Lietuvos patirtis energetikos sektoriuje yra ypač įdomi ir kiek unikali. Esame pirmoji Europos Sąjungos valstybė, įgyvendinusi vadinamąjį trečiąjį energetikos paketą, kuris davė vieną didžiausių postūmių pertvarkyti energijos rinkas nuo pat 1986 m., kai Europos Taryba patvirtino tikslą siekti kurti vidaus energijos rinkas ir panaikinti prekybos energija kliūtis.
Lietuva įgyvendino pasaulyje plačiai nuskambėjusius energetikos infrastruktūros projektus. Jūrinė elektros jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos yra viena ilgiausių pasaulyje. Suskystintų gamtinių dujų terminalas – tarptautiniu mastu žinoma sėkmės istorija kuriant energetinę nepriklausomybę ir užtikrinant tiekimo saugumą.
Nors Lietuvoje sukaupta daug ir unikalios teisinės patirties, bet iki pat Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto sprendimo sukurti energetikos teisės studijų dalyką specialistai nebuvo rengiami. Tuo tarpu Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse sudaromos sąlygos studijuoti energetikos teisę ne tik kaip dalyką, bet ir kaip magistro lygio programą. Kuriami energetikos teisės tyrimų centrai, ugdomi talentai prisidėti prie rinkų reguliavimo, infrastruktūros projektų planavimo ir jų įgyvendinimo.
Energetikos teisės studijų poreikį Lietuvoje patvirtina Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys. Jis nurodo, kad praktikoje trūksta teisės ekspertų, kurie turėtų gilių žinių apie elektros, dujų, naftos ir šildymo sektorių reguliavimą. Simona Grinevičienė, „Lietuvos energijos“ Teisės tarnybos direktorė ir Rytis Valūnas, „Klaipėdos naftos“ Teisės ir administravimo departamento direktorius, vieningai pritaria, kad specialistus energetikos sektoriuje reikia auginti beveik nuo nulio, todėl sveikina VU Teisės fakulteto iniciatyvą įtraukti į programą energetikos teisės studijų dalyką.
Energetikos teisės dalyko svarbą pabrėžia ir lyderiaujančių Baltijos šalių advokatų kontorų atstovai. Dovilė Greblikienė, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ partnerė ir energetikos teisės grupės vadovė, teigia, kad šiuo metu energetikos industrija yra viena iš svarbiausių sričių sėkmingam valstybės vystymuisi. Todėl kompleksinis energetikos ir teisės išmanymas užtikrins teisingus ir pagrįstus sprendimus tiek viešajame sektoriuje, tiek versle.
„Energetikos industrija yra milžiniška, todėl šių specialistų ugdymas yra itin reikalingas. Jie visada ras įdomų darbą ir Lietuvoje, ir užsienyje“, – teigia Ramūnas Audzevičius, advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ vadovaujantis partneris.
Energetikos teisė pradėta dėstyti VU Teisės fakulteto studentams nuo 2018 m. vasario mėnesio. Šį dalyką galima pasirinkti kaip savarankišką dalyką. Šiuo metu studentai yra kviečiami ir tiesiog ateiti paklausyti paskaitų be jokių egzaminų. Energetikos teisės programos vadovas – dr. Karolis Gudas, VU Teisės fakulteto dėstytojas ir Kembridžo universiteto Energetikos, aplinkos apsaugos ir gamtinių išteklių centro asocijuotasis mokslo darbuotojas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!