Antradienį vykęs Seimo posėdis buvo svarbus visoms Lietuvos aukštosioms mokykloms. Jame grįžta prie Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų, kurias praėjusių metų pabaigoje Konstitucinis Teismas pripažino prieštaraujančiomis LR Konstitucijos principams.
Viena iš svarbesnių naujienų – Seimas paliko aukštųjų mokyklų taryboms teisę rinkti rektorius, tačiau pačios tarybos, kaip valdymo organai, bus apgintos nuo galimos politinės įtakos. Lemiamą žodį formuojant universiteto tarybą turės akademinė bendruomenė. Priklausomai nuo tarybos narių skaičiaus (9 ar 11) į aukštosios mokyklos tarybą ne mažiau kaip vieną narį skirs studentų atstovybė, kiti akademinės bendruomenės nariai skirs atitinkamai keturis arba penkis narius. Papildomai Senato nustatyta tvarka į tarybą būtų atrenkami ir skiriami dar trys arba keturi universiteto personalui ir studentams nepriklausantys nariai, vieną tokį narį skirtų ir studentų atstovybė. Šie nariai būtų atrenkami viešo konkurso būdu.
Seimas taip pat priėmė pataisas, susijusias su privačių aukštųjų mokyklų studentų finansavimu valstybės biudžeto lėšomis. Studijos nevalstybinėse aukštosiose mokyklose galės būti valstybės lėšomis finansuojamos tik tuo atveju, jei tam tikri specialistai negali būti parengti valstybinėse aukštosiose mokyklose. Be to, geriausiems abiturientams, įstojusiems į privačias aukštąsias mokyklas, iš valstybės biudžeto galės būti skirta norminė studijų kainos dydžio stipendija.
Komentarų: 7
2012-04-25 16:47
juknaTo ir reikejo tiketis: juk vos ne visi rektoriai (be VU) buvo skubiai isrinkti Tarybu, po KT sprendimo jie pakibo teisiniame vakume, bet jie turi itaka – stai ir rezultatas. Bet as speju, kad sikart VU akademine bendruomene numos ranka: su demokratiskais valdymo (ir rinkimu) principais ir paciame VU kiek striuka (zr. naujojo VU Statuto rengimo sunkumus). Turiu omenyje senato bei fakultetu tarybu sudaryma “pagal pareigas”, griezta valdzios piramide, fakultetu/institutu autonomijos nebuvima ir pan. Kol taip liks, jokie sukiai “kovokim uz universiteto autonomija” nebepades. Savo valia, “baudziauninkai” niekada nekovos uz savo “feodalu” autonomija.
2012-04-25 19:29
GintarasGerb. P. Stasy, su daugeliu jusu teiginiu galima butu sutikti, taciau niekaip negalėčiau sutikti su pasakymu, kad nėra fakultetu/institutu autonomijos. Aš pasakyčiau kad autonomija yra vos ne absoliuti!!!
Dėkana, direktorių ir jo komanda renka patys padaliniai – čia net rektorius su prorektoriais tiesiogiai negali ji nieko itakoti (nebent netiesiogiai- botago ir pyrago principu 8) , lėšos padaliniams atiduodamos bendru sutarimu ir centras visiškai , pabrėžiu visiškai nesikiša į tai kaip dekanas tas lėšas valdo, jei tik neviršija bendrai SEnate nustatytu principu, priimti darbuotojus ar atleisti taip PAT iniciatyvos teise turi dekanas- rektorius tik formaliai patvirtina ( nezinau ar buvo kada atvejis, kad rektorius nenusileistu dekanui, nes suprantate puikiai – tas pats dekanas paskui kitame SEnate rinks rektorius, arba pritars/nepritars jo siulymams. Taigi ar gali dar būti didesne autonomija?
Aišku, nesu gerai susipažinęs su paskutine statuto naujojo versija ir nezinau kaip ten yra ar bus siūloma, …gal kiti kolegos ypač is rengėjų grupelės pakomentuoti galės.
2012-04-25 19:52
jukna@ #2 (Gintaras): Sakote “rektorius tik formaliai patvirtina” (dekana, mano prideta)”. Bet statute parasyta, kad dekana skiria rektorius fakulteto tarybos pritarimu. T.y. rektorius sako, ko jis nori, o taryba tik gali (krastutiniu atveju) vetuoti. Bet kas yra ta “fakulteto taryba”? Apie 2/3 ten yra zmones “pagal pareigas” (katedru/skyriu vadovai + dekanatas/direkcija). Tad autonomijos “alkis” beldziasi i duris. Kur ta “akademine bendruomene”, kur jos balsas?
Oi kaip as sutinku su Jusu pasakymu “tas pats dekanas paskui kitame Senate rinks rektorius, arba pritars/nepritars jo siulymams”. Beda cia ta, kad Senatas irgi susideda is tu “pagal pareigas”. Stai kodel as esu arsiai pries bet kokius rinkimus “pagal pareigas”. Arba TIKRAI isrinktas, arba valdzios pastatytas.
2012-04-27 10:14
kas pirmiau[quote name=”Gintaras”]…. lėšos padaliniams atiduodamos bendru sutarimu ir centras visiškai , pabrėžiu visiškai nesikiša į tai kaip dekanas tas lėšas valdo, jei tik neviršija bendrai SEnate nustatytu principu.[/quote]
Na jau NE, čia tai netiesa! Centras, t.y. rektorius, dar ir kaip kišasi į tų lėšų valdymą: žinau ne vieną atvejį, kai fakultetui, norinčiam išmokėti savo darbuotojams (ne visiems masiškai, bet įvertinęs jų indėlį į fakulteto veiklą) progines, pvz. Kalėdų ar pan., premijas iš [b]savo užsidirbtų papildomų[/b], nebiudžetinių, rektoriaus buvo pasakyta “veto!”. Turėtumėte apie tai žinoti ir Jūs, Gintarai.
2012-04-27 10:17
Yep![quote name=”Stasys Jukna”]To ir reikejo tiketis: juk vos ne visi rektoriai (be VU) buvo skubiai isrinkti Tarybu, po KT sprendimo jie pakibo teisiniame vakume, bet jie turi itaka – stai ir rezultatas. .[/quote]
O KT įtaką turėjo VU – štai ir tas sprendimas :lol:
2012-04-27 15:16
Gintaras#kas pirmiau. Ko gero zinau vienintelį tokį atveji :P , per metus. Taciau padalinys galejo uzsispirti ir sakyti, kad jie neviršija jokių senato nustatytu limitu, turi lėšas, turi ir lesu atsarga, …nebuvote atkaklus, nes galejote pvz. Nueiti iki senato ir apskųsti rektoriu…, kad “veto” uždėjo . Na čia , aišku aš vejus kalbu :P
2012-04-27 16:08
jukna@ #5(Yep!): “O KT įtaką turėjo VU – štai ir tas sprendimas”. Sutinku! Ir man labai gaila, kad uz akademine autonomija begalima kovoti tik apdulkejusiais paragrafais. O kur pacios akademines bendruomenes balsas? Va cia ir islenda yla is maiso: ta akademine bendruomene gi ir [b]neturi[/b] jokio balso! Net ruosiamas VU Stautas to balso (kol kas) nesuteikia.