Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atliko aukštųjų mokyklų apklausą siekdama išsiaiškinti, kaip jos yra pasirengusios spręsti (seksualinio) priekabiavimo ir diskriminacijos dėl lyties problemas. Kaip pažangiausius šioje srityje tarnyba išskyrė Vilniaus, Šiaulių, Aleksandro Stulginskio, Lietuvos sporto universitetus ir Šiaulių valstybinę kolegiją.
Pasak Vilniaus universiteto bendruomenės reikalų prorektorės doc. dr. Birutės Švedaitės-Sakalauskės, sprendžiant šią rimtą problemą mums dar reikia labai daug ką nuveikti.
„Seksualinio priekabiavimo prevenciją universitete norėtųsi gilinti, o jos priemones plėsti. Pradėjus nuo švietėjiškos veiklos, kalbėjimosi, mums reikėtų mokytis identifikuoti užgaulius ir nepagarbius veiksmus, neleisti tokiam elgesiui plisti, o bet kokios diskriminacijos ar prievartinio elgesio aukoms institucijoje užtikrinti atitinkamą psichologinę ir teisinę pagalbą. Norėtume universitete kurti padrąsinančią atmosferą, kad nukentėję nuo žmogų žeminančio ir jo orumą žeidžiančio elgesio ar pastebėję tokį nebijotų kreiptis pagalbos ar informuotų atitinkamus specialistus“, – teigė prorektorė.
Kontrolieriaus tarnybos vykdytos apklausos metu Lietuvoje veikiančių aukštųjų mokyklų buvo klausiama, ar lygios galimybės yra integruojamos į strateginius dokumentus, ar vidaus taisyklėmis draudžiama priekabiauti ir diskriminuoti dėl lyties, ar egzistuoja procedūra, kaip elgtis šių pažeidimų atvejais. Tarnyba taip pat teiravosi, ar vykdoma prevencinė veikla ir ar institucijose dirba už seksualinio ir kitokio priekabiavimo bei diskriminacijos dėl lyties užkardymą atsakingi žmonės.
Šių metų vasarį Vilniaus universiteto tinklalapyje buvo suformuota speciali skiltis „Seksualinis priekabiavimas ir diskriminacija“. Joje dalijamasi prevencine informacija ir apibrėžiamas seksualinio priekabiavimo terminas. Seksualiniu priekabiavimu laikomas nepageidaujamas užgaulus žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu, kai tokį elgesį lemia tikslas (ar jo poveikis) pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.
Apie universitete pastebėtą ar patiriamą prievartą, priekabiavimą ar diskriminaciją galima pranešti visiškai konfidencialiai specialiu pasitikėjimo paštu pasitikejimas@cr.vu.lt. Informaciją, gautą šiuo adresu, nagrinėja speciali profesionalių psichologų bei teisininkų komanda, suteikiama pagalba besikreipiančiam asmeniui.
Lygių galimybių kontrolieriaus atlikto tyrimo duomenimis, atskirų procedūrų, nagrinėjančių (seksualinio) priekabiavimo atvejus, Lietuvos aukštosiose mokyklose dažniausiai nėra. Išsamiausiai jos reglamentuojamos Vilniaus universitete.
Kaip prevencinę veiklą aukštosios mokyklos įvardijo darbuotojų supažindinimą su etikos kodeksu ir darbo vidaus taisyklėmis. Populiari priemonė – teminiai mokymai, seminarai ir apklausos, tačiau šie veiksmai dažnai yra vienkartiniai ir nesistemingi.
Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos klausimus atsakė 17 universitetų ir 18 kolegijų.
Komentarų: 1
2018-05-31 19:05
Dėstytojo aukaValdas Dičiūnas