Vilniaus universitetas ketina skelbti atvirą Jungtinio gyvybės mokslų centro pastato Vilniuje projekto architektūros idėjų konkursą.
Jungtinio gyvybės mokslų centro pastate veiks keli Vilniaus universiteto padaliniai, šiuo metu esantys skirtingose Vilniaus miesto vietose: tai Gamtos mokslų fakultetas, Biotechnologijos institutas ir Biochemijos institutas.
Projektuojamo pastato paskirtis yra daugiafunkcinė. Jame pagal gyvybės mokslų studijų programas (tokias kaip biochemija, biofizika, biologija, botanika, ekologija, genetika, mikrobiologija, molekulinė biologija, neurobiologija, zoologija ir kt.) studijuos apie 1000 studentų. Jų poreikiams patenkinti centro pastate turi būti suprojektuotos ir įrengtos ne tik auditorijos ir mokomosios laboratorijos, bet ir savarankiškoms studijoms tinkamos darbo vietos.
Jungtiniame gyvybės mokslų centre bus vykdomi fundamentiniai ir taikomieji moksliniai tyrimai tokiose srityse kaip biotechnologija, biomolekulių struktūros tyrimai, bioinformatika, augalų ir mikroorganizmų genominiai tyrimai, biokatalizė, proteomika, molekulinė medicina ir fiziologija, žmogaus genomo tyrimai. Planuojama, kad pastate dirbs apie 450 mokslininkų ir dėstytojų. Jų darbui mokslinėse laboratorijose ir individualiose kabinetinėse darbo vietose turi būti sukurtos visos sąlygos, atitinkančios šiuolaikinius reikalavimus. Moksliniuose tyrimuose aktyviai dalyvaus ir studentai, todėl mokslinių laboratorijų plotai turi būti pakankamai dideli, kad patenkintų ir studentų mokslinio darbo poreikius. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas saugiam ir ekonomiškam pastato eksploatavimui, jo ekologiškumui.
Tokio pobūdžio pastatų projektavimo patirties Lietuvoje nėra daug, tačiau pasaulyje mokslo ir studijų paskirties pastatų suprojektuojama ir pastatoma nemažai. Daugiau informacijos apie neseniai suprojektuotus ir pastatytus panašios funkcinės paskirties pastatus galima rasti specialioje literatūroje* arba įvairiuose interneto puslapiuose**.
Jungtinio gyvybės mokslų centro sukūrimo projektas finansuojamas iš ES lėšų (projekto kodas VP2-1.1-ŠMM-04-V-01-016) ir įgyvendinamas remiantis Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 24 d. nutarimu Nr. 1263. Šiame nutarime taip pat nurodyti ir kai kurie orientaciniai naujojo pastato rodikliai, pvz., numatyta, kad mokslinės laboratorijos turėtų užimti apie 8 tūkst. kv. m plotą, o bendras pastato plotas galėtų siekti 21,5 tūkst. kv. m.
Jungtinio gyvybės mokslų centro pastato dislokacijos vieta – Saulėtekio al. 9, Vilnius (Antakalnio rajonas). Sklypo plotas – 62 ha. Žemės sklypas panaudos teise priklauso Vilniaus universitetui. Teritorija integruota tarp gyvenamųjų bei miško plotų ir suskirstyta į sklypus, viename kurių jau statomas Vilniaus universiteto Mokslinės informacijos ir komunikacijos centras (plačiau žr. https://mkic.wordpress.com), kituose ketinama statyti Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą (NFTMC) bei kitus su mokslo ir studijų reikmėmis susijusius statinius. NFTMC konkursą taip pat planuojama atnaujinti, iš esmės atsižvelgus į architektų bendruomenės išsakytas pastabas.
Projektuojant pastatą reikėtų vadovautis Vilniaus universiteto Senato 2010 m. gegužės 6 d. nutarimu Nr. SK-2010-8-69 patvirtinta Vilniaus universiteto teritorijos plėtros Saulėtekio alėjoje galimybių analize (keletas ištraukų pateikiama žemiau).
Planuojama, kad Jungtinio gyvybės mokslų centro projektavimo darbų atviras konkursas bus paskelbtas 2011 m. balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Projektinius pasiūlymus vertins komisija, kurios daugumą narių sudarys atestuoti architektai. 3 geriausi projektiniai pasiūlymai bus apdovanoti premijomis.
VU teritorijos plėtros galimybių studija
Komentarų nėra. Būk pirmas!