Kaune gyvenantys estų tapytojai Reiu Tüüras ir Peeteris Krsmannas gegužės 6–24 d. kviečia į parodą „Diapozityvas“ Vilniaus universiteto bibliotekos galerijoje. Tai – antroji bendra menininkų paroda Lietuvoje.
Diapozityvas – skaidraus pagrindo fotografinis vaizdas, skirtas žiūrėti per projektorių. Šnekamojoje kalboje šiuos atvaizdus vadiname skaidrėmis; šiandienos skaitmeniniame pasaulyje tai šiek tiek nostalgiškas ir beveik užmirštas būdas fiksuoti atmintį. Pozityvo atvaizdas, skirtingai nei negatyvas, nepatiria ryškinimo transformacijų. Projektoriaus iš tamsos ištraukta atminties akimirka yra autentiška, paliesta tik laiko.
Pasak estų menininko R. Tüüro, diapozityvas – tai tarsi pozityvus dialogas su laiku.
„Praėjusių metų pabaigoje Kaune kartu su Peeteriu dalyvavome parodoje „Dialogai“, kurią organizavo Vilniaus universiteto Kauno fakulteto studentai. Ši paroda – tarsi anos tęsinys. Esame estai menininkai, abu gyvename Kaune, kuris prieš 100 metų buvo Lietuvos sostinė. Galėčiau sakyti, kad norime užmegzti pozityvų dialogą su Vilniumi“, – sako R. Tüüras.
P. Krosmannas dailės studijas pradėjo Konrado Mägi studijoje 1989-aisiais, vėliau įgijo tapybos bakalauro laipsnį Tartu universitete. Nuo 2000 m. dėsto tapybą, iliustraciją, animaciją ir komikso meną Tartu dailės mokykloje. Menininkas žinomas kaip tradicinės tapybos žanrų portreto ir peizažo puoselėtojas, daug dirbantis iš natūros, taip pat litografijos ir sgrafito meistras, komiksų autorius. Parodoje Peeteris pristato per pastaruosius pusantrų metų sukurtus tapybos darbus ir piešinius, atspindinčius lietuviškąjį etapą autoriaus gyvenime. Tai – kompozicijos, kuriose galime atpažinti įvairius Kauno ir Vilniaus kampelius, pamatytus visai kitu, neįprastu kampu. Čia pat sutiksime ir keletą personų, gerai pažįstamų kultūros lauko žmonėms.
R. Tüüras – Estijos meno akademijos, Londono Sičio universiteto magistras. Nuo 1993-ųjų – menininkų kolektyvo „Kursi Koolkond”, nuo 1994-ųjų – Estijos menininkų sąjungos narys. Lietuvoje tapytojas surengė keturias asmenines parodas. Dėsto Kauno technologijos universitete ir Alytaus meno mokykloje. Menininko darbai priartina ir tyrinėja praeities detales – žmones, kurių nebėra, gyvenimus, kokius esame užmiršę, miestus, į kuriuos patekti nebeįmanoma.
Paroda vyks Vilniaus universiteto bibliotekos galerijoje (III a., Universiteto g. 3) nuo gegužės 6 iki 24 d. Parodos atidarymas 2019 m. gegužės 6 d. 15 val.
Komentarų nėra. Būk pirmas!