų su dirbtiniu intelektu visuomenės puoselėjimo pavyzdžiu. Lietuvoje bus tvari ekonomika, gerovė, tvarka, ramybė ir saugumas.
Komentarų: 9
2021-09-16 09:39
GintautasĮžvalgos įdomios ir reikšmingos mūsų ateičiai. Svarbu, kad žmogus ir mašina (robotas) galėtų lengvai susikalbėti ir sėkmingai bendradarbiauti. Rašoma, kad reikia „…kurti kalbų technologijas, užtikrinančias lietuvių kalbos – šnekamosios ir rašytinės – vartojimą žmonių ir robotų bendruomenėje“. Lietuvių kalbos privalumai: žodžių ir jų darybos formų gausa, mažas skirtumas tarp šnekamosios ir rašytinės kalbos sudaro palankias jos vartojimo sąlygas žmonių ir robotų bendruomenėje.
2021-09-18 11:14
AntanasLietuvių kalbos situacija informacinėse technologijose nėra gera; nuolat girdime primaišytų angliškų žodžių: onlain, vaifai, sidi, aiti, audioblogas, blogas… Netgi iš profesionalių radijo ir televizijos pranešėjų. Robotika nauja sritis. Todėl dar ne vėlu pasirūpinti, kad su mašinomis kalbėtume gražia, taisyklinga lietuvių kalba.
2021-09-24 11:33
KarolisBendradarbiavimas su mašinomis varomis dirbtiniu intelektu yra neišvengiama ateities perspektyva, todėl tikrai svarbu pradėti ruošti specialistus galinčius tai kurti. Tačiau norėtųsi pridėt, jog svarbu ne vien pats kūrimas, tačiau ir saugumas. Iki dabar kibernetinis saugumas dažnai paaukojamas vardan greitesnio sistemų kūrimo ir išleidimo, tačiau kas bus jeigu bus nulaužta sistema galinti sąveikauti su aplinka fiziškai? Saugumo užtikrinimas padėtų žmonėms norėti bendrauti su mašinomis.
2021-09-25 16:14
LAIMUTISKaroli, PRITARIU TAVO TEIGINIUI: “svarbu ne vien pats kūrimas, tačiau ir saugumas”.
Saugumas ypač svarbu. Internete skleidžiama MELAGIENA, naudojama žmonių smegenų užteršimui, žmonių elgesio VALDYMUI. Tai labai pavojingas ginklas. Melagiena skleidžiama Internete naudojant informatikos priemones, pigius bet kur pasiunčiamus “elektroninius šovinius”.
Reikėtų, kad informatikai darytų daugiau programinės įrangos, gaudančios melagienas ir parodančios žmonėms kur melagiena yra.
2021-09-24 11:52
KasparasPilnai sutinku su profesoriaus požiūriu, jog ateityje žmonės vienaip ar kitaip sąveikaus/bendradarbiaus su išmaniais robotais/mašinomis. Taip pat sutinku, jog ir patį supažindinimą su tokiomis technologijos reikėtų pradėti kuo anksčiau. Laikas parodo, jog kartais žmonės į naujoves žiūri ne itin geranoriškai. Būtų įdomu sužinoti, kokias grėsmes ir iššūkius, susijusius su ateities technologijomis, profesorius įžvelgia.
2021-09-25 15:20
LAIMUTISKasparai, Jūsų mintis jog kartais žmonės į naujoves žiūri ne itin geranoriškai yra reikšminga ir įsidėmėtina, nes:
1. Kai kurie žmonės nesilaiko naujo siūlymo skiepytis, nešioti kaukes, laikytis bendravimo taisyklų. Tokie žmonės rizikuoja ne tik savo sveikata,. gali net numirti, o taip pat gali užkrėsti kitus, sveikius žmones.
2. Žmonės nesirūpinantys savo išsilavinimu ateites žmonių ir robotų visuomenėje gyvens nelabai patogiai ir skurdžiau. Būtina rūpintis, kad ateites galimybėmis žmonės naudotis MOKĖTŲ, GALĖTŲ. NORĖTŲ.
2021-09-24 17:30
AnonimasŽmonių ir robotų sandūra neišvengiama ir jau dabar vyksta tam tikru lygiu. Tikrai savrbu, jog žmonės jau nuo jaunų dienų pažintu techonologijas, mokėtų ne tik jomis naudotis, bet ir turėtų bazines žinias apie jų veikimą, galimas grėsmes – tai padėtų sukurti darnesnį, efektyvesnį ir saugesnį santykį tarp žmonių ir mašinų. Taip pat patiko autoriaus mintis apie lietuvių kalbos naudojima technologijose, manau, jog šiuo metu į tai kreipiama per mažai dėmesio.
2021-10-14 21:39
AnonVisiškai sutinku jog robotika ir automatizuoti procesai laikui bėgant ‘palengvins’ ar pakeis ne mažą dabartinių, daugiausiai fizinių resursų reikalaujančių darbų.
Bet šiek tiek abejonių kelia toks susitelkimas į edukaciją būtent robotikos tema, sritis visgi, bent šiuo metu, yra ganėtinai nišinė. Galbūt lengviau būtų papildyti/pakeisti dabartines “technologijų” pamokas, kurių metų užsiemama įvairiais rankdarbiais, medžio apdirbimu ir t.t (nežinau ar tai plačiai mokyklose paplitusi pamoka, tačiau maniškėje buvo) elektronikos inžinerijos pagrindais (potencialiai pridengiant patrauklesniu pavadinimu, kad ir robotikos), visgi, didžioji dalis net ir pirmųjų klasių mokinių tikriausiai jau turi išmanųjį telefoną ir kasdienybėje sąveikauja su daugybe elektroninių prietaisų. Be didžiulės praktinės naudos (geresnis komponentų tarpusavio sąveikos supratimas palengvintų savo prietaisų taisymą, sutaupytų pinigų) įsivaizduoju, kad bent dalis sritimi susidomėjusių žmonių savanoriškai pradėtų domėtis robotika ar automatizacija.
2021-10-14 21:43
AnonDaugiau pagalvojus, mokant robotikos ir sąveikavimo su “išmaniomis mašinomis” tikriausiai būtų padengti ir elektrotechnikos pagrindai, taigi galiausiai kiekvienas siūlome beveik tą patį.