„Šiuo metu abiturientai pasirašo studijų sutartis su universitetais. Nemažai jų rinkosi humanitarines studijas, tačiau vis netyla kalbos, kad šiuo metu Lietuvai reikia vis daugiau tiksliųjų mokslų atstovų, inžinierių. Esą Lietuva gali konkuruoti tik kurdama didelę pridėtinę vertę turinčius produktus: išmaniąsias technologijas, lazerius, bio- ir nanotechnologijas ir t. t. Tad kur yra filologijos studijas pasirinkusių studentų vieta?“ – klausė „Žinių radijo“ laidos „Atviras pokalbis“ vedėjas Ridas Jasiulionis. Apie tai laidoje diskutavo trys VU Filologijos fakulteto studentai: Elžbieta Banytė (intermedialiosios literatūros studijos), Tomas Riklius (klasikinė filologija) ir Julija Lekavičiūtė (prancūzų filologija).
„Lietuvai tikrai reikia pragmatiškų specialybių, tiksliųjų mokslų atstovų, inžinierių, medikų. Tačiau ir humanitarinių bei socialinių sričių atstovai kuria svarbius išliekamąją ir kultūrinę vertę turinčius dalykus. Šalis be savo kultūros, istorijos, literatūros – tai šalis be savo tapatybės“, – sakė T. Riklius.
„Klausimas, ar Lietuvai reikia filologų, absurdiškas. Juk nekeliame klausimo, ar reikia filologų JAV, Rusijai ar Jungtinei Karalystei, bet kažkodėl iškėlėme klausimą, ar Lietuvai reikia filologų. Lygiai taip pat galėtume klausti, ar Lietuvai reikia inžinierių, matematikų, menininkų. Kiekvienas protingas ir dėl savo valstybės besistengiantis žmogus yra reikalingas. Tad klausimas, kas labiau reikalingas – matematikas ar filologas – nekorektiškas. Mano nuomone, laisvai mąstantys humanitarai yra absoliuti būtinybė“, – tvirtino Elžbieta.
Lietuvoje tiek Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų, tiek Vyriausybės nuolat raginama studijuoti tiksliuosius, inžinerinius ir gamtos mokslus, jiems teikiamas prioritetas. Ne kartą skambėjo aukščiausių šalies pareigūnų pasisakymai, kuriais buvo menkinami socialiniai ir humanitariniai mokslai. „Ir taip elgiasi gerbiami Lietuvos politikai, Vyriausybės nariai, teigiantys, kad socialinius ar humanitarinius mokslus baigusieji tik papildo bedarbių gretas. Tai visiška netiesa. Filologai tikrai nebadauja“, – savo mintį papildė intermedialiųjų literatūros studijų magistrantė.
Birželį švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė ministerijos vardu atsiprašė už pastaruoju metu reiškiamą nekorektišką nuomonę dėl socialinių mokslų ir jų absolventų ateities. „Tikrai neturime tikslo supriešinti socialinius ir technologinius mokslus. Ne kartą buvo pabrėžta, kad socialinių mokslų absolventai puikiai prisitaiko paslaugų sferoje, kurios darbuotojai iš tiesų Lietuvai yra reikalingi, tačiau vien iš paslaugų sferos valstybė neišgyvens ir ekonomika neaugs. Valstybės strategija nukreipta į tai, kad daugiau dėmesio būtų skiriama mokslo ir mokslo centrų skatinimui bei inovacijoms. Mes turime padėti atkreipti dėmesį į technologinius ir gamtos mokslus“, – tą kartą tikino S. Kauzonienė. Ji taip pat pabrėžė tai, kad pasigirdę darbo biržos vertinimai, jog socialinių mokslų absolventai – potencialūs bedarbiai, nėra teisingi.
„VU Filologijos fakultetas pagal studijuojančių ir priimamų studentų skaičių nusileidžia tik Ekonomikos bei Matematikos ir informatikos fakultetams. Tai reikšmingi skaičiai. Ir nors fakultete kelis paskutinius dešimtmečius studijuoja išties nemažai merginų, taip buvo ne visuomet. Be to, dažna mūsų studentė mokykloje labai stengėsi, siekė aukščiausių mokslo rezultatų. Būtent šios savybės svarbios filologijos moksluose – jiems reikia skirti pastangų“, – pasakojo Tomas. Jo mintį pratęsė Julija: „Studijuojančių moterų daugėja, galime tai matyti ir kituose fakultetuose. Demografiškai moterų yra šiek tiek daugiau nei vyrų, didesnis jų procentas siekia aukštojo mokslo. Mitus apie moteriškas ir vyriškas specialybes pagaliau reikia sugriauti – visos specialybės vienodai atviros abiem lytims. Sutarčių sudarymo metu Saulėtekyje prie fizikų stendo sėdėjo beveik vien merginos.“
Vakaruose filologija – tai prestižinis mokslas, kurio daugiausia siekia intelektualai. Lietuvoje susidariusi nuomonė, esą filologiją studijuojantys vaikinai jau savaime nevyriški, yra ydinga. Prie šio mito kūrimo veikiausiai prisideda ir padėtis mokyklose, kur, skirtingai nei Vakarų pasaulyje, su moksleiviais dirba beveik vienos moterys. Tai formuoja iškreiptą įsivaizdavimą tiek apie filologus, tiek apie besirenkančius mokytojo kelią. „Dirbu mokytoja Vilniaus licėjuje. Ten pat atlikau praktiką, vedžiau antikos žinių būrelį. Mokytojo darbas man patiko. Tačiau Vilniaus universiteto filologo diplomo nepakanka norint dirbti mokyklose“, – guodėsi Elžbieta. Ją papildęs Tomas papasakojo apie naują gretutinių pedagogikos studijų galimybę ir dvigubą bakalauro laipsnį, atveriantį mokyklų duris. Tačiau mokytojo darbas tarp filologų nėra labai populiarus, šiuo metu vis daugiau jų save realizuoja verslo sektoriuje.
Apie vieną rečiausių ir sudėtingiausių universiteto studijų programų – užsienio šalyse nuo seno labai vyrišką klasikinę (senovės graikų ir lotynų) filologiją – Tomas papasakojo plačiau: „Labai gaila, kad po mokyklų programų pertvarkos mokiniai šiuo metu beveik nesusiduria su antikos studijomis. Juk būtent jos, mūsų kultūros pamato studijos, suteikia pagrindą bet kokiam šiuolaikinės kultūros pažinimui. Šiuo metu dirbu grafikos ir įvaizdžio kūrimo dizaineriu. Ši veikla tarsi nėra tiesiogiai susijusi su klasika. Bet antikos studijos gelbsti ir čia. Klasikos studijos suteikia gilesnį supratimą, kodėl taip yra ir kodėl reikėtų daryti būtent taip“, – tvirtino Tomas.
„Prancūzų kultūros studijos – tai mano avantiūra. Tačiau dabar šios mums svetimos kultūros pažinimas leidžia man pažvelgti, kaip tautos identitetas atsiskleidžia prancūzų, o kaip mūsų kultūroje, literatūroje ar kalboje, ir šiek tiek daugiau suprasti apie mus pačius“, – pabrėžė Julija. Anot jos, juokinga vaikytis perspektyvų, mat tai, kas dabar atrodo perspektyvu, veikiausiai po penkerių ar dešimties metų taip nebeatrodys.
Merginą papildė Elžbieta: „Filologija visuomet perspektyvi. Tai bendrųjų žmogiškų kompetencijų ir dvasinės kultūros ugdymas. Žmogus išmoksta mokytis, o tai itin svarbu šiuolaikinėje greitai besikeičiančioje visuomenėje. Vis svarbiau tampa interpretacinės žmogaus galimybės, analitiniai gebėjimai, įprotis daug dirbti, noras ir mokėjimas mokytis, daryti išvadas apie kultūrinę situaciją, apibendrinti. Tarkime, Didžiosios Britanijos žvalgybos vadas yra filologas klasikas. Britai ne šiaip sau jam patikėjo šį postą.“
Humanitarinių ir socialinių studijų poreikį rodo ir tai, kad jų finansavimas beveik visuomet išlieka stabilus, skirtingai nei „populiariųjų“ studijų programų, ilgainiui patiriančių parengtų specialistų perteklių ir Vyriausybės skiriamų lėšų karpymus. Perspektyvumo vaikymasis dažnai sunkiai suderinamas su ilgalaikės perspektyvos siekiu. Dar vienas paplitęs mitas – kad filologija yra vien kalbos studijos, o Filologijos fakultetas – tai kalbų mokykla. Filologija yra gerokai platesnės studijos, Vakarų pasaulyje žinomos humanities vardu, orientuotos į lanksčios, atviros, plačiai ir kūrybingai mąstančios asmenybės, ateities intelektualinio lyderio formavimą. Tai kultūros, literatūros, istorijos, naujausių meno tendencijų studijos, siekiančios derinti senas tradicijas su naujausiais mokslo ir humanitarinės minties laimėjimais.
„Filologija suteikia pagrindus suprasti ir interpretuoti kultūrą, suteikia daug peno mintims. Man tai leidžia dirbti ir siekti įsitvirtinti reklamos srityje. Taip atsirado ir reprezentaciniai leidiniai, ir Filologijos karjeros tinklas, ir naujausi Vilniaus universiteto grafiniai darbai“, – atskleidė Tomas. Jį papildė Julija: „Šiuo metu vis daugiau komunikacijos, informacinių technologijų, verslo įmonių kviečiasi filologus. Prisiminkime „Microsoft“ šūkį: „Filologą išmokyti dar vienos kalbos, šį kartą programavimo, yra daug lengviau nei programuotoją išmokyti užsienio kalbų. Tad filologas yra universalesnis, du viename.“
Šiuolaikinė verslo erdvė labai plati, ji neapsiriboja viena šalimi, todėl nuolat reikia žmonių, išmanančių skirtingas kalbas. Kiek kitokią motyvaciją turi JAV bankai, rodantys išskirtinį susidomėjimą filologais klasikais: esą žmogus, sugebėjęs išmokti tokią gausybę netaisyklingų graikų kalbos veiksmažodžių, sugebės perprasti ir bankines operacijas. O ir Lietuvoje daugybės vokiečių filologų ar skandinavistų dirba bankuose, klientų aptarnavimo, projektų, tarptautinės komunikacijos srityse. Lyderiaujančios tarptautinės ir Lietuvos įmonės, pasinaudodamos Filologijos karjeros tinklu, nuolat ieško būsimų darbuotojų.
Parengta pagal „Žinių radijo“ laidą „Nuomonių studija“.
Komentarų: 6
2014-08-11 12:17
AstaTIK NEDARYKITE KLAIDOS IR NESIRINKITE FILOLOGIJOS MOKSLU! NEBENT JUMS MOKSLAS REIKALINGAS TIK KAIP PRAMOGA, NES DARBO SUSIRAST BAIGUS FILOLOGIJA YRA BEVEIK NEIMANOMA. PADARIAU DIDZIAUSIA GYVENIME KLAIDA, KAD STOJAU I VU FILOLOGIJOS STUDIJAS IR ISMECIAU 4 GYVENIMO METUS BE REIKALO.
2014-08-11 14:01
VidmantasTikrai išmetėte, jeigu po ketverių metų studijų neišmokote rašyti be klaidų ir deramai. Asmeninių tragedijų, matyt, visur pasitaiko. Nevertų studentų irgi.
2014-08-11 15:13
KaipmanatrodoTruputį juokinga, kai filologinių studijų perspektyvumas argumentuojamas tuo, kad jų absolventai gali dirbti bankuose, informacinių technologijų, viešosios komunikacijos įmonėse – t.y. tose srityse, kurioms skirtos finansų/bankininkystės, informatikos ir komunikacijos studijos (nebent filologai norėtų pasakyti, kad jų studijos toms profesijoms parengia kažkodėl geriau (?), nei toms sritims ir kryptims skirtos specializuotos studijos :-)). Tą teiginį apie JAV bankus, kurie esą rodo “išskirtinį susidomėjimą” klasikiniais filologais irgi, žinoma, reikia nurašyti kaip “wishful thinking” :-).
Kita vertus, reikia sutikti su tuo, kad ta dirbtinė HSM vs. FBTM studijų priešstata yra neprotinga (jei tiesiau pasakius: naivi ir kvaila). Ypač kai mitinis FBTM studijų “pranašumas” grindžiamas “darbo rinkos poreikiais” – pamirštant, pirma, kad išsilavinimas yra kai kas daugiau, ne tik profesinių įgūdžių įgijimas, o antra – ta darbo rinka jau seniai nebėra nacionalinė, nes mūsų universitetų absolventai išsisklaido po visą pasaulį. Trečia, ŠMM viceministrė S.Kauzonienė, kalbėdama, kad “vien iš paslaugų sferos valstybė neišgyvens ir ekonomika neaugs”, demonstruoja tragišką neišmanymą, nes šiais laikais ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse būtent paslaugų sferoje sukuriama absoliuti diduma BVP, 2-3 kartus daugiau nei pramonėje (!), jau nekalbant apie Ž.ū.
2014-08-18 13:10
komentarasMan tai nejuokinga, kai filologas dirba banke.
Iš patirties. Teko dirbti nedidelėje privačioje įmonėje, ir nežiūrint to, jog mano rašybos sugebėjimai paremti daugiau intuicija (aš “technarius” :), ir rašybos klaidų tikrai darau, jie greit suuodė, jog aš ten bene pats raštingiausias :) , tad svarbesnius dokumentus, ypač išeinančius atsiųsdavo man, tam kad ištaisyčiau klaidas, pataisyčiau stilų. Taigi, pataisydavau sakinius, kiekvienam dokumente rasdavau keletą klaidų, o kiek jų likdavo po mano pataisymų – neisivaizduoju :) Dar tada kilo mintis, jog jei įmonė būtų didesnė, apsimokėtų samdyti kalbos specialistą darbui su dokumentais, kuris galėtų dirbti pvz. administratorium ar panašiai. Taigi, man atrodo visai natūralu kai su filologija nieko bendro neturinčios įmonės ar organizacijos samdo filologus, kadangi raštingumo lygis mūsų visuomenėje, deja, yra žemas.
Man juokingas klausimas “ar reikia filologų?”.
Prasmingas klausimas yra “kiek jų reikia?”.
Jei kalbos specialistų bus paruošta pernelyg daug, žmonės neturės darbo, ir tada jiems teks dirbti ne pagal specialybę; jei filologų bus paruošta mažiau nei yra poreikis, tada jų trūks – vėl negerai. Į patį klausimą “kiek reikia filologų”, savaime suprantama, atskyti turi ne studentai :)
Dėl mokslo vien tik vardan išsilavinimo. Manau šitokią “prabangą” gali sau leisti tik aristokratas, kuriam pinigai iš esmės nerūpi. Visais kitais atvejais, renkantis ką mokytis, būtina pagalvoti taip pat ir apie tai ką veiksi baigęs mokslus. Baigti pvz. biologiją ir po to dirbti buhalteriu – nevykęs varinatas. Žmogui labiau verta specializuotis, turėti savo kryptį, ir pasiekti savo pasirinktoje srityje kuo aukštesnę kvalifikaciją. Tai naudingiau tiek visuomenei (iš tokio žmogaus daugiau naudos), tiek pačiam žmogui (idomesnis gyvenimas, aukštesnis atlyginimas).
2014-08-18 15:43
šiaip jauSugebėti rašyti be klaidų, aiškiai dėstyti mintis privalu kiekvienam, turinčiam aukštojo mokslo diplomą. Ir nesvarbu, ar esi „technarius“, ar filologas…
2014-08-21 14:00
KaipmanatrodoMan irgi nejuokinga, kai filologas (ir netik filologas: tegul ir biologas :-) driba banke, bet man juokinga, kai filologijos studijų perspektyvumas argumentuojamas tuo, kad jų absolventai dirba [net] bankuose :). Juolab, kai sakoma, kad bankai (JAV-se) rodo “išskirtinį susidomėjimą” filologais – suprask, jiems teikdami pirmenybę prieš bankinkystės, finansų, projektų vadybos specialistus.
Kai dėl klausimo “kiek jų reikia” prasmingumo, tai svarbu ji aiškiai suformuluoti: “kiek jų reikia KAM?”. Jei į jį “turi atsakyti ne studentai”, tai kažkas kitas – kas? Jei atsakymas: valstybė, tai šitai implikuotų tokią studijų (ne tik filologinių) koncepciją, pagal kurią jos yra valstybei reikalingos darbo jėgos rengimo fabrikas (šiuokart palikime nuošalyje tą gana miglotą -atviros rinkos ekonomikos sąlygomis- sąvokos “valstybei reikalingos” turinį). O gal kiek konkrečiau: reikalingos darbo rinkai? Kuriai? LT, ES, Europos, pasaulio?…
Apskritai, man sunkiai suprantamas tas sovietizmu atsiduodantis noras “komanduoti iš viršaus” kiek reikia tos ar anos specialybės studentų, remiantis “liaudies ūkio poreikiais”. Jei kažkas neras darbo pagal įgytą specialybę, nes tokiems paklausa bus per maža, palyginus su pasiūla, tai šitai yra to žmogaus nesėkmingo pasirinkimo (kuris, beje, susijęs su jo polinkiais, gabumais, svajonėmis – žmonės ne robotai ir negali “klavišo paspaudimu” persijungti į kitą stdijų sritį/kryptį) rezultatas. Patikslinsiu: nesėkmingo pasirinkimo konkrečios darbo rinkos kontekste – laiko (šiandien) ir erdvės (čia) požiūriu. Neatmestina, kad kitoje darbo rinkoje (ten) bei kitu metu (tada), pagaliau – “už tiek”, jis rastų sau paklausą.
Apskritai, į klausimą “kiek reikia filologų?”, lygiai kaip ir į klausimą “kiek reikia fizikų?”, VISADA galutinai atsako tik rinka: tada, ten ir tokia, kokia-kada-ir-kur susiklosto.