2012 m. liepos 4 d. Europos branduolinių tyrimų centras CERN pasauliui paskelbė, kad atrasta nauja elementarioji dalelė, kuri preliminariai tapatinama su Higgso bozonu, kurį mokslo populiarintojai yra pavadinę „dieviškąja dalele“.
Nors fizikų pasaulis šios naujienos laukė jau senokai, nes jau prieš porą mėnesių vienas iš CERN‘o mokslininkų prof. G.Micelmacheris (Floridos universiteto profesorius, buvęs vilnietis, jo tėvas prof. V.Micelmacheris dirbo VU medicinos fakultete), skaitydamas paskaitą Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos institute skelbė, kad netrukus ši žinia bus skelbiama, nes gauta pakankamai duomenų, ir beliko tik baigti juos apdoroti. Tai, kad yra padarytas atradimas CERN‘o fizikai yra tikri 99,99997% patikimumu. Artimiausiais mėnesiais ši preliminarinė išvada bus tikslinama ir bus galutinai paskelbta, ar tikrai ši dalelė yra Higgso bozonas.
Pateikti sausi faktai neatskleidžia atradimo esmės. Didelio dėmesio ši dalelė (Higgso bozonas) nusipelnė tuo, kad ji buvo vienintelė trūkstama grandis elementariųjų dalelių Standartiniame modelyje. (Standartinis modelis elementariųjų dalelių, kurios sudaro visą materiją, pasaulyje yra analogas Periodinei cheminių elementų sistemai). Ši dalelė, kurios egzistavimą numatė 1964 m. prof. P.Higgsas (Higgs), paaiškina, kodėl elementariosios dalelės, o tuo pačių ir iš jų sudaryti kūnai, gali turėti masę. Kitaip tariant, jis paaiškino, kodėl egzistuoja gravitacija, o tuo pačiu tai leidžia suprasti, kodėl yra tokia, kokią stebime, pasaulio sandara. Jei pasitvirtins, kad ši atrasta dalelė tikrai yra Higgso bozonas, tada bus akivaizdu, kad padarytas didžiausias šimtmečio atradimas.
Mano nuomone, šis Higgso teorijos pavirtinimas yra vertas Nobelio premijos, tačiau tuo mus supančio pasaulio pažinimas nesibaigia. Pagal dabartinį Visatos modelį, materija, kuriai tinka Standartinis modelis, sudaro tik 4% visos Visatos masės. Likusią dalį sudaro hipotetinės tamsioji medžiaga ir tamsioji energija. Tikimasi, kad Didysis hadronų kolaiderio padės aiškinantis ir šias hipotezes.
Komentarų nėra. Būk pirmas!