Šį šeštadienį, vasario 11 d. 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje vargonų muzikos mylėtojai yra kviečiami į jubiliejinį koncertą, skirtą vargonų klasės atkūrimo Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijoje 50-mečiui.
Koncerte vargonuos LMTA Vargonų ir klavesino katedros absolventai Jūratė Bundzaitė, Juozas Grigas, Danielė Jurkšaitė, Jurgita Kazakevičiūtė, Renata Moraitė, Agnė Petruškevičiūtė, Vidas Pinkevičius ir Liauda Vaitkūnaitė. Taip pat dalyvaus fleitininkė Žibutė Valkaitytė ir Vilniaus Evangelikų liuteronų bažnyčios ansamblis „ADOREMUS“, kuriam vadovauja Renata Moraitė.
Šio vakaro programoje skambės J.P.Sweelincko Ballo del Granduco, L.-C.Daquino „Noël“, L.Vierne „Vestminsterio kariljonas“, J.Naujalio Preliudas G-dur, J.Rheinbergerio Preliudas, Romanze ir Intermezzo, L.Vaitkūnaitės „Malda“ vargonams, F.M.Veracini Sonata fleitai ir vargonams F-dur ir M.Mažvydo, A.Remesos, A. de Klerko bei C.Gerlitz choriniai kūriniai.
Šiandieninė Lietuvos vargonavimo mokykla yra neatsijama nuo Prof. Leopoldo Digrio, kuris lygiai prieš pusę amžiaus, 1962 m. vasario 11 d. atkūrė vargonų klasę Vilniaus Konservatorijoje. Prieš tai 1949 m. sujungus Kauno ir Vilniaus konservatorijas, dar tarpukaryje įkurta vargonų klasė buvo uždaryta, o vargonai ir vargonininkai trylikai metų atsidūrė už valstybės įstatymų ribų.
Būtent L.Digrys 1962 m. pradėjo naują etapą Lietuvos vargonų istorijoje. Grįžęs po fortepijono ir vargonų studijų ir aspirantūrų Maskvos konservatorijoje, kupinas entuziazmo ir energijos, šiandien Lietuvos vargonų patriarchu vadinamas L.Digrys pradėjo aktyvią veiklą, norėdamas atkurti vargonavimo studijas. 1962 m., konservatorijai įsigijus dviejų manualų su pedalais fisharmoniją, norinčių mokytis groti susirinko nemažas būrys studentų.
1966 m. absolventas Bernardas Vasiliauskas tapo I-ojo Tarprespublikinio vargonininkų konkurso (1968) laureatu, o po metų baigusios Giedrė Lukšaitė, Vida Prekerytė, Nijolė Trinkūnaitė ir vėlesnių laidų L.Digrio mokiniai Gediminas Kviklys, Virginija ir Živilė Survilaitės, Jūratė Landsbergytė, Jūratė Bundzaitė, Dainius Sverdiolas ir kiti sudarė aktyviai koncertuojančių Lietuvoje ir Sovietų Sąjungoje vargonininkų branduolį.
Greta pedagoginės veiklos, L.Digrys pasižymėjo ir unikaliais organizaciniais sugebėjimais. Buvo įsigyti Alexander Schuke firmos vargonai – pozityvas, vieni po kitų kilo nauji instrumentai; 1963 m. – Vilniaus filharmonijoje, 1964 m. – Konservatorijos 316 auditorijoje, 1969 m. – Paveikslų galerijoje (dabar Vilniaus Arkikatedra). Čekų firma Rieger-Kloss 1975 m. pastatė vargonus Klaipėdos fakultetuose, o 1976 m. – Mažojoje Baroko salėje (dabar Šv. Kryžiaus bažnyčia). Pastoviai vyko koncertai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, vasarą – Nidoje ir Juodkrantėje.
L.Digrio iniciatyva nuo 1968 m. Vilniuje pradėti rengti vargonų muzikos festivaliai, kuriuose dalyvavo pasaulinio garso vargonininkai Maurice Duruflé, Jean Guillou (Prancūzija), Guy Bovet (Šveicarija), Flor Peeters (Belgija), Jiři Reinberger (Čekija), Wolfgang Schetelich (Vokietija) ir daug kitų. Už nuopelnus Lietuvos vargonų kultūrai, L.Digrys yra pagerbtas įvairiais valstybiniais apdovanojimais ir premijomis.
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!