Apie savo verslą garsiai ar tik paslapčia pasvajoja ne vienas. Vis dėlto dažniausiai svajonės taip ir lieka svajonėmis. Pritrūksta ryžto, drąsos, o neretai – ir žinių savo idėjai įgyvendinti. Tačiau pavyzdžių, kai visos kliūtys įveikiamos ir sukuriamas sėkmingas verslas, taip pat netrūksta. Vienas tokių – daugiau nei dešimtmetį veikiantis ir daugybės lankytojų pamėgtas restoranų tinklas „Gusto blyninė“. Iš pomėgio kepti blynus gimęs verslas pamažu užkariauja ir Skandinavijos rinkas, bet kad iki to užaugtų, jo įkūrėjams teko daug ko išmokti.
Idėja kepti blynus patikėjo darbdaviai
„Gusto blyninės“ įkūrėja ir direktorė, Vilniaus universiteto alumnė Rima Brinienė pasakoja, kad įmonę 2005 m. sugalvojo kurti iš esmės neturėdama tam jokių lėšų. Vis dėlto moteris tikėjo savo idėja ir sukūrė labai aiškų verslo planą, o pasitaikius tinkamai progai pristatė jį tuomečiams savo darbdaviams – vienai Suomijos kapitalo įmonei.
„Mano planas buvo paremtas kruopščia rinkos analize. Nors kiekviename restorane ar kavinėje anuomet, kaip ir dabar, buvo galima užsisakyti blynų, tačiau nebuvo nė vienos maitinimo įstaigos, kuri būtų galėjusi pasiūlyti klientams blynų, keptų be riebalų, ir netgi – suteikiant galimybę stebėti kepimo procesą. Dabar jau, žinoma, turime nemažai konkurentų, bet didžiuojamės tuo, kad buvome pirmieji Lietuvoje pasiūlę tokius blynus“, – sako R. Brinienė.
R. Brinienės idėja darbdaviai patikėjo ir į ją investavo, tačiau su viena sąlyga – moteris pati turėjo vadovauti naujai kuriamam verslui. „Gusto blyninės“ tinklo įkūrėjai tai buvo didžiausias iššūkis jos gyvenime.
Žinojo, kad turi ruoštis sunkumams
„Visuomet stengiuosi situaciją vertinti realistiškai, todėl pradėjusi vadovauti naujam verslui žinojau, kad turiu dar daug ko išmokti, įgyti naujų žinių. Nors nemažai dalykų galima perprasti tiesiog bandant ir darant, tačiau toli gražu ne viską. O dėl kompetencijos trūkumo padarytos klaidos gali labai brangiai kainuoti ar netgi visai sužlugdyti jauną verslą“, – sako R. Brinienė.
Anot „Gusto blyninės“ tinklo vadovės, 2005-ieji verslo kūrimui buvo tinkami – bankai palankiai vertino ir noriai finansavo naujai besikuriančius verslus, buvo teikiamos INVEGA garantijos smulkiam ir vidutiniam verslui. Dėl to pati pradžia buvo gana sklandi. Nauju produktu rinkoje greitai susidomėjo ir vartotojai.
Vis dėlto R. Brinienė neabejojo, kad anksčiau ar vėliau jaunam verslui teks susidurti su ne vienu iššūkiu ir išbandymu. Ji buvo teisi, o vos po kelerių metų šalį, kaip ir visą pasaulį, užklupo ekonominė krizė, kuri ne vienam smulkiam ar vidutiniam verslui buvo lemtinga.
Žinių spragas padėjo užpildyti studijos
„Mūsų blynų sėkme visuomet tikėjau ir savo įkurtą verslą vertinau rimtai, todėl nenorėjau, kad jis būtų valdomas mėgėjiškai. Dėl to nusprendžiau pagilinti savo verslo valdymo žinias ir 2012 m. pradėjau studijuoti Vilniaus universiteto Verslo mokykloje. Tokį sprendimą priėmiau todėl, kad jaučiau tam tikrų žinių trūkumą. Nors daug ko buvau išmokusi iš savo pačios patirties, tačiau išsilavinimo verslo srityje trūkumas buvo justi bendraujant su jaunais studijas baigusiais specialistais. Nusprendžiau užkamšyti žinių spragas“, – sako R. Brinienė.
„Gusto blyninės“ įkūrėja neabejoja, kad sprendimas studijuoti VU Verslo mokykloje buvo vienas geriausių asmeninių ir verslui naudingiausių jos priimtų sprendimų.
„Nors studijas baigiau jau prieš porą metų, nė vienos jų dienos nepasigailėjau. Manau, kad kiekvienas į studijas investuotas euras atsipirko trigubai, nes po to mūsų įmonė pasiekė geriausių rezultatų per visą savo istoriją. Daugybė vienoje vietoje susibūrusių profesionalų galėjo parodyti mano klaidas, nukreipti teisingu keliu, sudėlioti svarbius akcentus tam, kad būtų pasiektas maksimalus rezultatas. Dar ir dabar dažnai peržiūriu paskaitų užrašus ir nustembu, nes pastebiu ir kitu kampu įvertinu tai, kas iš pradžių atrodė nereikšminga“, – pasakoja R. Brinienė.
Lietuviški blynai patiko skandinavams
Praplėtusi žinių bagažą ir VU Verslo mokykloje įgijusi tarptautinio marketingo ir prekybos magistro laipsnį, R. Brinienė buvo pasirengusi vesti „Gusto blyninių“ verslą į naujas rinkas. Šiandien rankų darbo „Gusto“ blynų jau galima paragauti ne tik trijose Vilniuje veikiančiose blyninėse, bet ir Suomijoje.
„Suomijos gyventojai mums labai artimi savo požiūriu į maistą. Jie labai vertina kokybę, ilgai renkasi, prieš priimdami sprendimą pirkti ar ne viską gerai apsvarsto. Suomijos rinkoje savo blynus testavome net kelerius metus, kol galiausiai pradėjome juos šioje šalyje pardavinėti. Suomiams siūlomų blynų kokybė ir gamybos technologija yra identiška kepamų lietuviams, o ir patinka jie Suomijos gyventojams, regis, ne mažiau nei mūsų tautiečiams“, – džiaugiasi R. Brinienė.
Lietuviškų „Gusto“ blynų Suomijoje šiuo metu galima įsigyti „K Group“ tinklo parduotuvėse. Šis prekybos tinklas iš viso turi daugiau nei 2 tūkst. parduotuvių Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Estijoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir Lenkijoje, todėl, anot R. Brinienės, plečiant „Gusto blyninių“ verslą apsiriboti vien Suomija neketinama.
„Mums ypač patraukli Skandinavijos rinka – čia matome nemažai galimybių ir turime šiame regione ambicingų planų. Tikimės, kad naujus kontraktus dėl „Gusto“ blynų tiekimo šioms rinkoms pasirašysime per artimiausius 3–6 mėnesius“, – plėtros planus atskleidžia verslininkė
Jos manymu, svajojantys apie savo verslą žmonės turėtų drąsiai ryžtis įgyvendinti šią svajonę. Tiesa, R. Brinienė pažymi, kad tai darant nereikia bijoti pripažinti sau, kad ne viską iš karto žinai ir moki. Anot verslininkės, kai supranti, ko trūksta, gali imtis veiksmų situacijai pakeisti.
„Niekuomet nereikia bijoti kreiptis patarimo. Svarbu stengtis užpildyti savo žinių spragas, o ne apsimesti, kad jų nėra. Versle tenka į daug ką investuoti, o prireikus – taip pat ir į save, savo kompetencijas ir išsilavinimą. Kelias į sėkmę nebūtinai yra labai trumpas, o dažnai pirmiausia reikia pasiekti tarpines stoteles ir nuo jų keliauti toliau. Be to, labai svarbu tikėti savo idėja. Kai ja tikima, visos kliūtys įveikiamos“, – įsitikinusi R. Brinienė.
Komentarų: 1
2017-10-24 07:41
EdmundasO kada ,,K group” atsidarys Lietuvoje? Tuo labiau, kad pas mus dingsta vienas prekybos tinklas