Bakalauro darbas – vienas reikšmingiausių ne tik paskutinio kurso, bet ir visų studijų rašto darbų. Prieš pasineriant į literatūros studijas būtina pasirinkti darbo temą. Jos pasirinkimas yra itin svarbus sprendimas, galintis nulemti tolesnį baigiamojo darbo rašymą.
Tam, kad studentams nereikėtų laužyti galvų, o ir būtų kompetentingų dėstytojų, sugebančių vadovauti, pačios aukštosios mokyklos dažnai pateikia pasirinktinų darbų temų sąrašą. Vis dėlto yra galimybė būti iniciatyviems ir pasiūlyti sau patiems aktualias ar tiesiog norimas temas. Žinoma, tuomet reikia atlikti daugiau papildomų veiksmų: susirasti dėstytoją, pajėgų ir norintį vadovauti darbui, iš aukštosios mokyklos padalinio gauti patvirtinimą, kad ta tema atitinka visus studijų programos kriterijus.
Kaip pasirinkti tinkamą bakalauro darbo temą? Svarbiausias dalykas yra pats paprasčiausias – tai potraukis. Kuo labiau tema patinka, tuo lengviau save motyvuoti rašyti, o ir pats darbas būna parašytas daug geriau. Tereikia tiesiog atsisėsti ir peržiūrėti visas siūlomas temas, galvoje prisiminti visus studijų krypties aspektus, keliančius natūralų smalsumą, domėtis ir gilintis.
Būtina prisiminti, kad bakalauro darbas nėra tas, kurį parašius suteikiamas mokslinis laipsnis. Tai ne magistrantūros studijos. Reikalavimai tiek dėl apimties, tiek dėl mokslinės vertės yra šiek tiek mažesni. Taigi tema gali būti ir bendresnio pobūdžio, nebūtinai itin novatoriška. Aišku, nors ir neprivalu padaryti naujų atradimų, tačiau vis dėlto tai turėtų būti kitų autorių, dirbusių ta pačia tematika, tyrimų tąsa. O ir pačiam studentui kur kas lengviau rašyti tema, kuriai pagrįsti galima surasti daugiau šaltinių. Tad prieš renkantis reikėtų susipažinti su jau esama literatūra dominančia tema. Tokia ankstesnių darbų analizė – pradinė investicija į kokybiškai parašytą tekstą.
Temai, kurią sugalvojote patys, taip pat keliami tam tikri reikalavimai. Pirma, ji turėtų būti susieta su studijų programa, kurią baigiant rašomas bakalauro darbas. Filologas neturėtų rašyti darbo „Gravitacinių bangų įtaka planetų judėjimui“. Kita vertus, šiuo metu itin paplitęs tarpdiscipliniškumas. Daugelis sričių susipina tarpusavyje. Liaudiškai šnekant, bet kokią temą galima „pritempti“ beveik prie bet ko. Sakykime, tema „Mokslinių straipsnių apie gravitacines bangas atitikties žanrui ypatumai“ visai pritiktų ir filologui.
Šiaip ar taip, tema neturi būti nei per siaura, nei per plati. Pavyzdžiui, tema „Gravitacinės bangos“ bus pernelyg bendra ir abstrakti, o „Gravitacinių bangų poveikis Saturnui šių metų sausio pirmą dieną“ – pernelyg siaura. Tiesa, siaurumas – sąlyginis dalykas. Šiuo atveju galbūt buvo atlikta per mažai konkrečios planetos tyrimų, tačiau kartais ir siauros temos yra plėtotinos, jeigu atrandami nauji aspektai ir požiūrio kampai. Paminėtina, kad pasirinkimo etape darbo tema nėra galutinė ir vėliau ją įmanoma modifikuoti – susiaurinti arba plėsti.
Remiantis moksliškumo kriterijais, darbo rašymas ir jo eiga neturėtų priklausyti nuo išorinių veiksnių, pavyzdžiui, darbo vadovo asmenybės. Vis dėlto tai – teorinis požiūris: praktika sako ką kita. Rašant bakalauro baigiamąjį darbą, ypač aktualu pasirinkti tinkamą vadovą. Jei sugalvojus pačią puikiausią temą nedera studento ir dėstytojo biologiniai laukai, galutinis rezultatas išeis nekoks.
Taigi įsiklausykite į savo pomėgius, pasidomėkite, kas nuveikta toje srityje, pasirinkite arba suformuluokite tinkamą ir įdomią temą, aplankykite potencialų vadovą ir sėskite prie pirmųjų darbo puslapių.
Komentarų: 5
2015-11-06 12:50
D.Ar tikrai autorius, nežinia kiek kartų stabdęsis savo studijas, yra kompetentingas rašyti tokį straipsnį?;)
2015-11-06 16:01
KazimierasGerb. D.,
apie Darių neturite visos informacijos.
K.
2015-11-06 13:16
IndrėPritariu D. Viena – savalaikis ieškojimas, kita – blaškymasis. Būna ir patikimesnių patirčių, kad apie jas pasakoti bendruomenei.
2015-11-06 14:37
AtsakymaiD. panaudota “Argumentum ad personam”. Akademinėje visuomenėje yra svarbiau laipsniai ir tam tikra hierarchija negu idėjos ar naujovės. Aš pritarčiau autoriaus pozicijai, kad studentai turėtų labiau laužyti stereotipus ir rodyti daugiau iniciatyvos. :-)
2015-11-06 15:28
D.Nesutinku, kad VU yra nevertinamos naujos idėjos ar inovatyvios temos. Nei vienam iš mano pažįstamų studentų nebuvo ,,primesta” baigiamojo darbo tema! Be to, jei jau dėstytojas siūlo savo temą, visada galima pasigilinus ir pasitarus ją šiek tiek pakeisti (ir pritraukti prie labiau širdžiai artimos tematikos). O šitas straipsnelis tai išvis, atrodo, tėra informacija, kurią studentas sužino per pirmąjį baigiamojo darbo seminarą…