„Ignoto Domeikos asmenybėje dar ne viena karta ne viename pasaulio krašte regės veiklumo, tarnystės mokslui ir pažangai, begalinio vitališkumo pavyzdį… Laisvės siekio įprasminimas, teoriniai ir praktiniai mokslo darbai, akademinė bei administracinė veikla – viskas, kas šiandien pripažinta ir įvardyta kaip pasaulinės reikšmės paveldas, sietina su orios laisvės dvasia – neatskiriamu senosios Lietuvos valstybės matmeniu“, – yra sakęs Prezidentas Valdas Adamkus.
Ignotas Domeika (1802–1889) – geologas, mineralogas, kalnų inžinierius, pedagogas, etnologas, mokslo visuomenės veikėjas. „Ignotą Domeiką kaip plataus masto asmenybę formavo Vilniaus universitetas (tada – Imperatoriškasis Vilniaus universitetas). Romantizmo nuotaikos čia rado palankią dirvą. Ją pureno Vilniaus humanitarai, filomatų bei filaretų veikla, kurios aukščiausias tikslas – tautos laisvė. Akademinei bendruomenei patraukliai atrodė žmogaus, įsipareigojusio visuomenei, tautai, samprata, aukštinanti stiprias asmenybes, siekiančias nuveikti didžius darbus“,– teigia dr. Juozas Algimantas Krikštopaitis.
Kiti mokslininko gyvenimo ir darbų tyrinėtojai tvirtina, kad I. Domeika pelnytai įvardijamas kaip didysis XIX amžiaus švietėjas ir humanistas. Jis daug dėmesio skyrė geografijos, mineralogijos, etnologijos darbams, tyrė Čilės gamtą, parašė monografiją apie indėnus, sudarė ir paskelbė pirmąjį Čilės geologijos žemėlapį. Santjago universitetui dovanojo savo surinktą unikalią daugiau nei 4 tūkstančių pavyzdžių mineralų kolekciją. Iš viso I. Domeika surado arba prisidėjo surandant maždaug 27 naujas mineralų rūšis arba jų atmainas.
Profesoriaus Algimanto Grigelio sudaryta knyga „Ignotas Domeika: geologas, mineralogas, kalnų inžinierius“ yra skirta 215-osioms mokslininko gimimo metinėms paminėti. Pasak sudarytojo, knygoje atskleidžiami naujausi I. Domeikos biografijos puslapiai, niekada nenutrūkusios sąsajos su Vilniumi, jo šeimos, dabar skaičiuojančios iki 300 palikuonių, istorija, iškeliami jo asmenybės bruožai – patriotizmas, altruizmas, tikėjimas.
Knygoje surinkti daugelio autorių atsiminimai, aprašoma mokslinė I. Domeikos veikla. „I. Domeika kaip mokslininkas pagarsėjo savo geologijos ir mineralogijos tyrimais bei atradimais Čilėje, tačiau jis aprašė ir to krašto žmones, geografiją ir gamtą, buvo puikus chemikas analitikas, paliko gausias nepaprastai vertingas mineralų ir fosilijų kolekcijas Čilėje, Prancūzijoje, Lenkijoje. I. Domeika, dirbęs kruopščiai ir sistemingai, paliko tūkstančius dienoraščio ir laiškų lapų, parašytų tvarkingai ir gražia rašysena“, – sako Algimantas Grigelis.
„Šios knygos tikslas yra pasakyti viską, ką žinome apie Ignoto Domeikos pirmuosius 29-erius gyvenimo metus Ščiutine, Vilniuje, Zapolėje, Žybure… ir jo likimo tolesnes sąsajas su Prancūzija, Čile, Lenkija, sulaukus senatvės, keliones po Europą ir piligrimystę į Šventąją Žemę, pagaliau – grįžimą paskutiniam atodūsiui į antrąją Tėvynę. Knygoje išsakomos naujos mintys apie I. Domeikos asmenybės bruožus, pateikiama daug originalių duomenų iš Vilniaus archyvų, iki šiol dar neskelbtų dokumentų bei retų istorinių portretų ir nuotraukų, surinktų po 2002 metų“, – teigia autorius.
Komentarų nėra. Būk pirmas!