Agnės Matulaitės disertacija „Kai „tavo kūnas tiesiog išprotėja“: įkūnytas nėštumo patyrimas“ pasiūlyta geriausių Europos disertacijų konkursui “Student Thesis Award 2012–2014” (konkursui pateikė European Association for Body Psychotherapy (EABP) viceprezidentas Courteney Young, Škotija). Šią disertaciją Agnė Matulaitė apsigynė vasario 8 d. Vilniaus universitete ir gavo socialinių mokslų srities psichologijos krypties daktaro laipsnį.
Disertacijoje mokslininkė nagrinėja, ką nėštumo metu išgyvena moterys. Anot A. Matulaitės, kūniškumo tema Lietuvoje yra gana mažai analizuota. „Šiame pasaulyje mes į kūną dažniausiai nereaguojame tol, kol kažkas drastiško su juo neatsitinka, kažkas smarkiai nepasikeičia. Nėštumas – vienas žmogaus būties laikotarpių, kai atkreipi ypatingą dėmesį į savo kūniškumą“, – sako ji.
Klinikinės psichologijos studijas Vilniaus universitete ir psichoterapijos mokslus Londono institutuose baigusi daktarė teigia, jog ją itin domina, kada prasideda mamos ir vaiko santykis. „Šis santykis užsimezga net ne kūdikystėje, o kur kas anksčiau… Todėl tyriau patį nėštumo procesą. Antrasis nėštumo trimestras apskritai yra sulaukęs mažai dėmesio pasaulyje, šia tema pavyko aptikti tik kelis kokybinius tyrimus. Psichologai dažniausiai domisi tik probleminiais nėštumais, kai tuo tarpu sveikų moterų nėštumai netyrinėjami“.
Disertacija parašyta gan neįprastai – pirmuoju asmeniu. Tyrimai buvo atlikti interpretacinės fenomenologinės analizės metodu, darbe analizuojama ir galima pačios mokslininkės įtaka gautiems rezultatams. „Pasirinkau tokią metodiką, kuri leido labai subjektyviai, jautriai ir iš arti stebėti moterų pokyčius nėštumo metu. Kadangi tyrimas buvo kokybinis, atradimų buvo itin daug. Pavyzdžiui, paaiškėjo, kad besilaukdamos moterys savo kūną suvokia kaip prastėjantį. Taip pat moteris apima baimė, kad kūnas tampa nebekontroliuojamas, tad kyla poreikis atsitraukti nuo savo kūniško patyrimo. Kitas dalykas – ilgai buvo galvojama, jog nėštumas moteris brandina ir augina, tačiau tyrimo metu buvo atskleista, jog nebūtinai – kai kurioms moterims nėštumo metu kaip tik atsiranda poreikis užsisklęsti, atsitraukti nuo savo kūno.“
Agnės Matulaitės pasirinkta tema – svarbi ir aktuali. Taip teigia šį darbą į geriausiųjų Europos disertacijų konkursą pasiūlęs Courtenay Young, Europos Kūno psichoterapijos asociacijos mokslinių tyrimų komiteto ir Europos psichoterapijos asociacijos narys, Tarptautinio psichoterapijos žurnalo redaktorius ir keleto knygų apie psichoterapiją autorius. Anot jo, nėštumo procesas keičia ne tik moterų, bet ir vyrų gyvenimus. Šiuo laikotarpiu patirti dalykai ir naujos įžvalgos gali netgi sukelti tam tikrą nestabilumą ar iškreiptą realybės suvokimą. Nėštumo procesas, kurį išgyvena moterys, yra kupinas transformacijų, todėl tam tikri struktūrizuoti tyrimai, kaip šis darbas, yra svarbūs, įdomus ir labai vertingi. Pasak mokslininko, A. Matulaitės pasirinktas interpretacinės fenomenologinės analizės metodas šiai temai nagrinėti buvo pritaikytas labai tinkamai ir atsakingai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!