Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Hidrologijos ir klimatologijos katedra mini 80 metų įkūrimo sukaktį. Birželio 7 dieną įvyko šiai progai skirtas renginys.
Katedra kūrėsi ne Vilniaus universitete, o tuometiniame Kauno universitete. Oficiali jos įkūrimo data – 1930 m. birželio 7-oji. Tą dieną Lietuvos Respublikos prezidentas A. Smetona paskelbė Lietuvos universiteto vardo įstatymą: „Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto Didžiojo garbei Lietuvos universitetas, įsteigtas Kauno mieste 1922 metų vasario 16 d. (V. Ž. Nr. 86, eil. 738), teesie: Vytauto Didžiojo universitetas.“
Tuo pačiu įstatymu Respublikos prezidentas paskelbė ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) statutą, kuriame išdėstyta ir naujoji universiteto struktūra. Nustatyta, kad Matematikos–gamtos fakultetą sudaro 12 katedrų, tarp jų – Geofizikos ir meteorologijos katedra. Ji buvo įkurta perorganizavus nuo 1923 m. veikusį Geofizikos kabinetą.
Pirmuoju Geofizikos ir meteorologijos katedros vedėju skiriamas prof. K. Sleževičius (iki tol jis vadovavo Geofizikos kabinetui). Šiemet kovo 18 d. minėjome 120-ąsias prof. K. Sleževičiaus gimimo metines. Po Vilniaus susigrąžinimo Kauno Vytauto Didžiojo universitetas pamažu likviduojamas, Matematikos–gamtos fakultetas 1940 m. vasarą perkeliamas į Vilnių, o Geofizikos ir meteorologijos katedra – į Vilniaus universiteto Gamtos fakultetą. Katedra įsikuria Astronomijos observatorijos patalpose (M. K. Čiurlionio g. 23). Iš viso iki 1940 m. meteorologinės ir klimatologinės tematikos diplominius darbus apgynė 14 studentų.
1961 m. katedra reorganizuojama į Hidrologijos ir klimatologijos katedrą. Nuo tada iki pat 1991 m. katedra pamečiui rengė dviejų geografijos specializacijų absolventus: hidrologus ir meteorologus.
Dabartinis (2010 m.) katedros kolektyvas yra toks: 2 profesoriai, 3 docentai, 3 lektoriai ir 2 techninio personalo darbuotojai – iš viso 10 darbuotojų (nuotr.). Nuo 2004 m. katedrai vadovauja prof. A. Bukantis.
Hidrologijos ir klimatologijos katedroje moksliniai tyrinėjimai vyksta trimis pagrindinėmis kryptimis: 1) meteorologija ir klimatologija, 2) hidrologija ir vandentvarka, 3) jūrotyra.
Mokslinių tyrinėjimų tematika gana įvairi: Lietuvos ir Baltijos regiono klimato svyravimai ir prognozavimas, klimato svyravimų poveikis aplinkai ir socialinei-ekonominei sričiai, taikomoji meteorologija, sinoptinė ir palydovų meteorologija, atmosferos cirkuliacijos procesų skaitmeninis modeliavimas, ilgalaikių orų anomalijų, paviršinių ir požeminių vandenų sąveikos tyrimai, atliekamas vandens balanso struktūros pokyčių modeliavimas, analizuojami litodinamikos ir sedimentacijos procesai kranto zonoje.
Pastaraisiais metais smarkiai išsiplėtė katedros bendradarbiavimas su Lietuvos ir tarptautiniais partneriais. Norėtųsi išskirti tuos partnerius, su kuriais ryšiai palaikomi aktyviausiai ir apima įvairias mokslines bei akademines veiklas: tai Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, Geologijos tarnyba, Aplinkos apsaugos agentūra, Jūrinių tyrimų centras, Gamtos tyrimų centras, Varšuvos universitetas, Rusijos valstybinis hidrometeorologijos universitetas, Šiaurės šalių šiuolaikinių studijų akademija, Europos Sąjungos jungtinis tyrimų centras Italijoje, Nyderlandų tyrimų institutas WL/Delft Hydraulics, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Kibernetikos institutas ir kt.
Katedros darbuotojai ir studentai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose projektuose (BALTEX, WETLAND, SOCRATES, Baltic Sea Region Programme 2007–2013 ir kt.). Šie dalykiniai ryšiai labai naudingi ir studentams. Atsiranda daugiau galimybių komandiruoti juos dalinių studijų į kitų šalių universitetus. 2009 m. Hidrologijos ir klimatologijos katedra įstojo į Europos meteorologijos asociaciją.
Vis dėlto pagrindinė katedros misija – tai studijos. Nuo 1992 m. atsisakyta kas antrus metus besikeičiančių hidrologijos ir meteorologijos specializacijų ir pradėti rengti platesnio išsilavinimo specialistai – hidrometeorologai. Iš viso per 1930–2009 m. katedroje specializavosi ir apgynė diplominius darbus 649 absolventai (iš jų 61 įgijo magistro laipsnį). Į šį būrį 2010 m. įsilies dar 24 bakalaurai ir 5 magistrai. Katedros absolventų galima sutikti visur: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje, oro ir jūrų uostuose, Aplinkos apsaugos agentūroje, vidurinėse ir aukštosiose mokyklose, mokslo institutuose, žiniasklaidoje ir kt.
Dabar Hidrologijos ir klimatologijos katedra kuruoja trijų pakopų studijas: tai bakalauro hidrologijos ir meteorologijos studijų programa (4 metai), magistrantūros hidrometeorologijos programa (2 metai) ir geografijos krypties doktorantūra (4 metai). Reikia pabrėžti, kad visų pakopų studijų programos yra originalios, kituose universitetuose tokių nėra. Studijų programos nuolat atnaujinamos, tobulinamos ir modernizuojamos. Taip siekiame priartinti jas prie naujoviškų meteorologijos ir hidrologijos metodų, kartu stengiamės išlaikyti jų klasikinę universitetinę struktūrą. Kaip mūsų studentams visa tai sekasi įprasminti savo kasdienėje veikloje, rodo puikūs darbdavių atsiliepimai ir į valstybės tarnybos bei verslo aukštumas kylantys absolventai.
Taigi 80 metų Vilniaus universiteto katedrai – pati jaunystė ir jėgų žydėjimas!
Komentarų nėra. Būk pirmas!