Kovo 4–8 d. Vilniaus universiteto Skandinavistikos centre vyko Londono universiteto dėstytojo dr. Tomo Lundskærio Nielseno paskaitos, kuriose buvo kalbama apie Hanso Christiano Anderseno kūrybą, skandinavų kalbų ypatybes ir Danijos/Skandinavijos literatūrų modernėjimą.
Paskutinėje paskaitoje buvo pasakojama apie vieną žymiausių danų kritikų – Georgą Brandesą ir jo nuopelnus modernizuojant danų literatūrą. XIX a. pabaigoje Danijos literatūra atrodė tarytum maža koplytėlė milžiniškoje bažnyčioje. Tokį palyginimą, kuriame mažą koplytėlę simbolizuoja Danijos literatūra, o milžinišką bažnyčią – modernioji Europos literatūra, paskaitos pradžioje pateikė dėstytojas. Jis ne kartą minėjo, kad G. Brandesas buvo puikus mokslininkas ir literatas. Pasak dėstytojo, būtent G. Brandesas parodė Danijai, kad jos kūryba išgyvena stagnacijos laikotarpį – netobulėja, yra užstrigusi silpstančio romantizmo kūryboje. G. Brandesui ideali literatūra buvo ta, kurioje vyko diskusijos, debatai, į viešumą būdavo iškeliamos visuomenei rūpimos problemos. Jis siekė įrodyti Danijai, kad ji pajėgi kurti tokią literatūrą. „G. Brandesas buvo tarsi saulė Danijos literatūroje“, – teigė dėstytojas.
Rašytojai Friedrichas Nietzsche, Johannas Wolfgangas Goethe, Nathanas der Weize ir daugelis kitų buvo autoritetai G. Brandesui. Apie F. Nietzsche‘s kūrybą jis rašė straipsnius, o J. W. Goethe‘s „Faustą“ laikė geriausiu vokiečių kūriniu. Dėstytojas spėjo, kad skaitydamas klasikinio humanizmo atstovą N. der Weize‘ę, kuris rašė apie tris didžiausias religijas – krikščionybę, judaizmą ir islamą – ir teigė, kad nė viena religija nėra geresnė už kitas ir jos visos turi būti priimamos visuomenės, G. Brandesas bandė atrasti save. „G. Brandesas pasitikėjo savimi. Jis pasisakė už valios, tikėjimo bei dvasios laisves“, – kalbėjo dėstytojas.
Dr. T. Lundskæris Nielsenas pažymėjo, kad visa tai, ką studentai išgirdo per paskaitas, buvo tik jo individualios interpretacijos. „Būkite kritiški ir nepriimkite visų kūrinių žodžių taip, tarsi tai būtų Evangelijos žodžiai. Linkiu jums ieškoti ir atrasti save. Kovokite už savo valios, norų bei dvasios laisves“, – tokiais linkėjimais studentams visą paskaitų ciklą baigė dr. T. Lundskæris Nielsenas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!