Kasmet skelbiamuose pasauliniuose aukštųjų mokyklų reitinguose „QS World University Rankings 2019“ Vilniaus universitetas (VU) ir toliau užima aukščiausią poziciją tarp Lietuvos universitetų. Vienintelis šalyje į geriausiųjų 500-uką patenkantis universitetas šiemet sudarytame reitinge užima 488 vietą.
Nors bendra pozicija yra žemesnė negu praėjusiais metais (pernai VU įvertintas 401–410 vieta), reikšmingai gerėjo rodikliai moksliškumo ir tarptautiškumo srityse. Tarp geriausiai VU vertinamų kategorijų – reputacija tarp darbdavių, studentų ir dėstytojų santykis bei akademinė reputacija.
„Gerėjantys rodikliai moksliškumo ir tarptautiškumo srityse rodo, kad pasirinkta strateginė kryptis yra teisinga ir ilguoju laikotarpiu matysime dar geresnius rezultatus. Nepaisydami pastebimų kasmetinių svyravimų bendroje pozicijoje, ir toliau didžiausią dėmesį teiksime mokslinių darbų kokybei, jų sklaidai ir tarptautiškumui stiprinti, taip pat aukštai studijų kokybei palaikyti, tačiau tam reikalingos ir papildomos valstybės investicijos“, – sakė VU rektorius prof. Artūras Žukauskas.
Rektoriaus teigimu, šių metų reitingavimas tapo iššūkiu visiems Europos universitetams dėl neseniai įsigaliojusių duomenų apsaugos taisyklių, kurios apsunkino duomenų surinkimą iš darbdavių. Tai lėmė didelio skaičiaus pasaulio universitetų pozicijų pokyčius – reitinge žemesnes vietas nei pernai šiemet užima apie pusė visų reitinguotų universitetų, žemesnėmis ar nepakitusiomis pozicijomis įvertinti visi Lietuvos universitetai.
Tačiau tuo pat metu VU vadovas mano, kad norint iš esmės gerinti Lietuvos aukštųjų mokyklų pozicijas pasaulyje reiktų susikoncentruoti į mokslo darbų kokybės stiprinimą ir tarptautiškos aplinkos kūrimą.
„Vilniaus universitetas visuomet buvo stiprus multikultūrinis ir mokslo židinys. Vis dėlto turime dar ir gausybę neišnaudoto potencialo, kurio realizavimas yra tarp pagrindinių mūsų uždavinių“, – teigė VU rektorius.
„QS World University Rankings“ yra didžiausias nepriklausomas pasaulinis universitetų reitingas, sudaromas kasmet nuo 2004 m. Šiemet iš viso svarstytos daugiau nei 4 tūkst. universitetų paraiškos, beveik tūkstantis universitetų buvo įvertinti.
Galutiniai rezultatai sudaromi vertinant akademinę reputaciją, reputaciją tarp darbdavių, studentų ir dėstytojų santykį padaliniuose, citavimo dažnumo rodiklį, užsienio dėstytojų dalį ir užsienio studentų skaičių.
Komentarų: 6
2018-06-07 13:14
TomasKo tada vertas QS reitingas ir VU vieta jame, jei nuo tokio menkniekio priklauso? Neapklausė darbdavių mat. Popierinis reitingas. Times reitinge, kuris kreipia dėmesį į mokslą, VU vieta ne tokia graži tampa.
2018-06-13 18:41
kas be koVISI tie reitingai tėra “popieriniai” arba tiksliau “in the eye of beholder” :).
Viename vieni rodikliai, kitame – kiti, trečiame -treti… Ir tų rodiklių svoriai skiriasi – parinkti arbitrariai.
Tas pats kaip su tomis mokslinių leidinių DB: niekas negalėtų argumentuotai paaiškinti, kodėl vienos iš jų laikomos “šventesnėmis” už kitas :).
Universitetai pradeda priminti restoranus: pastarieji vaikosi Michelin žvaigždučių, universitetai – QS ar TimesHE reitingų…
2018-06-07 19:12
copyNa, reišia reikia mažinti studentų skaičių arba didinti dėstytojų ir mokslininkų skaičių, tuomet galima ženkliau reitinge kilt. pvz Baltarusijos universitetas pagal moksliškumą turi 1.+ kažkiek ten, VU daugiau, bet Baltarusų studentų skaičius tenkantis dėstytojui berods 6 ir BSU gauna 95 balus, VU – 7 ir gauna 61 bala… Ten mokosi rusai ir ukrainičiai ir skaitosi užsieniečiais. Įdomu kaip ten bus kai prijungsim ŠU? Kaip bus su citavimų skačiumi akademiniam darbuotojui. aišku, kad mažės. Ir kaip keisis studentų santykis? Bet kad reputacijos reitingas, kuris yra pats svarbiausias QS kris, tai jau akivaizdu. Taip kad laukia nelengvi laikai reitinge.
2018-06-07 20:14
Siaup jau nieko tokioAisipalaiduosim ir viskas bus gerai.
2018-06-08 01:16
:-)Ką gi…mažiau negu pernai… Bet, kai žinau, į kurią pusę pasikeis programos mano fakultete (t. y. dėstyti tai, kas patinka didžiajai daugumai studentų, taigi, pačius lengviausius ir vargiai kažkam apskritai reikalingus dalykus), tai puikiai suprantu, kodėl tas reitingas krenta… Galgi vis dėlto VU valdžios pasirinkta strategija nekreipti dėmesio į dėstymą ir spausti ant “mokslo darymo” ne visai teisinga… Juk “geras mokslininkas” nebūtinai gali būti ir “geras dėstytojas”!
Nors, žinoma, viską galima pateisinti “ilgu laikotarpiu”!:-))))
2018-06-12 17:33
BūtentTeisingai pastebėta. Deja, bet dabartinės VU vadovybės orientacija tik į reitingus, kuriems daugiausia daro įtakos publikavimasis, visiškai nuvertina studentus bei studijų kokybę: nėra laiko rengtis kokybiškoms paskaitoms, nes reikia kepti straipsnius!
Apskritai, vis ryškėjanti dabartinė VU nuostata yra ta, kad studentai yra tik kliuviniai, trukdantys atsidėti moksliniams tyrimams :-)