Akių lęšiai – bene labiausiai okulistų reklamuojama prekė. Suprantama, juos naudoti patogu, o žmogus nesivaržo dėl savo išvaizdos. Tačiau ar tikrai lęšiai sveika akims? Juk žinoma, kad nešiojant lęšius dirginamos akys ir dažnai kyla uždegimų pavojus. Kaip to išvengti? Kam nepatartina nešioti lęšius? Ką galima pasakyti apie spalvotus lęšius?
Atsako Akių ligų centro vadovas doc. R. Asoklis
- Mintis apie kontaktinius lęšius kilo dar Leonardui da Vinciui XVI amžiuje.
- 32 milijonai žmonių JAV nešioja kontaktinius lęšius, tai 20 proc. visų pacientų, kuriems reikalinga refrakcijos ydų korekcija.
- Dažniausiai kontaktiniai lęšiai parenkami trumparegystės korekcijai, tačiau jie parenkami ir pacientams su toliaregyste, astigmatizmu, presbiopija (senatvine toliaregyste), afakija (lęšiuko nebuvimu).
- Kontaktiniai lęšiai gali būti kieti ir minkšti.
- Kieti kontaktiniai lęšiai dažniausiai parenkami ligoniams su netaisyklingu ragenos gaubtumu. Taip atsitinka po ragenos traumos, ligoniams su keratokonusu, ligoniams po kiaurinės ragenos transplantacijos.
- Minkšti kontaktiniai lęšiai skirti refrakcijos ydų korekcijai (dažniausiai trumparegystei), taip pat gali būti naudojami kaip gydomieji, pvz., recidyvuojančiai ragenos erozijai, ragenos žaizdos gijimui pagerinti ir komfortui po refrakcinės chirurgijos operacijų.
- Kontaktinis lęšis yra plastikinis svetimkūnis, uždėtas ant ragenos paviršiaus, todėl pacientai turi gerai žinoti kontaktinių lęšių priežiūros ypatumus ir reguliariai lankytis pas akių gydytoją.
- Dažniau pas akių gydytoją turėtų lankytis pradedantieji nešioti kontaktinius lęšius, labiau patyrusiems pakaktų vieno karto per metus.
Galimi ragenos ir junginės pažeidimai dėl neteisingos kontaktinių lęšių priežiūros ar ydingo jų nešiojimo:
- paviršinė taškinė keratopatija;
- ragenos paburkimas;
- mikrocistos ragenos epitelyje;
- infiltratai ragenoje;
- junginės hiperemija ir ragenos neovaskuliarizacija;
- ragenos endotelio ląstelių formos pokyčiai;
- gigantinis papilinis konjunktyvitas;
- amebinis keratinas;
- pseudomona aeruginosa keratinas.
Spalvotus kontaktinius lęšius dažniausiai dėvi jauni žmonės, norėdami išsiskirti kitokia akių spalva. Tačiau jie taip pat naudojami ir kosmetiniais tikslais – ligoniams, sergantiems tam tikromis akių ligomis, po akių traumų ar sudėtingų akių operacijų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!