Minint didžių atradimų autoriaus ir pasaulinės reikšmės mokslininko Teodoro Grotuso 200-ąsias mirties metines, Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai kovo 4 d. kviečia į mokslinę konferenciją „Teodoras Grotusas. Genijus, pralenkęs laiką“.
T. Grotusas (vok. Theodor von Grotthuss) kilo iš bajorų šeimos, kuriai priklausė Gedučių dvaras netoli Žeimelio miestelio Pakruojo rajone. Šiame dvare mokslininkas ilgą laiką ir dirbo. Jis pirmasis pasaulyje pasiūlė elektrolizės teoriją, suformulavo fotochemijos dėsnį, kurie laikomi didžiausiais mokslininko pasiekimais, reikšmingais iki mūsų dienų.
VU Chemijos instituto direktoriaus prof. Aivaro Kareivos teigimu, T. Grotusas iš tiesų buvo genijus, pralenkęs laiką.
„Atrodo, kad T. Grotuso likimas išnykęs, bet iš tikrųjų jį nuolat prisimena šiuolaikinis mokslas. Jis pirmasis paskelbė elektrolizės teoriją, bandė aiškintis, kodėl vyksta šis procesas. Kai kuriais istoriniais laikotarpiais jo teorijos pamirštamos, tačiau vėliau jos vis iš naujo prisimenamos ir prie jų vis grįžtame, jas tyrinėja tiek Vilniaus universiteto, tiek viso pasaulio mokslininkai. Jei tais laikais jau būtų buvusi Nobelio premija, T. Grotusas už savo pasiekimus neabejotinai būtų jos laureatas“, – teigia prof. A. Kareiva.
T. Grotusui skirtoje mokslinėje konferencijoje bus prisimenamas mokslininko gyvenimas, indėlis į Lietuvos ir pasaulio mokslo raidą, Grotusų šeimos nuopelnai krašto kultūrai. Moterų choras „Liepos“ pirmą kartą atliks orkestrui sukurtą ir chorui pritaikytą T. Grotuso tėvo, kompozitoriaus Dytricho Grotuso (vok. Dietrich von Grotthuss) kūrinį.
Šią konferenciją organizuoja VU Chemijos ir geomokslų fakultetas, Fizinių ir technologijos mokslų centras, Lietuvos mokslų akademija ir Pakruojo rajono savivaldybė.
Su renginio programa galite susipažinti čia.
Konferencija vyks Pakruojo r., Žeimelyje, Naujamiesčio g. 6 (buvusioje žemės ūkio mokykloje). Kontaktinis asmuo: Pakruojo rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Renata Budrienė (tel. +370 615 33407).
Paminklas T. Grotusui Žeimelyje bus iškilmingai atidengtas kovo 26 d., suėjus lygiai 200 metų po mokslininko mirties.
Komentarų nėra. Būk pirmas!