Nuo šiol kiekvienas interneto vartotojas, naršyklėje surinkęs adresą www.ldkistorija.lt, galės susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorija, pristatyta šiuolaikinėmis priemonėmis ir kalba. Projektas „Orbis Lituaniae“ – tai beveik septyni šimtai trumpų iliustruotų pasakojimų apie įvairialypę LDK visuomenę, kultūrą, politiką ir kasdienybę.
„Vis daugiau valstybių savo kultūrinį ir istorinį paveldą pristato elektroninėje erdvėje, siekdamos sudominti smalsų, bet užimtą šiuolaikinį žmogų. Jaunimo apklausų rezultatai rodo, kad vienas įdomiausių Lietuvos istorijos tarpsnių yra LDK, tačiau būtent apie jį internetinėje erdvėje informacijos ir trūko. Svetainė www.ldkistorija.lt ir užpildo šį informacijos trūkumą – jos lankytojas po istoriją gali keliauti tarsi po labirintą, vis atrasdamas naujų, intriguojančių LDK gyvenimo detalių“, – teigia projekto „Orbis Lituaniae“ vykdantysis direktorius Žygimantas Jančoras.
Pasak projekto autorių, „Orbis Lituaniae“ bus ko pasisemti ir tiems, kurie išmano LDK istoriją, ir beveik nieko apie ją nežinantiems, bet smalsiems praeities naršytojams: juk istorija nėra vien tik politika ir karai.
„Nesiekėme kurti enciklopedinio vaizdinio, o kaip tik norėjome pateikti kuo daugiau mažai girdėtų temų, kurių nėra įprastiniuose vadovėliuose ar mokslo darbuose. Todėl specialiai tinklalapiui sukurtuose tekstuose skaitytojas susipažins su LDK bastūnais, jų nuotykiais, neįprastomis kasdienybės detalėmis ir net nevidonais“, – žada Vilniaus universiteto istorikas doc. dr. Eugenijus Saviščevas.
Be to, svetainėje www.ldkistorija.lt publikuota itin vertinga suskaitmeninta Vilniaus universiteto auklėtinio profesoriaus Joachimo Lelevelio kartografijos kolekcija. Iki šiol norintieji dirbti su 500 metų senumo žemėlapiais turėdavo atvykti į Vilniaus universiteto biblioteką, norimus leidinius užsisakyti iš anksto, ir galėdavo juos vartyti tik retų spaudinių skaitykloje. Dabar šis procesas tapo daug lengvesnis, nes internetinėje svetainėje www.ldkistorija.lt šiuos retuosius atlasus galės vartyti kiekvienas.
Ateityje planuojama puslapį praturtinti papildomomis funkcijomis: sukurti istorinę laiko juostą ir mobiliojo telefono aplikaciją. Taip pat tikimasi svetainę išversti ir į anglų kalbą, kad su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos laikotarpiu galėtų susipažinti ir tarptautinė bendruomenė.
Projektą „Orbis Lituania“ įgyvendino Vilniaus universitetas kartu su internetinių sprendimų įmonėmis „Gaumina“ ir „Sintagma“. Neseniai startavęs tinklalapis jau sulaukė pripažinimo: „Orbis Lituaniae“ įvertintas Metų skaitmeninių kūrybinių industrijų apdovanojimu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!