Spaudoje vis dažniau pasirodo informacija, kad plastikiniai buteliai gali išskirti į geriamąjį vandenį kenksmingas medžiagas, kurios sukelia endokrininės sistemos sutrikimus ir onkologinius susirgimus, be to, plastikiniai buteliai į juose laikomus skysčius išskiria cheminį junginį bisfenolį A (BPA), pavojingą sveikatai. O štai vienkartiniai indai yra gaminami iš paties pigiausio plastiko, kuriame daug kenksmingų priemaišų. Kad būtų galima juos naudoti, jie yra apipurškiami tam tikra plėvele, kuri suyra maždaug po paros atidarius butelį arba perbraukus šaukštu per, tarkim, margarino indelį. Ar tai tiesa? Ar saugu naudoti vienkartinius indus?
Doc. dr. Šarūnas Kučingis (VU MF Visuomenės sveikatos institutas):
Nereikėtų labai sureikšminti ir dramatizuoti iš konteksto ištrauktų kai kurių faktų apie medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, galimą pavojų sveikatai. Bisfenolis A toksikologiškai yra gerai ištirtas. Jis nesukelia vėžio, greitai iš organizmo pašalinamas per inkstus, tačiau veikia organizmo hormonų pusiausvyrą (estrogeninis poveikis). Praėjusiais metais Europos maisto produktų saugos tarnyba (EFSA) patikslino toleruojamą šio junginio paros suvartojimo lygį – 0,05 mg kilogramui žmogaus svorio (TDI). Amerikos maisto ir vaistų administracija (FDA) laikosi nuostatos, kad šiuo metu fiksuojami iš kontaktuojančių su maistu gaminių į maisto produktus migravę bisfenolio A kiekiai vartotojams nėra kenksmingi. Šiaip ar taip, iš plastikinių gaminių, skirtų liestis su maistu, gali migruoti į maistą labai daug komponentų. Juk mūsų aptariamas bisfenolis A, kaip žaliava, naudojamas ir gėrimų talpykloms, ir kūdikių buteliukams iš polikarbonato gaminti… Todėl Europos Sąjungoje yra įvesta pakankamai griežta ir subalansuota kontrolės sistema pačios ES ir ypač trečiosiose šalyse gaminamiems šios kategorijos gaminiams prieš tai, kai jie patenka į ES rinką. Svarbu, kad liestis su maistu skirti gaminiai būtų tinkamai paženklinti ir vartotojai gautų visą informaciją apie gaminio naudojimo ypatumus ir paskirtį. Ne visi vartotojai, deja, atkreipia į tai reikiamą dėmesį, pavyzdžiui, ar etiketėje arba ant gaminio yra šios rūšies gaminiams skirtas simbolis – stikliukas su šakute arba užrašas, kad šis gaminys skirtas liestis su maistu. Prieš pirkdami vienkartinius indus, pasidomėkime, kokiam maistui ar gėrimui – šaltam ar karštam – jie yra skirti.
Doc. dr. Saulutė Budrienė (VU Chemijos fakulteto Polimerų chemijos katedra):
Plastikiniai indai ir įvairios talpyklos maistui gaminami iš įvairių plastikų, kurių specialius ženklinimus – tarptautines polimerų santrumpas ir antrinio perdirbimo kodus (numerius) – galima rasti gaminių apačioje:
- PETE – polietilentereftalatas (PETE, PET)
- HDPE – didelio tankio polietilenas
- V – polivinilchloridas (PVC)
- LDPE – mažo tankio polietilenas
- PP – polipropilenas
- PS – polistirenas
- OTHER – kiti (šis ženklinimas rodo, kad gaminys pagamintas iš kitų polimerų nei išvardytieji). Taip ženklinamas polikarbonatas (PC), bioplastikai, kopoliesteriai, akriliniai plastikai, poliamidai, daugiasluoksniai gaminiai.
Visos medžiagos ir gaminiai, taip pat ir plastikai, kurie liečiasi su maistu, yra tikrinami ir turi atitikti Europos Sąjungos teisės aktus, kurių nuostatos perkeltos į Lietuvos higienos normą HN 16:2006 ir jos 2008 metų papildymus.
Pirmiausia norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad išgryninti polimerai, kurie yra vienintelė arba pagrindinė plastikų sudedamoji dalis, yra visiškai saugūs. Rizika atsiranda dėl įvairių naudojamų priedų, kurie į maistui skirtus indus nededami, arba dėl polimerų skilimo produktų, galinčių susidaryti esant aukštai temperatūrai arba agresyviose terpėse.
Saugiausiais yra laikomi indai, pagaminti iš plastikų, kurių kodai 1, 2, 4 ir 5. Polietilentereftalatas (1) daugiausia naudojamas įvairiai pakuotei, taip pat ir vaisvandenių buteliams gaminti. Polietilenas (2, 4) ir polipropilenas (5) naudojami įvairiems vienkartiniams indams ir maisto pakuotėms (2, 4) gaminti. Margarino indeliai paprastai gaminami iš polipropileno. Jokia papildoma plėvele plastikiniai indai nepurškiami. Reikėtų atkreipti dėmesį į gaminius, pagamintus iš plastikų, kurių kodai 3, 6 ir 7. Į polivinilchloridą (3) elastingumui padidinti dedami plastifikatoriai (ftalatai ir kt.), kurie gali migruoti į maistą ir pakenkti žmogaus endokrininei sistemai (nors tai dar neįrodyta), todėl šis plastikas maisto pakuotėms mažai naudojamas. Iš polistireno (6) gaminami įvairūs vienkartiniai indai. Jam gauti naudojamas monomeras stirenas (neurotoksinas), tačiau plastike monomero likučių negali būti. Spaudoje galima rasti publikacijų, kad, naudojant ne kieto, bet išputinto polistireno indus riebiam arba karštam maistui, taip pat alkoholiniams gėrimams laikyti, gali išsiskirti labai maži stireno kiekiai. Vienas iš 7 kodu pažymėtų plastikų yra polikarbonatas (PC), iš kurio gaminami skaidrūs buteliukai vaikams, puodeliai ir kt. indai. PC sintezei naudojamas difenilolpropanas (trivialus pavadinimas – bisfenolis A (BPA)), veikiantis žmogaus endokrininę sistemą ir galintis sukelti vėžį, tačiau PC plastike laisvo BPA nėra, jis yra sudedamoji polimerinės grandinės, kuriai suardyti reikia specialių sąlygų, dalis. Kadangi esama įvairių nuomonių apie galimybę iš PC atskilti BPA, buteliukams gaminti vis plačiau naudojamos alternatyvios medžiagos: dvisluoksnis plastikas iš polipropileno (5) (vidinė pusė) ir polistireno (6) (išorinė pusė); skaidrus poliamidinis plastikas; bioplastikas iš polipieno rūgšties (polylactic acid, PLA), kuris pagamintas iš krakmolo; stireno ir akrilnitrilo kopolimeras, kopoliesteriai, akriliniai plastikai. Šios medžiagos taip pat ženklinamos 7 kodu, o buteliukų apačioje dar pridedamas prierašas, kad plastike nėra BPA (non-BPA). Kad maistas ilgiau išliktų nesugedęs ir į jį nepatektų deguonies, pakuotėms naudojamos daugiasluoksnės medžiagos, kurios taip pat ženklinamos 7 kodu.
Keletas patarimų, kaip saugiai naudoti plastikinius indus:
- Nešildykite maisto plastikiniuose induose mikrobangų krosnelėje, nes esant aukštesnei temperatūrai plastikai greičiau sensta ir dėl to padidėja jų dalinės destrukcijos (suirimo) ir irimo produktų migracijos į maistą tikimybė.
- Į plastikinius indus dėkite ne karštą, bet atšaldytą maistą ir nelaikykite juose riebaus maisto bei alkoholinių gėrimų. Plastikinių indų neplaukite indaplovėse ir nenaudokite stiprių ploviklių.
- Nenaudokite pasenusių ir aplūžusių indų.
Alternatyva plastikiniams indams yra stikliniai, maistui skirti keraminiai ir nerūdijančio plieno indai.
Nuotraukos autorius:
Komentarų: 1
2010-06-30 11:38
DonataSakykite, o ar galima riebu, rugstu maista laikyti OPS indeliuose viena para ar dar ilgiau? Ar tuomet issiskiria daugiau stirenu?