Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje ir jo Grafikos kabinete saugomi ne tik unikalūs rankraštiniai dokumentai, bet ir fotografijos, turtingiausia ir seniausia Lietuvoje grafikos kolekcija. Bibliotekos ištekliai nuolat pildomi: dovanojamos ilgus metus kauptos kolekcijos, retesni egzemplioriai atsirenkami ir įsigyjami, kūrinius dovanoja autoriai.
Iš balandžio mėnesį fondus praturtinusių objektų norisi išskirti keletą. Kolekciją papildė keletas Petro Repšio 1987–1992 m. sukurtų Vilniaus vaizdų ofortų. Šie menininko darbai fiksuoja senojo Vilniaus architektūrą – bažnyčias, kiemus, gatves, atspindi bėgantį laiką. Grafikos kabinete saugoma daug jo studijų metų darbų, kuriuos surinko dailininkas Vincas Kisarauskas. Turime net 330 P. Repšio darbų, iš jų didžioji dauguma – studijų metų piešiniai.
Įsigyta ir įdomi XIX a. Charles’io Motte litografija „Susitikimas ant Nemuno“, vaizduojanti istorinį Prancūzijos imperatoriaus Napoleono, Rusijos imperatoriaus Aleksandro I ir Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo III susitikimą, kai 1807 m. buvo pasirašyta Tilžės taikos sutartis. Spalvotą šios litografijos kopiją turi Valdovų rūmai.
Vertos dėmesio į rinkinį atkeliavusios keturios Jano Bulhako, viena Juozapo Čechavičiaus, viena Mirono Butkovskio fotografijos, taip pat nežinomo autoriaus fotografija „Vilniaus vaizdas nuo Trijų Kryžių kalno“. Visos jos papildo ir praturtina Rankraščių skyriuje sukauptą žymiausių Vilniaus fotografų darbų kolekciją. Turbūt garsiausias XX a. pirmosios pusės Vilniaus fotografas J. Bulhakas dėstė fotografiją Stepono Batoro universitete. Bibliotekos rankraščių skyriuje saugoma per 100 jo nuotraukų.
Nuotraukos, kuriose užfiksuoti Vilniaus ir universiteto pastatai, panoramos, perspektyvos, svarbios tyrinėjantiems universiteto ir Vilniaus pastatų istoriją, teikia vertingos medžiagos restauratoriams, turi išliekamąją ir meninę vertę.
Komentarų: 1
2019-04-19 13:22
VilijaKaip susiaurėjo takelis pro katedrą, bet dalis medžių išliko, ir tai smagu.