Puikios anglų kalbos ir informacinių technologijų žinios jau seniai yra privalomas dalykas, o ne pranašumas prieš kitus darbo ieškančius kandidatus. Jaunuoliams svajoti ir galvoti apie ateitį reikia pradėti jau studijuojant pirmame kurse. Tuo įsitikinusi SEB banko Personalo projektų vadovė Baltijos šalims Jolita Lauciuvienė, Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos studentams skaičiusi paskaitą „Savęs ieškojimo link. Praktinė patirtis“.
Ji pastebi, kad lietuviai labai jauni pradeda daryti karjerą. „Lietuvoje rastume daug įmonių, kurių vadovai yra jauno amžiaus ir tai mūsų nestebina. Tačiau tai stebina užsieniečius. Pavyzdžiui, Švedijoje įmonės vadovas paprastai būna jau solidesnio amžiaus. Tik baigę mokyklą švedai keliauja, kurį laiką šiek tiek dirba ir skiria laiko apmastymams, ką norėtų veikti gyvenime. Tik artėdami link trisdešimties pradeda galvoti apie šeimą, o po to ir apie karjerą“, – VU Tarptautinio verslo mokyklos studentams kalbėjo J. Lauciuvienė.
Renkantis darbą personalo specialistė rekomenduoja įvertinti visas galimybes ir perspektyvas. Ką daryti, jei tuo pat metu jaunuoliui pasiūloma tapti nedidelės lietuviškos įmonės direktoriumi ir užimti kur kas žemesnes pareigas tarptautinėje kompanijoje? „Ką pasirinkti, kiekvienas sprendžia pats. Tačiau tikėtina, kad žmogus, pasirinkęs vadovauti nedidelei bendrovei, praėjus keleriems metams supras, kad nebėra galimybių tobulėti, išskyrus galimybę ir toliau atlikti įprastus darbus, dirbti tose pačiose pareigose. Didelėje tarptautinėje kompanijoje darbą pasirinkęs žmogus, priklausomai nuo jo asmeninių savybių ir tikslų, greičiausiai kasdien mokysis ir turės galimybę laiptelis po laiptelio kilti aukštyn – taps vadovu ar išvyks dirbti į užsienį“, – pasakoja SEB banko Personalo projektų vadovė Baltijos šalims J. Lauciuvienė.
Renkantis darbą personalo specialistė pataria įvertinti ir tokius dalykus, kurie iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nereikšmingi ir neturintys įtakos darbo procesui, pavyzdžiui, ar teks dirbti atviroje erdvėje ar bus skirtas atskiras kabinetas, kas yra kompanijos savininkai. „Esu mačiusi žmonių, kurie yra puikūs ir kompetentingi savo srities specialistai, tačiau buvo pripratę dirbti atskirame kabinete ir jiems nesisekė darbuotis su visu kolektyvu bendroje patalpoje. Pasibaigus bandomajam laikotarpiui, jie paliko kompaniją. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, iš kokios šalies yra kompanijos savininkai, kokia yra organizacijos kultūra, ar jūsų vertybės sutampa su kompanijos deklaruojamomis vertybėmis. Kultūriniai skirtumai taip pat turi įtakos darbo organizavimui. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad skiriasi darbo principai švediško ir amerikietiško kapitalo kompanijose“, – kalbėjo personalo specialistė.
Nors šiuo metu labai populiarėja studijos užsienio universitetuose, tačiau J. Lauciuvienė tikina, kad užsienio universiteto diplomas nėra privalumas ieškant darbo. Taip pat daugėja kandidatų, kurie padirbėję restoranuose ar viešbučiuose kitose šalyse, sugrįžę į Lietuvą ieško kvalifikuotesnio darbo, nori aukštesnių pareigų. Visi šie jaunuoliai būna patobulinę savo užsienio kalbos žinias, tačiau pastaruoju metu daug lengviau įsidarbinti ne tik anglų, bet ir antrą užsienio kalbą mokantiems žmonėms. Taip pat bent minimaliai turintiems tokios darbinės patirties, kurios reikia siūlomoms pareigoms užimti. Jei žmogus neturėjo galimybės įgyti darbo patirties, didelę įtaką jo karjerai gali turėti asmeninės savybės, elgesys, požiūris į darbą ir noras kažką pasiekti.
Studijuojantiems ir apie karjerą dar tik galvojantiems jaunuoliams personalo specialistė pataria nepraleisti progos atlikti praktiką, o jos metu stengtis padaryti kur kas daugiau nei prašoma ir reikalaujama. „Pastangos tikrai bus pastebėtos ir įvertintos. Be to, dabar daugelis darbdavių vertina savarankiškus ir iniciatyvius darbuotojus. Apie 70 procentų žinių žmonės įgyja per praktinius dalykus“, – pataria J. Lauciuvienė.
VU Tarptautinio verslo mokyklos direktorius Julius Niedvaras įsitikinęs, kad jaunuoliams, kurie nuo pat pirmojo kurso galvoja apie savo profesinę ateitį, bus kur kas lengviau siekti karjeros. Dėl šios priežasties VU Tarptautinio verslo mokykloje buvo įkurtas Karjeros centras, dirbantis pagal Skandinavijos šalių patirtį ir modelį. Viena iš Karjeros centro funkcijų yra specialių paskaitų organizavimas, kurias skaityti kviečiami personalo specialistai, įmonių ir įvairių projektų vadovai. „Norime, kad mūsų studentai jaustų darbo rinkos pulsą, žinotų, kas jų laukia baigus studijas, kur jie galėtų kreiptis norėdami pradėti savo verslą. Mūsų tikslas, kad nei vienam mūsų absolventui nereikėtų praverti Darbo biržos durų“, – sako VU Tarptautinio verslo mokyklos direktorius J. Niedvaras.
Komentarų nėra. Būk pirmas!