Tradicija iš Vakarų?
Šiandien stiprus ir geras universitetas neįsivaizduojamas be tvirtos universitetinės bendruomenės. Prieš kelerius metus universitetinės bendruomenės sąvoką imta suvokti plačiau – tai ne vien studentai ir dėstytojai, svarbi jos dalis yra ir universiteto absolventai – alumnai (alumnus iš lot. alere – „maitinti”; perkeltine prasme „apšviestasis”, „mokslais pamaitintasis”), taip pat universiteto darbuotojai.
Apie 2003 m. Lietuvoje pastebimi pirmieji vakarietiškos alumnų judėjimo tradicijos prisijaukinimo bandymai. Tačiau, pasirodo, ši tradicija nėra mums tokia svetima.
„Dažnai perdėtai įsivaizduojama, kad ši idėja atėjusi iš Vakarų. Lietuva irgi turi savo studentų būrimosi tradicijas, tik mes per mažai apie jas žinome. Vytauto Didžiojo universitete aktyviai veikė studentų korporacijos, Stepono Batoro universitete – lenkiškosios korporacijos, kurių taip pat beveik nepažįstame. Dar sudėtingiau yra su senuoju Vilniaus universitetu, kadangi nėra tirta, kaip ten būrėsi studentai. Kita vertus, mes žinome filomatus, filaretus, kurie, nors būrėsi daugiau idėjiniu, opoziciniu principu, bet taip pat buvo studentų bendrijos. Studentai būrėsi ir jėzuitų laikų universitete, turėjo savo mokyklinį teatrą, rengdavo eitynes.
Vakarietiško tipo korporacijos, buvusios ir Kaune, ir Vilniuje tarpukariu, sunaikintos sovietmečiu, todėl natūralu, kad mums ši tradicija atrodo nauja”, – teigia istorikas, Vilniaus universiteto prof. Alfredas Bumblauskas.
Alumnų judėjimas Vilniaus universitete
Lietuvos aukštųjų universitetinių mokyklų reitinge tarp 14 mokyklų Vilniaus universitetas užima pirmąją vietą. Būdamas seniausias Rytų Europos universitetas, išugdęs daugybę jį garsinančių šviesuolių ir dorų Lietuvos piliečių, mokslo ir verslo žmonių, Vilniaus universitetas siekia kurti tvirtais ir nuoširdžiais tarpusavio ryšiais grindžiamą alumnų tradiciją, kuri dar labiau stiprina universiteto bendruomenę.
Kodėl ryšiai su alumnais tokie reikšmingi? Pirmiausia universitetui svarbi jo auklėtinių patirtis, asmeninės sėkmės istorijos, kurios tampa pavyzdžiais būsimiems studentams. Nuolatinis ryšys ir bendravimas padeda suvokti ir pažinti senosios Alma Mater potencialą, stebėti, kaip jis keičiasi. Taip pat alumnai gali tapti geriausiais patarėjais tobulinant studijų sistemą, konsultuojant karjeros klausimais, stiprinant studentų savimonę ir vertybes, puikiausiais partneriais formuojant ir palaikant VU įvaizdį.
Idėja burti universiteto absolventus pradėta plėtoti 2003 m., tuomet įsteigta Alumni sekcija VU Informacijos ir ryšių su visuomene skyriuje ir sukurta absolventų duomenų bazė.
Visiems užsiregistravusiems vartotojams yra teikiama aktuali informacija, kviečiama dalyvauti universiteto renginiuose, siunčiamas VU mokslo populiarinimo žurnalas „Spectrum”. Alumni draugijos internetinėje svetainėje www.alumni.vu.lt pateikiama informacija apie absolventų susitikimus, renginius, stažuotes, profesinius seminarus, konferencijas, stipendijas.
Nuo pat sekcijos įsteigimo buvo konsultuojamasi su užsienio universitetais alumnų judėjimo klausimais. Netrukus pradėta kampanija, raginanti atskirus fakultetus inicijuoti Alumni draugijų steigimą, teikiama konsultacinė pagalba.
Alumni draugijos fakultetuose
Vilniaus universitetas – klasikinis universitetas, turintis visus, išskyrus menų, fakultetus. Nuo 2003 m. pradėjo kurtis pirmosios Alumni draugijos fakultetuose. Šiuo metu veikia aštuonios draugijos: Teisės (2003 m.), Istorijos (2005 m.), Komunikacijos (2004 m.), Ekonomikos (2004 m.), Fizikos (2004 m.), Matematikos ir informatikos (2005 m.), Filosofijos (2007 m.) fakultetuose, Medicinos fakultete įsikūrė Visuomenės sveikatos instituto alumnų draugija (2006). Tiek tada, tiek ir dabar absolventai buriasi vedami noro bendrauti, palaikyti ryšius su savo kurso draugais, dėstytojais, norėdami padėti saviems fakultetams. Draugijų nariai perteikia savo patirtį fakultetų studentams, rengia jiems profesinius seminarus, steigia ir teikia stipendijas, konsultuoja karjeros klausimais, kartu su fakultetų administracija rengia ir remia įvairius projektus.
Šiandien draugijų aktyvumas skiriasi. Tokia realybė. Vienoms iš karto pavyko atrasti visiems priimtinas bendravimo formas, kitos iki šiol jų ieško. Aktyviausia yra Teisės fakulteto Alumni draugija, kurią galima vadinti sektinu pavyzdžiu. Jos misija – palaikyti tvirtus Teisės fakulteto absolventų tarpusavio ryšius ir ryšius su Alma Mater, prisidėti prie Teisės fakulteto veiklos plėtojimo, ugdyti fakulteto auklėtinių bendruomenės profesinius gebėjimus. Draugija vykdo švietėjiškus, profesinių gebėjimų tobulinimo, mokslo ir studijų plėtros projektus, teikia finansinę paramą Teisės fakultetui, jo studentams, studentų organizacijoms ir mokslo renginiams. Draugija jungia daugiau kaip šimtą narių, gyvenančių ir dirbančių įvairiuose Lietuvos miestuose.
Šiuo metu draugija yra įsteigusi dvi vardines stipendijas: Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Alumni draugijos profesoriaus Jono Žeruolio stipendiją – studentui už pažangumą ir aktyvumą visuomeniniame gyvenime ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Alumni draugijos profesoriaus Vlado Pavilonio stipendiją – socialiai remtinam ir pažangiam studentui. 2007 m. buvo įteiktos net dvi Vlado Pavilonio ir trys Jono Žeruolio stipendijos.
Konkrečios sėkmės formulės Teisės fakulteto Alumni draugijos valdybos pirmininkas dr. Rimantas Simaitis neįvardija: „Vieno bendro recepto, kuris tiktų visoms draugijoms, nėra. Pirmoji sėkmės sudedamoji dalis yra žmonių noras dalyvauti alumnų veikloje, suvokimas, kam tai reikalinga. Reikia stengtis pabrėžti interesus ir idėjas, svarbias kiekvienam draugijos nariui asmeniškai. Tai ir yra pagrindas, leidžiantis įgyvendinti mūsų Alumni draugijos tikslus.”
Per ketverius veiklos metus teisininkai surengė ne vienus draugijos pietus neįprastose vietose, vakarienes, neformalius išvažiuojamuosius draugijos susitikimus, šaudymo į skraidančius taikinius varžybas, seminarus-diskusijas aktualiomis teisinėmis temomis, paskaitas studentams apie teisės praktiką.
Aktyviai veikia ir istorikų bei fizikų Alumni draugijos. Istorijos fakulteto Alumni draugija nuo pat įsikūrimo 2005 m. veikia dviem pagrindinėmis kryptimis. Pirmoji – patirties perdavimas Istorijos fakulteto studentams: rengiami susitikimai su bakalauro ir magistro studijų studentais, kurių metu alumnai dalijasi savo patirtimi mokslo, valstybės tarnybos, verslo srityse. Antroji svarbi kryptis – draugijos narių tarpusavio ryšių stiprinimas. Tradicinės kasmet rengiamos Istorikų dienos tampa ypatinga susitikimų vieta, be to, kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį draugijos nariai susitinka kavinėje „Būsi trečias”. Vienas iš svarbiausių ir garbingiausių Istorijos fakulteto Alumni draugijos veiklos aspektų – teikiama vardinė Karaliaus Mindaugo ir Alumni draugijos premija už geriausią bakalauro darbą, be to, draugija prisidėjo atnaujinant M. Gimbutienės stipendiją.
Baigiantis 2007 m. Istorijos fakulteto Alumni draugija ėmėsi iniciatyvos užmegzti glaudesnius draugijų tarpusavio ryšius. Gruodžio 6 d. įvyko VU Alumni pietūs, į kuriuos buvo kviečiami visų veikiančių draugijų atstovai. Nors susitikime dalyvavo tik Istorijos ir Teisės fakultetų draugijų nariai, pietūs buvo vaisingi – pasidalyta patirtimi, kilo minčių dėl naujų tarpusavio bendravimo formų, vieno kito galimo bendro renginio. Naujais 2008 metais IF draugija tikisi gausiau suburti VU fakultetinių alumnų bendruomenių atstovus.
Fizikos fakulteto Alumni draugija šiuo metu vienija apie 60 narių. Draugija daugiausia prisideda prie Fizikos fakulteto dienų (FiDi) rengimo, glaudžiai bendradarbiauja su Studentų moksline draugija, padeda rengti studentų mokslines darbų konferencijas. Fizikos fakulteto Alumni draugija turi savo atstovą fakulteto taryboje ir taip prisideda prie studijų kokybės gerinimo fakultete. Kiekvieno mėnesio pirmą pirmadienį kavineje „Pilies menė” organizuojami narių susitikimai, gausiai ir noriai dalyvaujama FiDi renginiuose.
Ateities vizija
Per ketverius VU Alumni sekcijos veiklos metus sukaupta įvairi patirtis – pirmieji žingsniai nepažįstamoje srityje, bandymai atrasti būtent Vilniaus universitetui tinkantį alumnų judėjimo plėtros modelį, fakultetinių Alumni draugijų kūrimasis. 2007-ieji išsiskiria dideliu analitiniu darbu nuosekliai nustatant sunkumus, trūkumus ir konstruktyvių pasiūlymų alumnų judėjimui Vilniaus universitete teikimu. 2008 m. VU Alumni sekcija, bendradarbiaudama su fakultetų draugijomis ir ekspertais, tikisi sukurti alumnų judėjimo strategiją, patobulinti techninę bazę, išplėsti veiklos ribas ir suburti dar daugiau buvusių auklėtinių. Mes laukiame sugrįžtant kiekvieno ir kviečiame įsilieti į VU alumnų judėjimą!
Komentarų nėra. Būk pirmas!