Lapkričio 28 d. (trečiadienį) 18.30 val. Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas Kristupas Sabolius kviečia į jo sudarytos monografijos „Materija ir vaizduotė. Hibridinė kūryba tarp meno ir mokslo“ pristatymą Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22).
Knygoje materijos kūrybos tema aptariama kaip filosofijos, sintetinės biologijos, antropologijos ir šiuolaikinio meno dialogas. K. Saboliaus sudarytam leidiniui tekstus rengė žinomi mokslo ir meno veikėjai: Vytenis Burokas, Neringa Černiauskaitė, Mindaugas Gapševičius, Rimantas Jankauskas, Giedrius Gasiūnas, Marius Jatautas, Goda Budvytytė ir Viktorija Rybakova, Vytautas Michelkevičius, Dainius Tautvaišas, menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai.
Knygos pristatyme vyks diskusija, kurioje dalyvaus knygos autoriai ir sudarytojas. Renginį moderuos menotyrininkė Dovilė Tumpytė.
„Nors nuolat pabrėžiama įvairių disciplinų bendradarbiavimo vertė, abipusiškai vaisingas pokalbis užsimezga labai retai. Šiandien parodose dažnai pasitelkiami moksliniai tyrimai, o mokslo centruose keliamos kūrybinės ir filosofinės problemos, kai vis aiškiau suvokiama, kad mokslas ne tik atranda žinias, bet ir išranda naujas egzistavimo formas. Ši knyga suteikia galimybę susitikti sintetinės biologijos ekspertams, kuratoriams ir menininkams, kurie, atsispirdami nuo savo praktikų, iš naujo kelia filosofinius klausimus apie materijos ir kūrybos prigimtį“, – sako Vilniaus universiteto filosofas ir monografijos sudarytojas Kristupas Sabolius.
Naujai užgimusi disciplina – sintetinė biologija – kūrybos klausimą drąsiai sprendžia kaip ateities vaizduotės projektą, kuriame iškyla ne tik išgydyto vėžio, šviečiančių medžių ar braškėmis kvepiančių bakterijų, bet ir naujo žmogaus pasaulyje vizijos. Kita vertus, antropoceno šviesoje įvairių gyvybės formų ir materijos ryšiai ima veikti kaip hibridinės genealogijos projektas, kuriame iškyla bendrabūvio su kitomis rūšimis tema, o žmogus intereso įcentravimas tampa iššūkiu ir problema.
K. Saboliaus teigimu, monografijoje mėginama kelti kritinius klausimus: Ar mes tikrai galime pamatyti ir suprasti materiją – tokią, kokia ji pasirodo iš tikrųjų? Didelę galią suteikiančios technologijos išlaisvina ir aistringai optimistines, ir kritiškai pesimistines fantazijas, o materijos klausimas iškyla kaip hibridinės kūrybos tema. Kuo ir kaip turime tapti? Dėl ko? Su kuo? Ko atsisakydami? O gal – į ką atsižvelgdami? Kaip turime įsivaizduoti savo ateitį? Juk materija visuomet implikuoja ne tik neskaidrią struktūrą, bet ir gelminę dinamiką, kurios įsivaizdavimas ir suvokimas tampa tikrąja problema.
Kristupas Sabolius yra filosofas, rašytojas ir scenaristas, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas. 2012 m. pasirodė jo pirmoji monografija „Įnirtingas miegas. Vaizduotė ir fenomenologija“, o 2014 m. buvo išleista dar viena jo filosofinė monografija „Įsivaizduojamybė“.
K. Sabolius parašė keletą teatro pjesių. Su Tomu Ramanausku išleido kūrybingumo provokacijų knygą „Žmogus, kuris žinojo viską“. O kartu su režisieriumi Ignu Jonynu sukūrė scenarijų filmui „Lošėjas“, kuris 2014 m. „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose pripažintas geriausiu vaidybiniu filmu Lietuvoje.
Monografijoje pristatomas Vilniaus universitete pagal projektą „Hibridinė kūryba: šiuolaikinis menas ir mokslas“ atliktas tyrimas, finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos (sutartis Nr. S/TYR-3(6.51)-2016).
Knygos leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba (sutartis Nr. S/HUM-7 (6.43)/2018).
Komentarų nėra. Būk pirmas!