Vasario 24 d. vyko jau tradicija tampanti Tarptautinė elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamoka (angl. International Masterclass: Hands on Particle Physics), kurią Lietuvoje inicijuoja Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centras. Tarptautinės meistriškumo pamokos moksleivius ir studentus kasmet supažindina su priešakinėmis mokslinių tyrimų linijomis ir leidžia praktiškai išbandyti naujausius tyrimų metodus bei įrankius. Renginys pritraukia dešimtis tūkstančių dalyvių iš daugiau nei pusšimčio šalių visame pasaulyje.
Šiemet į virtualią erdvę persikėlęs renginys buvo organizuojamas kartu su Kauno technologijos universitetu (KTU) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetu. Meistriškumo pamokų dalyvius pasveikino VU Fizikos fakulteto dekanas prof. Juozas Šulskus, o VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkai prof. Egidijus Norvaišas ir dr. Andrius Juodagalvis renginio dalyvius supažindino su elementariosiomis dalelėmis ir jų tyrimais, kurie neįsivaizduojami be sudėtingų prietaisų – dalelių detektorių.
VU Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centro (BEDFC) vadovas dr. Aurelijus Rinkevičius papasakojo apie Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) ir Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimą ir mūsų šalies mokslininkų veiklą šioje organizacijoje. CERN veikiantis Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas (angl. Large Hadron Collider, LHC) yra didžiausias tokio tipo instrumentas pasaulyje. Įgreitintas ir susidūrusias daleles – protonus – fiksuoja 4 milžiniški detektoriai, iš kurių vienas yra Kompaktiškasis miuonų solenoidas (angl. Compact Muon Solenoid, CMS).
Pasak VU Fizikos fakulteto BEDFC sklaidos centro vadovės doc. A. Kynienės, šiuo metu mokyklų veiklos yra orientuojamos į eksperimentinius užsiėmimus. Tačiau daugelis mokyklose organizuojamų STEM veiklų neapima elementariųjų dalelių srities. Šis renginys atveria moksleiviams galimybes išbandyti praktines veiklas su CERN laboratorijose tiriamomis dalelėmis, jų matavimais. Moksleiviams tai yra naujas matavimo ir duomenų interpretavimo metodas.
„Tarptautinė elementariųjų dalelių meistriškumo pamoka – unikali galimybė moksleiviams, studentams ir visuomenei giliau pažinti paslaptingoje CERN laboratorijoje atliekamus eksperimentus, tyrimų sritis, patiems prisiliesti prie nelengvo dalelių fizikų darbo. Tai padeda ugdyti mokinių ir studentų mokslinio komunikavimo kompetencijas, parodo bendradarbiavimo svarbą atliekant unikalius ir svarbius visuomenei tyrimus“, – pasakojo centro vadovė.
Tam buvo skirta antroji renginio dalis, kurioje praktinės užduotys buvo atliekamos su dalelių detektoriumi surinktais duomenimis. VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto doktorantas Marijus Ambrozas dalyviams papasakojo apie būsimą duomenų analizę, o sklandų darbą mažesnėse grupėse užtikrino gausi moderatorių komanda, sudaryta iš universitetų atstovų. Gautus rezultatus dalyviai dienos pabaigoje tarptautinio videotilto metu palygino su rezultatais iš kitų šalių, dalyvavo viktorinoje ir galėjo užduoti klausimus videotilto moderatorėms iš CERN.
„Lietuvos asocijuotoji narystė CERN atveria papildomas galimybes įvairių sričių mokslininkams, tyrėjams, studentams ir verslo įmonėms dalyvauti CERN veiklose. Būtent vienoje iš jų – šioje meistriškumo pamokoje – moksleiviai, studentai ir netgi mokytojai turėjo galimybę praplėsti savo žinias elementariųjų dalelių fizikos, juodosios materijos ir detektorių srityse. Tai ir unikali galimybė atlikti praktinį elementariųjų dalelių fizikos tyrimą naudojant realius CERN duomenis, užregistruotus Kompaktiškojo miuonų solenoido eksperimento metu.
Labai tikiuosi, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas organizuojant šį renginį suteikė galimybę profesionaliai ir patraukliai, pasinaudojant turimomis tyrėjų kompetencijomis, surengti puikų renginį nuotoliniu būdu. Dėkoju visiems renginio organizacinio komiteto nariams – moderatoriams, kurie skyrė papildomai laiko, mokėsi moderuoti praktinį užsiėmimą ir prisidėjo prie šio renginio organizavimo“, – teigė CERN Baltijos šalių grupės KTU atstovė ir viena iš renginio organizatorių dr. Brigita Abakevičienė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!