Ekonomikos fakultetas (EF), kuris praėjusiais metais minėjo 70 metų jubiliejų, yra vienas populiariausių tarp abiturientų, stojančių į Vilniaus universitetą. Fakultetas užima tvirtas lyderio pozicijas rengdamas ekonomistus ir vadybininkus, yra vienas populiariausių ir didžiausių fakultetų tiek pagal studentų skaičių, tiek pagal progamų įvairovę ne tik Vilniaus universitete, bet ir tarp analogiškų Lietuvos aukštųjų mokyklų fakultetų. Šiuo metu EF studijuoja daugiau kaip 5400 studentų ir klausytojų, devyniose katedrose dirba 20 profesorių, 63 docentai ir mokslo daktarai, 60 asistentų ir lektorių, socalinių mokslų daktaro laipsnio siekia daugiau nei 40 doktorantų. VU EF studijų programos daug metų yra tarp pačių patraukliausių ir paklausiausių Lietuvoje, jas noriai renkasi geriausi šalies moksleiviai. Šia proga kalbinome Ekonomikos fakulteto dekanę prof. dr. Birutę Galinienę.
Dekanė esate jau aštuonerius metus. Kaip priėmėte fakulteto bendruomenės pareikštą pasitikėjimą vadovauti fakultetui? Juk esate pirmoji moteris, tapusi dekane per visą šio fakulteto gyvavimo istoriją, ir pirmoji Ekonomikos fakulteto moteris profesorė po Nepriklausomybės atkūrimo. Ką Jums tai reiškia?
Pirmajai kadencijai buvau išrinkta 2002 m. spalį. Fakulteto bendruomenės pareikštą pasitikėjimą priėmiau su dėkingumu ir, be abejonės, su dideliu nerimu. Nerimą kiek sumažino tai, kad 10 metų buvau prodekanė. 1992 m. buvęs dekanas prof. habil. dr. Stanislovas Martišius mane pakvietė į prodekanų būrį ir patikėjo bene svarbiausią sritį – studijų. Taigi dekanato darbas buvo jau žinomas, tačiau vadovavimas fakultetui įpareigoja dešimteriopai daugiau – prisiimti atsakomybę už viso fakulteto veiklą.
Dėl moters – dekanės ar profesorės išskirtinio vaidmens dabartinėje visuomenėje net nesusimąsčiau, nemanau, kad tai reikėtų sureikšminti.
Ką Jums reiškia universitetas, fakultetas?
Labai daug. Galima sakyti, tai mano namai. Čia aš įgijau ekonomisto (darbo ekonomikos) diplomą, studijavau doktorantūroje (tada aspirantūroje) ir likau dirbti fakultete. Dirbu jau 38 metus ir tuo didžiuojuosi.
Kokie, Jūsų manymu, EF istorijos momentai verti didesnio dėmesio?
Istoriškai, laiko požiūriu, galima išskirti tris etapus. Pirmasis – nuo Ekonomikos fakulteto Vilniaus universitete įkūrimo 1940 m., kuris truko 30 metų (būstinė buvo VU centrinių rūmų ansamblyje – dabartiniame Istorijos fakultete). Antrasis prasidėjo 1970 m., kai persikėlėme į Saulėtekį ir išsiskaidėme į tris fakultetus – Pramonės ekonomikos, Prekybos, Finansų ir apskaitos (1969–1977), pastarasis vėliau pervadintas į Ekonominės kibernetikos ir finansų (1977–1991). Trečiasis etapas prasidėjo nuo atkurtos nepriklausomybės Lietuvoje, kai 1991 m. trys fakultetai vėl susijungė į vieną Ekonomikos fakultetą. Visi trys etapai paženklinti fakulteto kiekybiniais ir kokybiniais pokyčiais – nuo nelabai savarankiško ekonominio mąstymo metų iki fakulteto mokslininkams atsivėrusių mokslinės tiesos paieškų galimybių. Ekonominės minties raidai Lietuvoje ir Vilniaus universitete būdingas jos plėtros netolygumas (nuo stagnacijos iki spartaus pakilimo). Kuriant fakulteto istoriją dalyvavo ir dalyvauja daugybė mokslo ir pedagoginės srities šviesuolių, kurių pasakyti ar parašyti žodžiai visuomet vertingi Lietuvos ekonominei raidai. Fakulteto istorija yra labai svarbi ir žinotina, tačiau svarbiausias laikas tas, kuriame gyvename mes. Tai nuolatinis atsinaujinimas, ekonomikos studijų modernizavimas, nauji iššūkiai, neišvengiamai kylantys nuolat modernėjančioje aplinkoje.
Ekonomikos fakultetas vakar ir šiandien. Kaip jis keičiasi?
Kaip ir šalies ekonominė sistema, fakulteto studijų programos patiria dinamišką transformacijų, tobulėjimo ir reformų laikotarpį, priartinimo prie geriausių pasaulinių standartų laikotarpį. Fakulteto bendruomenė aktyviai siekia naujų aukštumų moksle, aukštesnės, šalies poreikius atitinkančios studijų kokybės. Esu įsitikinusi, kad Ekonomikos fakultetas buvo, yra ir bus ta vieta, kur puoselėjamos dvasios, išminties ir žinių vertybės.
Kuo fakultetas šiandien gali didžiuotis? Kas, Jūsų nuomone, yra fakulteto varomoji jėga, jo stiprybė?
Didžiuojamės puikiais absolventais, kurie sugeba konkuruoti su kitų universitetų analogiškų specialybių studentais savo žinių gilumu, imlumu ir gebėjimu prisitaikyti darbo rinkoje. Didžiuojamės savo absolventais, daugelį konkurentų pranokstančiais profesinio ir pasaulėžiūros akiračio platumu, mokėjimu įgytas žinias pritaikyti ne tik šalies darbo rinkoje, bet ir visoje Europos ūkinėje erdvėje.
Fakulteto studentai yra ir bus patikimi fakulteto vadovybės akademiniai partneriai, taip pat ir varomoji jėga priartinant studijų programas prie geriausių pasaulinių standartų.
Fakultetas didžiuojasi katedrose dirbančiais aukščiausios kvalifikacijos dėstytojais, kurie ne tik atlieka pedagoginį darbą, bet kartu vykdo mokslinę veiklą, dalyvauja Lietuvos ir pasaulinio lygio projektuose. Aš džiaugiuosi ir dėkoju darniai dirbančiai administracijai. Turiu puikią prodekanų komandą, kurios darbas turi įtakos ir dekanės darbo rezultatams.
Kas Jums kelia daugiausia nerimo kaip fakulteto vadovei, kaip mokslininkei?
Vangiai keičiasi vyriausybės požiūris į mokslą ir studijas. Socialinių mokslų plėtra šiandien skatinama nepakankamai, pirmenybę atiduodant tiksliųjų mokslų plėtrai.
Nerimą kelia dėl ekonominių aplinkybių atsiradę papildomi fakulteto personalo darbai kituose universitetuose ir verslo struktūrose, dėl to kartais nukenčia mokslo tiriamieji darbai ir pedagoginės veiklos kokybė.
Kokios studentiško ar akademinio gyvenimo tradicijos susiformavo per septynis fakulteto gyvavimo dešimtmečius?
Entuziazmu trykštantys EF studentai visada suranda būdų, kaip turiningai ir linksmai praleisti laisvalaikį. Tam aktyviai talkina studentiškos organizacijos: EF studentų atstovybė, AIESEC ir kitos. Gana produktyviai fakultete veikia kuratorių (vyresnieji studentai), padedančių pirmakursiams susigaudyti universitete, programa. Fakulteto studentai kartu su dėstytojais išradingai ir netradiciškai organizuoja pirmakursių pažintines stovyklas, fuksų krikštynas, karjeros dienas, kokybės dienas, įvairius konkursus, kasmetines studentų darbų parodas „Idėja“, šauniausio dėstytojo rinkimus ir, žinoma, svarbiausią ekonomistų šventę – Merkurijaus dieną. Tradicija jau tapo jaunojo verslininko konkursai, kuriuose mūsų studentai užima prizines vietas.
Partnerystės dvasios palaikymas su studentais, kitais fakultetais (ypač esančiais Saulėtekio alėjoje), socialiniais partneriais, alumnais ir absolventais tapo fakulteto kasdienybe.
Ar Jus tenkina dabartinis ekonomistų vaidmuo, jų pozicijos šiandieniniame ekonominiame ir politiniame Lietuvos gyvenime? Ar ne per mažai įsiklausoma į ekonomistų išvadas, ar pakankamai girdimas jų balsas?
Nedrįsčiau būti ekonomistų vaidmens ekspertė. Be jokios abejonės, jis turėtų būti didesnis. Fakulteto dėstytojai, be savo pagrindinės veiklos, dalyvauja šalies visuomeniniame gyvenime – kuria įstatymus, rengia šalies plėtros strategijas, viešai diskutuoja aktualiais šalies ūkio ir Europos integracijos klausimais. Tačiau negalima teigti, kad visiškai panaudojame savo mokslinio pedagoginio potencialo privalumus, be to, ir išorės aplinka ne visada mums palanki, ne visada girdima mūsų mokslininkų reiškiama nuomonė ir profesionalūs patarimai.
VU EF studijų programos daug metų yra tarp pačių patraukliausių ir paklausiausių Lietuvoje, jas noriai renkasi geriausi šalies moksleiviai. Kokia šio populiarumo priežastis? Kaip Jūs galėtumėte paaiškinti esamiems ir būsimiems studentams, kodėl verta studijuoti Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete?
VU reitingas aukščiausias Lietuvoje ir gan aukštas tarp pasaulio universitetų, o Ekonomikos fakultetas yra universiteto dalis – didžiausias ir vienas patraukliausių fakultetų. Patrauklumą lemia įgyjamų žinių ir įgūdžių universalumas, studijų įvairiapusiškumas, programų dinamiškumas, teikiamų žinių paklausa darbo rinkoje, fakulteto studijų ir mokslo lygis.
Studijų programų kokybė, studijų ir mokslo vienovė, jų vertinimas ir materialinis aprūpinimas – svarbiausias mūsų fakulteto kokybės ir raidos matmuo. Nuolat tobulindami studijų programas, siekdami studijų kokybės stengiamės prisitaikyti prie aplinkos pokyčių, besikeičiančių studentų ir klausytojų poreikių.
Kokią Ekonomikos fakulteto ateitį matote? Ir ko norėtumėte palinkėti fakulteto bendruomenei?
Ateitis nežada poilsio, juk esame Europos akademinėje erdvėje, kurioje ne tik atsiveria galimybės, bet ir kyla konkurencijos grėsmė. Mūsų nuolatinis rūpestis – įvertinti, kur esame, ko siekiame, su kokiomis problemomis susiduriame, kaip jas sprendžiame.
Tad nuoširdžiai linkiu fakulteto kolegoms dėstytojams, studentams ir visai bendruomenei optimizmo, kūrybinės sėkmės, naujų idėjų ir jų pavertimo realybe. Vis dar patiriami sunkumai tegu neužgožia mūsų bendruomenės tikėjimo tikrosiomis vertybėmis – meile, nuoširdumu ir gėriu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!