Dvi dienas – rugsėjo 23-24 – Vilniaus universiteto Teatro salė pasitiks tarptautinės knygotyros konferencijos „Lietuvos raudonoji knyga: reti ir vertingi leidiniai“ dalyvius. Joje pranešimus skaitys ne tik Lietuvos mokslininkai, bet ir pranešėjai iš Ukrainos, Vokietijos, Estijos, Baltarusijos.
Konferencijos organizatoriai – VU Komunikacijos fakulteto Knygotyros ir dokumentotyros institutas ir Lietuvos mokslų akademijos Humanitarinių ir socialinių mokslų skyrius – yra išsikėlę tikslą aptarti knygos paminklų statusą, atrankos galimybes, išanalizuoti jų aprašo ir registro rengimo metodikos bei kitus su tuo susijusias klausimus. Pasak jų, reikmė daugiau dėmesio skirti vertingiems Lietuvos spaudos paveldo objektams pagal turinio, retumo, išlikimo rizikos ir kitus požymius kyla ir dėl Lietuvos atminties institucijose sparčiai plėtojamos skaitmeninimo praktikos.
Konferencijos metu tikimasi išnagrinėti spaudos paveldo paminklų (knygos paminklų) sampratos ir jos raidos įvairiuose Lietuvos istorijos tarpsniuose temą, iškelti senųjų knygų rinkinių kultūrinės vertės problemą tapatumo ir atminties tyrimuose, išsiaiškinti, kaip spaudos paveldo paminklai atrodo šiandienos Lietuvos paveldo tyrimų kontekste, kas šioje srityje jau yra nuveikta ir kas darytina toliau. Visada naudinga kaimynų patirtis, todėl apie estiškųjų senųjų leidinių Raudonosios knygos projekto įgyvendinimą ir jo pamokas išgirsime iš estų knygotyrininkų, apie panašias baltarusių knygos paminklų tyrimo problemas – iš baltarusių knygotyrininkų pranešimų.
Konferencijos rengėjai mano, kad laikas naujai įdėmiau pažvelgti į Lietuvos atminties institucijose ir privačiuose rinkiniuose sukauptus spaudos paveldo klodus, konstatuoti jų šiandienos apimtis, komplektavimo patirtį, rinkinių, fondų, kolekcijų sudėtį, jų aktualiojo turinio sklaidą. Šiuos klausimus konferencijoje gvildens Lietuvos mokslinių bibliotekų (Vilniaus universiteto, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo, Kauno apskrities viešosios, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios, Kauno technologijos universiteto) specialistai, taip pat svečiai iš užsienio (Ukrainos nacionalinės V. Vernadskio bibliotekos, Bylefeldo aukštosios specializuotosios mokyklos Vokietijoje ir Lietuvos kultūros instituto Hiutenfelde, Vokietija). Lietuvos knygotyrininkams rūpi Lietuvos spaudos paveldo sankaupos užsienyje, jų tyrimo bei aktualinimo reikalai, iš Lietuvos išvežtų spaudos paveldo vertybių susigrąžinimo, istorinių asmeninių bibliotekų likimo (konferencijoje bus kalbama apie Jurgio Platerio, Antano Smetonos bibliotekas), jų mokslinės rekonstrukcijos ir kiti su tuo susiję dalykai.
Tarptautinė knygotyros konferencija ,,Lietuvos raudonoji knyga: reti ir vertingi leidiniai“ vyksta tuo metu, kai Vilniaus universiteto biblioteka, seniausia Lietuvoje biblioteka, švenčia savo 440 metų gyvavimo sukaktį. Ši data yra tinkama proga sutelkti ir Lietuvos knygotyrininkų, ir kolegų konferencijos svečių dėmesį į spaudos paveldo ir knygos paminklų tyrimo būklę bei perspektyvas, aptarti Lietuvos atminties institucijų ir mok¬lo tyrimo centrų tolesnio bendradarbiavimo galimybes šioje srityje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!