Birželio 28 d. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriate įteikti nacionalinio registro „Pasaulio atmintis“ liudijimai naujiems Lietuvos nacionalinės ir regioninės reikšmės objektams.
Kartą per dvejus metus Lietuvos nacionalinis komitetas „Pasaulio atmintis“ kviečia siūlyti įrašyti į nacionalinį registrą saugomus dokumentus ar jų kolekcijas, kurie galėtų būti vertinami kaip svarbi Europos ir Lietuvos dokumentinio paveldo dalis. Vilniaus universitetas (VU) šiam registrui pateikė tris dokumentinio paveldo eksponatus. VU biblioteka pasiūlė dokumentus „Liber Extraordinarius Provincialis (Lietuvos jėzuitų provincijos egzaminų registracijos knyga) 1582–1642 m.“ ir „Rankraštiniai XVI a. pr. lietuviški poteriai – Tėve mūsų, Sveika Marija ir Tikiu Dievą Tėvą“, kurie yra senosios lietuvių raštijos paminklas, 1503 m. įrašyti Strasbūre išspausdintoje knygoje „Tractatus sacerdotalis“. Tai – didžiausias ir vienas iš seniausių rašymo lietuviškai pavyzdžių. Gamtos mokslų fakultetas registrui „Pasaulio atmintis“ pasiūlė unikalią senojo Vilniaus universiteto herbariumo kolekciją, kurią rinko žymiausi XVIII a. – XIX a. vidurio mokslininkai. Lietuvos nacionalinis komitetas ir ekspertų grupė visus tris pateiktus objektus pripažino regioninės ir nacionalinės reikšmės dokumentais ir įtraukė į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.
Be šių dokumentų, nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ papildė: Avraamkos metraštis, kuris yra seniausias Lietuvoje sukurtas metraštis, nuosekliai bylojantis apie Lietuvos įvykius 1377–1392 m., Lietuvių DP spaudos rinkinys – autentiškų dokumentų kolekcija, liudijanti vieną unikaliausių XX a. istorijos puslapių, kai, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, apie milijoną Vakarų Europoje atsidūrusių rytų europiečių dėl politinių motyvų atsisakė grįžti į sovietų užimtus jų gimtuosius kraštus ir kelerius metus praleido DP stovyklose, globojami tarptautinių institucijų.
Dokumentinis paveldas lyg veidrodis atspindi pasaulį ir jo trapią atmintį, bylodamas apie kalbų, žmonių ir kultūrų įvairovę. Tikint, kad pasaulio dokumentinis paveldas priklauso visiems, todėl turi būti išsaugotas ir viešai prieinamas, 1992 m. pradėta vykdyti UNESCO programa „Pasaulio atmintis“. Dokumentai ir jų kolekcijos į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ įrašyti 2006 m. Pirmuoju dokumentu tapo Martyno Mažvydo „Katekizmas“, kurio originalas saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje. 2009 m. į tarptautinį UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ registrą įrašytos net trys pasaulinės svarbos su Lietuva susijusios dokumentų kolekcijos: „Baltijos kelias – žmonių grandinė, sujungusi tris valstybes laisvės vardan“, Radvilų archyvai ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija bei Meksikos aškenazių bendruomenės tyrimų ir dokumentacijos centro kolekcija, XVI–XX a. dokumentai. Šiandien Lietuvos nacionaliniame registre – 25 nacionalinės ir 24 regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!