Latvijoje įkurta „L‘Oreal – UNESCO“ stipendija „Mokslo moterims“ šiemet pirmą kartą įteikta ir Estijos bei Lietuvos atstovėms. 6000 eurų stipendiją iš viso gavo 5 Baltijos šalių mokslininkės, viena jų – Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centre dirbanti dr. Urtė Neniškytė.
Tiria, kaip formuojasi mūsų smegenys
Dr. U. Neniškytė siekia atskleisti tikslius mūsų smegenų formavimosi mechanizmus, kurie gali būti susiję su neurovystymosi ir neuropsichiatrinių ligų, pavyzdžiui, autizmo arba šizofrenijos, priežastimis. Ji tiria, kaip bręsta mūsų smegenys nuo 6 mėnesių iki 6 metų amžiaus, taip pat paauglystėje. Šiuo žmogaus gyvenimo laikotarpiu iš smegenų neuronų tinklo pašalinamos nereikalingos jungtys. Kartais žmogaus smegenys jų pašalina per daug ar per mažai ir taip atsiranda tokios ligos kaip autizmas ar šizofrenija. Kaip smegenys atsirenka, kurias jungtis reikėtų pašalinti? Šis klausimas labiausiai rūpi dr. U. Neniškytei.
„Kol kas tyrinėjame normalius fiziologinius procesus. Jeigu gausime sėkmingus rezultatus, atsiras ir intervencijų galimybės. Manoma, kad autizmo sutrikimai susiję su tuo, jog smegenys pašalina nepakankamai nereikalingų neuronų jungčių. Priešingu atveju, kai smegenys pašalina per daug neuronų jungčių, gali išsivystyti šizofrenija. Taigi mano sprendžiamas klausimas: kokiu būdu imuninės smegenų ląstelės atsirenka tas smegenų jungtis, kurias reikia pašalinti?“ – tyrimų reikšmę paaiškino dr U. Neniškytė.
Šie fundamentiniai tyrimai atliekami jau trejus metus. Mokslininkė atskleidžia, kad jau gauta preliminarių duomenų ir šiemet jie bus publikuojami mokslo žurnaluose.
„Jau turime pirmą kabliuką – žinome apie pirmąjį signalą, kuris nulemia, kurios neuronų jungtys turi būti pašalintos. Dabar naudodami tą signalą mėginsime detaliau patyrinėti, kuo pašalintos jungtys skiriasi nuo tų, kurios nėra šalinamos“, – kalbėjo VU mokslininkė.
Jos teigimu, šia tema – smegenų imuninės sistemos tyrimais bręstančiose smegenyse – susidomėta tik 2011-aisiais.
„Tuo metu pasaulyje tik 3 mokslininkų komandos tai tyrė. Šiandien Lietuvoje tikrai niekas daugiau nedirba su tokiais tyrimais“, – sakė pašnekovė.
Stipendiją investuos į save
1998 m. įsteigta „L’Oréal – UNESCO“ programa „Mokslo moterims“ skirta deramai įvertinti mokslininkes ir paskatinti moteris įsitraukti į mokslą. Pagal šią programą apdovanojamos mokslininkės, kurių pasiekimai skatina mokslo plėtrą, yra svarbūs visuomenei. Parama teikiama ir perspektyvioms jaunoms moterims, prisidedančioms prie savo pasirinktos mokslinės disciplinos plėtros.
Mokslininkė teigia apie stipendiją girdėjusi jau anksčiau, tačiau ji buvo teikiama tik latvėms.
„Šiais metais prie programos prisijungė ir Lietuva, apie tai sužinojau iš Mokslo akademijos pranešimo. Dirbo trys atskiros komisijos – Latvijos, Estijos ir Lietuvos, kiekvienoje šalyje atranką vykdė tos šalies Mokslų akademija, taigi konkuravau tik su lietuvėmis mokslininkėmis“, – sako dr. U. Neniškytė.
Pašnekovės vykdomi tyrimai buvo atrinkti iš daugiau nei 30 kitų Lietuvos mokslininkių paraiškų.
Stipendija skirta dr. U. Neniškytei asmeniškai, šiuos pinigus ji ketina investuoti į savo įgūdžių tobulinimą.
Stipendijų programa „Mokslo moterims“ Latvijoje buvo įsteigta 2005 m. Per 13 metų stipendijos įteiktos 41 jaunai mokslininkei. Šįmet programa išplėsta ir į Estiją bei Lietuvą, siekiant visose Baltijos valstybėse remti, gerinti ir skatinti moterų įsitraukimą į gyvybės, aplinkotyros, fizikos ir inžinerijos mokslus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!