Dar prieš Baltarusijos prezidento rinkimus šalyje pasidėję protestai, po rinkimų peraugę į milžiniškus neramumus ir susirėmimus su policijos pareigūnais, jaunimą, aktyviai besipriešinantį režimui, paveikė labiausiai. Tūkstančiai žmonių buvo areštuoti, naudotas fizinis smurtas, prievarta. Į šiuos įvykius aktyviai sureagavęs Vilniaus universitetas (VU) pasiūlė baltarusiams studentams pradėti ar tęsti studijas Lietuvoje. Vienas iš šia galimybe pasinaudojusių – Chemijos ir geomokslų fakulteto farmacinės chemijos magistrantūros programos studentas Dmitrijus Gritsokas.
Trokštamas studijas atrado VU
D. Gritsokas studijuoti į Vilnių atvyko iš Baltarusijos sostinės Minsko. Ten dar 2016 m. įstojęs į didžiausią ir labiausiai vertinamą universitetą Baltarusijoje – Minsko valstybinį universitetą, Chemijos fakultete studijavo chemiją ir aplinkos apsaugą.
„Vis dėlto mano svajonė buvo studijuoti farmaciją ir jau maniau, kad jai išsipildyti nebus lemta. Tačiau štai po 4 metų aš įstojau į VU farmacinės chemijos studijų programą“, – pasakoja studentas.
Dmitrijaus teigimu, gamtos mokslai jį sužavėjo dar mokykloje, tai ir paskatino pasirinkti chemiko kelią. Studijų metu ne kartą teko pasinaudoti ir ERASMUS mainų programa, apsilankyti Suomijoje ir Portugalijoje. Būtent užsienio universitetuose studentui pavyko gauti neįkainojamos patirties, išmokti kelias naujas kalbas ir įgyti įgūdžių, kurie padėjo ir integruojantis į VU.
Pasirinkimus lėmė neramumai šalyje
„Trečiame kurse nusprendžiau, kad noriu gauti daktaro laipsnį, todėl laukia ilgi mokymosi metai. Pabaigęs bakalauro studijas, pasirinkau vienerių metų magistrantūrą tame pačiame universitete – planavau po to atidirbti dvejus privalomus metus ir pasirinkti doktorantūros studijas Europoje“, – apie savo planus pasakoja D. Gritsokas.
Tačiau prasidėjus protestams ir pasikeitus įsidarbinimo galimybėms Baltarusijoje studentui teko keisti planus ir ieškoti magistrantūros studijų užsienio universitetuose. „Gavau ir kvietimą tarnauti kariuomenėje, bet iškart žinojau, kad tikrai netarnausiu. Dėl politinės situacijos ir priverstinės karinės tarnybos pradėjau ieškoti kitų studijų galimybių ir esu visiškai tikras, kad VU man jų suteiks tikrai daug, prisidės plėtojant savo potencialą ir talentus, kad ateityje galėčiau visapusiškai įsilieti į šalies visuomenę.“
D. Gritsoko teigimu, protestai šalyje prasidėjo dar prieš rinkimus, o neigiamas valdžios požiūris į šalies visuomenę buvo juntamas dar gerokai prieš masinių protestų bangą. Kelis kartus padidinus šauktinių į kariuomenę sąrašus, atšaukta ir galimybė netarnauti kariuomenėje studijuojantiems. Be to, dar nėra atšauktas Bolonijos procesui prieštaraujantis privalomas 2–3 metų atidirbimas po bakalauro studijų valstybės paskirtoje vietoje.
„Pokyčiai šalies valdžioje yra būtini, tačiau tam priešinasi neteisėtai išrinktas šalies vadovas. Minskas kadaise buvo puikus ir gražus miestas, bet viskas dramatiškai pasikeitė. Požeminė metro stotis veikia, taip pat ir internetas, bet tik 5 dienas per savaitę. Visi geriausi restoranai ir kavinės – uždaryti. Jeigu norite skaityti nepriklausomą spaudą, juos reikia paremti ir padėti spausdinti, kadangi jie yra visiškai uždrausti.
Skamba baisiai, bet jei nori išeiti į lauką pasivaikščioti, reikia rengtis šilčiau, kad vėliau nesušaltumei izoliatoriuje su dar šimtais tokių pačių sulaikytų už nieką… Visur vaikščioti galima tik su raudona ir žalia šalies vėliava, bet jei pasikabinsi baltą raudoną, geruoju nesibaigs. Jei agresyvus žmogus su kauke, be jokios skiriamosios uniformos eina link tavęs, tau grasina, reikia žinoti, kad tai milicininkas. Jei prie tavęs sustoja mažas autobusas – bėk, ir kuo greičiau, tuo geriau. Pastaruoju metu po miestą iš tikrųjų galima vaikščioti labai laisvai, bet tai ne ramybės ženklas, tai ženklas, kad visi kalėjimai jau yra pilni „nusikaltėlių“ ir tavęs niekas nesulaikys, nes neturės kur tavęs uždaryti. Ir taip, koronavirusas šalyje „neegzistuoja“. Sveiki atvykę į Baltarusiją!“ – sudėtingą situaciją šalyje komentuoja D. Gritsokas.
Stiprios studijų programos, inovacijos ir motyvacija – svarbiausias derinys studentui
Turėdamas tikslą rasti artimai su chemija susijusią magistrantūros studijų programą užsienyje, D. Gritsokas svarstė apie kelis universitetus Lenkijoje, Čekijoje ir Lietuvoje. Vis dėlto tinkamiausias pasirinkimas, studento nuomone, buvo VU. „Čia suteikiama galimybė stojant pateikti visus dokumentus rusų kalba, o tai labai palengvina stojimo procesą. Be to, VU dėstytojai, susipažinę su esama situacija, padėjo sklandžiai įsilieti į studijų procesą ir integruotis į fakulteto ir universiteto bendruomenę.“
Prieš renkantis studijas Lietuvoje D. Gritsokui teko ne kartą joje lankytis ir itin teigiamą įspūdį paliko žmonės. „Žmonių mentalitetas čia labai panašus į baltarusių, todėl nėra sunku integruotis į visuomenę. Tačiau lietuvių kalba labai sunki“, – sako jis.
Pirmąjį teigiamą įspūdį apie universitetą studentui sudarė VU interneto svetainė, kuri, pasak jo, labai draugiška užsienio vartotojui. „Viskas buvo labai aišku ir lengva nuo pat pirmojo prašymo apie studijas pateikimo. Inovatyvi ir draugiška universiteto ir fakulteto interneto svetainė iš karto patraukia akį. Labai patiko ir Chemijos ir geomokslų fakulteto vieta – jis yra pačiame miesto centre ir atvykti į fakultetą iš bendrabučio užtrunka tik 25 minutes.“
Pasak D. Gritsoko, VU suteikiamos galimybės dirbti laboratorijose naudojant modernią analitinę įrangą, sudaryta studijų programa ir tinkamas tvarkaraštis yra svarbūs privalumai studentui. „Turime pakankamai laiko pasiruošti paskaitoms, seminarams ir pasidaryti namų darbus. Visi studijuojami dalykai yra labai naudingi ir tikrai turėtų praversti ateities darbuose. Labiausiai žaviuosi mokymo ir dėstymo metodais: labai daug laiko skiriama savarankiškam mokymusi, kur studento motyvacija smarkiai priklauso nuo jo norų ir poreikių. Esu labai dėkingas už šią puikią galimybę.“
Komentarų nėra. Būk pirmas!