Netikėtai netekome bendradarbio, talentingo fiziko teoretiko habilituoto daktaro, profesoriaus Pavelo Bogdanovičiaus.
Pavelas Bogdanovičius gimė Vilniuje 1946 m. rugsėjo 12 d. Vidurinę mokyklą jis baigė aukso medaliu, o Vilniaus universiteto Fizikos fakultetą 1969 m. – su pagyrimu. 1973 m. P. Bogdanovičius Vilniaus universitete apgynė fizikos ir matematikos mokslų kandidato disertaciją „Įprastinio ir apibendrintojo Hartrio ir Foko metodo taikymo klausimu“ (vadovas prof. Adolfas Jucys).
Toliau aktyviai dirbo plėtodamas atomo banginių funkcijų teoriją, ją realizuodamas universaliose programose ir taikydamas didelio tikslumo spektrų charakteristikoms gauti, eksperimentiniams spektrams interpretuoti. Tie rezultatai buvo apibendrinti jo habilituoto daktaro disertacijoje „Atomo skaičiavimų metodų išplėtojimas, matematinio aprūpinimo sukūrimas ir panaudojimas atomų ir jonų diskretinių būsenų spektroskopinėms charakteristikoms tirti“, kurią 1988 m. apynė TSRS MA Spektroskopijos institute. P. Bogdanovičius tapo grupės vadovu, vyriausiuoju mokslo darbuotoju Institute.
P. Bogdanovičius išplėtojo transformuotųjų radialiųjų orbitalių metodą, pasiūlė pataisinių konfigūracijų atrankos būdą, dalinio matricų diagonalizavimo algoritmus ir tuo remdamasis realizavo efektyvų konfigūracijų superpozicijos metodą. Jis pasiūlė kvazireliatyvistines Hartrio ir Foko lygtis, suderinamas su Breito ir Paulio artiniu. Tuo remiantis buvo sukurtas universalių programų kompleksas, kurį P. Bogdanovičius ir jo bendradarbiai plačiai taikė šuolių tikimybėms ir gyvavimo trukmėms teoriškai tirti, astrofizikai – svarbių daugiakrūvių jonų spektrinėms charakteristikoms nagrinėti. Jis vadovavo 5-6 mokslų daktaro disertacijų rengimui, nors ne visų jų buvo oficialus vadovas. Bendradarbiaudamas su užsienio mokslininkais, P. Bogdanovičius dirbo mokslinį darbą Lavalio (Kanada) ir Lundo (Švedija) universitetuose.
P. Bogdanovičiui (kartu su bendradarbiais) už atomo teorijos darbus 2004 m. buvo paskirta Lietuvos mokslų akademijos vardinė Adolfo Jucio premija, o 2013 m. – Lietuvos mokslo premija.
Daug dėmesio P. Bogdanovičius skyrė ir pedagoginei veiklai. Nuo 1994 m. jis dėstė kvantinę mechaniką Vilniaus pedagoginiame universitete, o 1999 m. jam suteiktas profesoriaus vardas. P. Bogdanovičius daugelį metų labai aktyviai prisidėjo prie fizikai gabių moksleivių ugdymo. Jis buvo vienas iš Lietuvos jaunųjų fizikų olimpiados organizatorių, kasmet rengė Lietuvos komandą Tarptautinei fizikos olimpiadai, vadovaudavo komandai olimpiados metu. Kartu su bendraautoriais jis parengė „Olimpiadinį fizikos uždavinyną“ (1994).
P. Bogdanovičius buvo Lietuvos fizikų draugijos ir Lietuvos astronomų sąjungos narys, Lietuvos fizikų draugijos valdybos narys, Tarptautinės astronomų sąjungos narys.
Deja, staigi mirtis jį išplėšė nebaigus vykdomų ir numatytų darbų. Prisiminsime Pavelą Bogdanovičių kaip talentingą, principingą ir geranorišką bendradarbį.
Teorinės fizikos ir astronomijos instituto kolegos
Komentarų nėra. Būk pirmas!