Jau tampa tradicija, kad kiekvienų metų spalio mėnesį pasaulyje organizuojama tarptautinė atvirosios prieigos savaitė. Jos metu vyksta renginiai, skirti skatinti atvirosios prieigos iniciatyvas. Šiemet spalio 18–24 d., pažymint šią savaitę, Vilniaus universiteto biblioteka šalies akademinei bendruomenei pristato naujieną – bibliotekos svetainėje (https://www.mb.vu.lt) sukurtas skyrelis „Atviroji prieiga“ (https://www.mb.vu.lt/atvira-prieiga).
Atviroji prieiga (AP) – tai nemokamas ir nevaržomas priėjimas prie interneto, prie mokslinių tyrimų produkcijos (mokslinių straipsnių, tyrimų duomenų, konferencijų pranešimų ir kitos publikuotos bei nepublikuotos medžiagos), kurią kiekvienas vartotojas gali laisvai skaityti, kopijuoti, spausdinti nedidelį skaičių kopijų, įsirašyti į savo kompiuterines laikmenas, platinti, ieškoti ar pateikti nuorodas į viso teksto straipsnius, nepažeisdamas autorių teisių.
Vilniaus universitetas, norėdamas palaikyti AP idėją ir prisidėti prie AP judėjimo, 2009 m. patvirtino Atviros prieigos prie Vilniaus universiteto mokslo darbų ir mokslinių tyrimų rezultatų nuostatus, o šių metų rudenį VU biblioteka savo tinklalapyje šalies akademinei bendruomenei pristatė naują skyrelį „Atviroji prieiga“. Jame ne tik supažindinama su AP terminologija, istorija, nauda, įgyvendinimo būdais bei svarbiausiais politiniais dokumentais, bet ir pateikiami aktualūs AP šaltiniai ir pristatoma nauja bibliotekoje teikiama paslauga – konsultacijos AP įgyvendinimo ir autorių teisių klausimais.
Visa informacija skyrelyje suskirstyta į 8 skiltis:
- Kas yra atviroji prieiga?
- Atvirosios prieigos įgyvendinimo būdai
- Atvirosios prieigos nauda
- Iniciatyvos ir politiniai dokumentai
- Atvirosios prieigos šaltiniai
- Autorių teisės
- Klauskite
- Žodynas
Pirmiausia skyrelyje glaustai ir struktūriškai apžvelgiama AP judėjimo istorija ir tikslai, aptariamos dvi pagrindinės AP strategijos, kurias siūlo Budapešto atvirosios prieigos iniciatyva: auksinis ir žaliasis kelias, pristatoma trečioji, kartais dar vadinama auksinio ir žaliojo kelio atmaina – pilkasis kelias. Skiltyje „Atvirosios prieigos nauda“ mokslininkai galės susipažinti su AP teikiamais privalumais.
Tiems, kurie domisi pagrindiniais tarptautinės reikšmės politiniais dokumentais ir iniciatyvomis, susijusiomis su AP įgyvendinimu, bus įdomu paskaityti skiltį „Iniciatyvos ir politiniai dokumentai“, kur chronologiškai išdėstyti dokumentai nuo pirmųjų šiam judėjimui svarbių deklaracijų iki dabar teikiamų tarptautinių rekomendacijų ir vykdomų tyrimų, kurie padeda planuoti ateities veiksmus ir strategijas.
„Autorių teisių“ skiltis bus puiki pagalba ne tik tiems, kurie nori susipažinti su AP, bet ir tiems, kurie nori publikuoti savo straipsnius asmeniniuose tinklalapiuose ar AP talpyklose, tačiau nežino leidėjų vykdomos politikos autorių teisių ir kūrinių archyvavimo klausimais. Čia supažindinama su pagrindiniais Lietuvos Respublikos teisės aktais, kuriais reikėtų remtis sprendžiant autorių teisių ir duomenų apsaugos problemas; nurodoma, kur galima rasti informaciją apie individualių leidėjų vykdomą politiką autorinių teisių ir skelbimo elektroninėse AP talpyklose klausimais; patariama, kaip autoriams lengviau apsibrėžti AP turinio naudojimo teises.
Daug dėmesio buvo skirta aktualių AP informacijos šaltinių atrankai ir pateikimui, nes jie yra ypač svarbi šiuolaikinės mokslo komunikacijos dalis. Visus AP šaltinius netrukus bus galima rasti bendroje bibliotekos elektroninių išteklių lentelėje arba skiltyje „Atvirosios prieigos šaltiniai“.
Galiausiai „Atvirosios prieigos“ skyrelyje informuojama apie naują bibliotekos paslaugą – individualias bibliotekos specialistų konsultacijas visiems, kuriems kyla neaiškumų, susijusių su autorių teisių klausimais, kurie nežino savo teisių ir atsakomybės ar abejoja dėl žurnalų pozicijos straipsnių archyvavimo internete klausimais. Klausimus galima užduoti elektroniniu paštu ar telefonu, į juos bus atsakyta ne vėliau kaip per dvi darbo dienas.
VU bibliotekos MODUS darbuotojos tikisi, kad skyrelyje pateikta informacija bus naudinga ir skatins AP rezultatų plėtrą Lietuvoje, užtikrinant šalies mokslo produkcijos matomumą, naudojimą ir kuriant mokslinei veiklai palankią aplinką, taip pat plėtos AP judėjimą ir gausins jo šalininkų gretas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!